scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଭାରତର ଏମିତି ୩ଟି ଆଇନ ରହିଛି ଯାହା ଶୁଣି ସମସ୍ତେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାନ୍ତି ; ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ

27/01/2019 at 3:23 PM

ଜୟପୁର ୨୭/୧ : ଭାରତ ଏକ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଦେଶ | ଦେଶର ନିଜର ଏକ ସମ୍ବିଧାନ ରହିଛି | ଏହି ସମ୍ବିଧାନରେ ଭାରତୀୟଙ୍କ ପାଇଁ ଆଇନ ଲିପିବଦ୍ଧ ହୋଇ ରହିଛି | ଏହି ଆଇନକୁ ମାନିବା ସବୁ ଭାରତୀୟଙ୍କ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ | ଭାରତୀୟ ସମ୍ବିଧାନରେ ଏମିତି କିଛି ଆଇନ ରହିଛି ଯାହା ଶୁଣି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ |


୧. ଏକାକୀ ପୁରୁଷ : ଏହି ଆଇନ ଅନୁସାରେ, କୌଣସି ଏକାକୀ ପୁରୁଷ ଦତ୍ତ ସନ୍ତାନ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେନାହିଁ | ଭାରତ ସରକାର ବହୁତ ଚିନ୍ତା କରି ଏହି ନିୟମ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି | ଭବିଷ୍ୟତରେ ଦତ୍ତ ସନ୍ତାନଟିର କୌଣସି ଆସୁବିଧା ନହେଉ ବୋଲି ଏକାକୀ ପୁରୁଷଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଛି ।


୨. ୨୧ ବର୍ଷ ବୟସ : ଭାରତୀୟ ସମ୍ବିଧାନ ଅନୁସାରେ କୌଣସି ଯୁବକ ୨୧ ବର୍ଷ ବୟସ ପୂର୍ବରୁ ବିବାହ କରି ପାରିବେନାହିଁ | ୨୧ ବର୍ଷ ବୟସ ପୂର୍ବରୁ ଯୁବକ ବିବାହ କଲେ ନିଜେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇନଥାଏ ଏବଂ ପରିବାର ସମ୍ଭାଳିବା ଦାୟିତ୍ୱ ଆସିନଥାଏ ବୋଲି ସମ୍ବିଧାନ ଏଭଳି ଆଇନ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି |


୩. ଯୁବକ ଓ ଯୁବତୀ : ଭାରତୀୟ ସମ୍ବିଧାନ ଅନୁସାରେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ନିଜର ପୁଅ ଅଛି ତାହେଲେ ଆପଣ ଆଉ ପୋଷ୍ୟପୁତ୍ର ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେନାହିଁ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ପୂର୍ବରୁ ଝିଅ ଅଛି ତାହେଲେ ଆପଣ ଆଉ ପୋଷ୍ୟକନ୍ୟା ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେନାହିଁ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ପୁଅ ଅଛି ତାହେଲେ ଆପଣ ପୋଷ୍ୟକନ୍ୟା ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ ଏବଂ ଯଦି ଝିଅ ତାହେଲେ ପୋଷ୍ୟପୁତ୍ର ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ | ଏହି ନିୟମ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଭାବି ବିଚାରି ତିଆରି କରାଯାଇଛି |

   Related Posts