ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଇଡିରେ ହାଜର ହେଲେ ଶିବ ପ୍ରସାଦ, ଅର୍ଚ୍ଚନାଙ୍କ ସହ ଟଙ୍କା କାରବାର ନେଇ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ହାଜିରା
  • ||
  • କୋଣାର୍କ: ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନ ମୋହୁଛି ମହୋତ୍ସବ, ଦ୍ୱିତୀୟ ସଂଧ୍ୟାରେ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କଲା ମଣିପୁରୀ ନୃତ୍ୟ
  • ||
  • ଉମରକୋଟ : ଗଛକୁ ପିଟିଲା କାର୍‌ , ତିନି ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||

ଏମିତି ୩ଟି ଜିନିଷ ଯାହା ଅପବିତ୍ର ହୋଇମଧ୍ୟ ପବିତ୍ର : ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ

4/06/2019 at 1:15 PM

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଏମିତି ଅନେକ ଜିନିଷ ରହିଛି ଯାହାକୁ ପବିତ୍ର ବୋଲି ଗ୍ରହଣ କରାଯାଏ । କିନ୍ତୁ ଏମିତି ବି କିଛି ଜିନିଷ ରହିଛି ଯାହାକୁ ଅପବିତ୍ର ବୋଲି କୁହାଯାଇଥାଏ । ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ବିଭିନ୍ନ ଲୋକଙ୍କ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ମତ ରହିଛି । କିଛି ଲୋକ କୌଣସି ଗୋଟିଏ ଜିନିଷକୁ ପବିତ୍ର କହୁଥିବାବେଳେ ଆଉ କିଛି ସେହି ଜିନିଷକୁ ଅପବିତ୍ର ବୋଲି କହିଥାନ୍ତି । ଆଜି ଆମେ ଏମିତି କିଛି ଜିନିଷ ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିବା ଯାହା ଧାର୍ମିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ପବିତ୍ର କିନ୍ତୁ ଆଧୁନିକ ଯୁଗରେ ତାହାକୁ ଅପବିତ୍ର ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରଯାଏ ।

ମହୁ– ମହୁ ଅପବିତ୍ର ହୋଇ ମଧ୍ୟ ଭଗବାନ ଦେଇଥିବା ଏକ ବରଦାନ ଯାହା ମଣିଷ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ । ଯେତେବେଳେ ମହୁମାଛି ଫୁଲରୁ ରସ ଶୋଷି ପୁଣି ତାଙ୍କୁ ବାନ୍ତି କରି ମହୁ ତିଆରି କରିଥାନ୍ତି । ଏହା ଅପବିତ୍ର ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଭଗବାନ ଏହାକୁ ପବିତ୍ର ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ପବିତ୍ର ଓ ଅପବିତ୍ରର ସମ୍ପର୍କ କୌଣସି ସ୍ଥାନ, ବସ୍ତୁ କିମ୍ବା ଅଇଁଠା ଜିନିଷକୁ ନେଇ ନହୋଇଥାଏ  ।

ଗାଈ କ୍ଷୀର – ଗାଈ କ୍ଷୀର ଅଇଁଠା ହେଲେ ମଧ୍ୟ ତାକୁ ପବିତ୍ର ବୋଲି କୁହାଯାଏ  । ଗାଈ କ୍ଷୀର ପ୍ରଥମେ ବାଛୁରୀ ପିଇଥାଏ । ଏହାପରେ ଗାଈ କ୍ଷୀର ମଣିଷ ପିଇଥାଏ କିମ୍ବା ଯେକୌଣସି କାମରେ ଲାଗିଥାଏ । ଗାଈ କ୍ଷୀର ଅଇଁଠା ହେଲେ ମଧ୍ୟ ପବିତ୍ର ।

ରେଶମ କପଡା – ରେଶମ କପଡାକୁ ମଧ୍ୟ ଅପବିତ୍ର କୁହାଯାଏ । କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତ ପୁଜାପାଠରେ ରେଶମ କପଡା ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥାଏ । ରେଶମ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ତାକୁ ପ୍ରଥମେ ଗରମ ପାଣିରେ ଫୁଟା ଯାଇଥାଏ । ଫଳରେ ଏଥିରେ ରହୁଥିବା ରେଶମ ପୋକ ମରିଯାଇଥାଏ । ଯେଉଁ ରେଶମ ମିଳେ ସେଥିରେ ମଲା ପୋକ ଥାଏ । ତଥାପି ଏହାକୁ ପବିତ୍ର ବୋଲି କୁହାଯାଏ ।

   Related Posts