scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

କେନ୍ଦୁଝର ଚମ୍ପୁଆ ବନଖଣ୍ଡରେ ହାତୀ ଲାଞ୍ଜ ଟାଣି ୩ ଯୁବକ ଗିରଫ ; ଭିଡିଓ ହେଲା ଭାଇରାଲ

30/10/2018 at 2:04 PM

କେନ୍ଦୁଝର ୩୦/୧୦ : ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରେ ପଶି ହାତୀର ଲାଞ୍ଜ ଟାଣି ହାତୀକୁ ଉତ୍ତେଜିତ କରି ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ କରିବା ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା । ବନ ବିଭାଗ ଦ୍ବାରା 3 ଯୁବକ ଗିରଫ ହୋଇଛନ୍ତି । କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲାର କିଛି କିଛି ଅଂଚଳରେ ବର୍ଷ ତମାମ ହାତୀ ମାନଙ୍କର ଚଳପ୍ରଚଳ ହୋଇଥାଏ ଓ ଏହି ଧାନ ପାଚାବା ସମୟରେ ହାତୀ ଙ୍କର ସଂଖ୍ୟା ବଢି ୨୦୦ ଟପିଯାଏ । ଗତକିଛି ବର୍ଷ ହବେ ଚମ୍ପୁଆ ଅଂଚଳରେ ହାତୀଙ୍କର ସଂଖ୍ୟା ବଢିଛି । ଆଉ ଏହାର ସୁଯୋଗ ନେଇ କିଛି ଯୁବକ ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରେ ପଶି ହାତୀ ଙ୍କ ସହ ଲାଗି ତାଙ୍କୁ ଉତେଜିତ କରିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ଏହି ଯୁବକ ଦଳ କିଛି ଦିନ ହେବ କେତେବେଳେ ହାତୀ ପାଖକୁ ଯାଇ ହାତୀକୁ ବାଡ଼ିରେ ପିଟିବା ତ କେତେବେଳେ ହାତୀ ପାଖକୁ ଯାଇ ତା ଲାଙ୍ଗୁଡ ଟାଣି ସେଲଫି ଉଠାଇ ହାତୀଙ୍କର ଶାନ୍ତି ଭଙ୍ଗ କରିବା ସହ ତାଙ୍କୁୁ ଉତେଜିତ କରିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ହେଲେ ଗତ କିଛି ଦିନ ତଳେ ଚମ୍ପୁଆ କଇଁତା ଜଙ୍ଗଲରେ ୨୩ ଟି ହାତୀ ଡେରା ପକାଇଥିବା ବେଳେ ବନ ବିଭାଗ ସହ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ମିଶି ହାତୀଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖିଥିଲେ । ହେଲେ ଏହି ସମୟରେ ସେହି ଉତ୍ସୁଙ୍ଖଳିତ ଯୁବକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କିଛି ଯୁବକ ଏକ ହାତୀ ପାଖକୁ ଯାଇ ତାର ଲାଙ୍ଗୁଡକୁ ଟାଣି ତାକୁ ଉତେଜିତ କରିବାରେ ଲାଗିପଡଲା ଓ କିଛି ଯୁବକ ମଧ୍ୟ ତାକୁ ଉସୁକାଇବା ସହ ତାର ଭିଡିଓ ଉତୋଳନ କରିବାରେ ଲାଗିପଡିଲେ । ବନ ବିଭାଗ ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଯେତେ ବାରଣ କଲେ ମଧ୍ୟ ମାନିଲେ ନାହିଁ । ହାତୀ ମଧ୍ୟ ଉତେଜିତ ହୋଇ ତାଙ୍କୁ ମାରିବାକୁ ଗୋଡାଉଥିବାର ଦୃଶ୍ୟ ଏହି ଭିଡିଓରେ ରହିଛି । ଶେଷରେ ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଗତକାଲି ଏହି ଯୁବକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ତିନି ଜଣଙ୍କ ଉପରେ କାର୍ଯୟାନୁଷ୍ଠାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ବନ୍ୟ ଜନ୍ତୁ ସୁରକ୍ଷା ଆକ୍ଟ ୧୯୭୨ ଅନୁସାରେ ୩ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରାଯାଇଛି । ଗିରଫମାନେ ହେଲେ ଚମ୍ପୁଆରେ ରହୁଥିବା ମୁର୍ଶିଦାବାଦ ଅଂଚଳର ଅବଦୁଲ ହାଲିମ, ସାହିର ଏମ୍.ଡି.ଇସମାଇଲ ଓ ରଜିଆ ଅନ୍ଚଳର ଦେବାସିଷ ବହେରା ।

   Related Posts