AKK 2023
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଝାରସୁଗୁଡା:୮ ଦିନ ପରେ ବି ନବ ଦାସଙ୍କ ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ପୋଲିସର ହାତ ଖାଲି
  • ||
  • ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ତୁର୍କୀ, ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ୭.୮ର ତ୍ରୀବତା ରେକର୍ଡ
  • ||

ଘରେ ଖାଇବାକୁ ନାହିଁ, ହେଲେ ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ୩ଟି ବ୍ରିଜ୍‌ ସହ ୪ କିଲୋମିଟର ରାସ୍ତା କରିଦେଲେ ଯୁବକ

13/12/2022 at 8:42 PM

ରାୟଗଡ଼ା, ୧୩/୧୨: ଦିନଟିଏ କାମକୁ ନ ଗଲେ ଘରେ ଚୁଲି ଜଳେନି । ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ବୃଦ୍ଧ ପିତାମାତା ସହ ପତ୍ନୀ ଓ ପିଲାଙ୍କ ସମେତ ୭ ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ବୋଝ । ଗରିବ କଷାଘାତ ସତ୍ତ୍ୱେ ନିଜ ଗାଁର ଦୁଃଖ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ  ତିନୋଟି ପୋଲ ଓ ୪ କିଲୋମିଟର ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି । ସେ ହେଲେ ରାୟଗଡା ଜିଲ୍ଲା କାଶୀପୁର ବ୍ଲକ ଡଙ୍ଗାସିଲି ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୁଞ୍ଜରାମ ପଞ୍ଜରା ଗ୍ରାମର ରଞ୍ଜିତ ନାୟକ ।

ବ୍ରିଜ୍‌ ଅନ୍‌ ବିଛଳା । ବିଛଳା ନଦୀ ଉପରେ ତିଆରି ହୋଇଛି କାଠ ପୋଲ । ଏହି ପୋଲ ଏବେ ଏଠାକାର ଲୋକଙ୍କୁ ତିନିଟି ଜିଲ୍ଲା ସହିତ ଯୋଡ଼ିପାରିଛି । ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଏହି ପୋଲ ପ୍ରଶାସନ ନୁହେଁ ଗାଁର ଜଣେ ପୁଅ ରଞ୍ଜିତ ନାୟକ ନିଜ ଉଦ୍ୟମରେ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି । ରାୟଗଡା ଜିଲ୍ଲା କାଶୀପୁର ବ୍ଲକ ଡଙ୍ଗାସିଲି ପଞ୍ଚାୟତ ଗୁଞ୍ଜରାମପଞ୍ଜରା ଗ୍ରାମର ରଞ୍ଜିତ ନାୟକ ତିଆରି କରିଥିବା କାଠ ପୋଲ ପାଇଁ ଉପକୃତ ହେଉଛନ୍ତି କାଶୀପୁର ବ୍ଲକର ୮ ଖଣ୍ଡ ଗ୍ରାମବାସୀ। ଗାଁ ଲୋକେ ବାଇକ୍‌ ନେଇ ସେପାରିକୁ ଯାଇପାରୁଛନ୍ତି, ଚାଲିଚାଲି ନଦୀ ପାର ହୋଇପାରୁଛନ୍ତି । ଆଉ ପାଣିରେ ପଶିବାକୁ ପଡୁନି। ରଞ୍ଜିତ ଏମିତି ତିନିଟି ପୋଲ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି । ଆଉ ପୋଲକୁ ସଂଲଗ୍ନ କରୁଥିବା ୪ କିଲୋମିଟର ରାସ୍ତା ବି କରିଛନ୍ତି।

ରଞ୍ଜିତ ଡ୍ରାଇଭର ଭାବେ କାମ କରନ୍ତି। ହେଲେ ଗାଁକୁ ଆସିବା ଲାଗି ବଡ଼ ହଇରାଣ ହେଉଥିଲେ । ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ସହ ମିଶି ପ୍ରଶାସନକୁ ବାରମ୍ବାର ଜଣାଇଥିଲେ ବି କେହି ଶୁଣିଲେନି । ତେଣୁ ବାପାଙ୍କ ସହିତ ମିଶି ରଞ୍ଜିତ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଲେ । କାଠ ଯୋଗାଡ଼ ପାଇଁ ବାହାରିଲେ । ହେଲେ ସେତକ ବି ମିଳିଲାନି । ତେଣୁ ରଞ୍ଜିତ ପତ୍ନୀଙ୍କ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ବନ୍ଧକ ପକାଇ ୭୦ ହଜାର ଟଙ୍କାରେ କାଠ ବହ୍ଲା କିଣି ପୋଲ ତିଆରି କଲେ । ଘରେ ଗଣ୍ଡାଏ ଖାଇବାକୁ ନାହିଁ। ରଞ୍ଜିତ ଓ ତାଙ୍କ ବାପା ଶିବ ନାୟକଙ୍କୁ ମିଳୁଥିବା ୨୫ କିଲୋ ଚାଉଳରୁ ୫ କିଲୋ ଏବେ କମେଇ ଦିଆଯାଇଛି ।

ବାପା-ପୁଅ ଏମିତି କୋଡ଼ି କୋଦାଳ ଧରି ରାସ୍ତା କରୁଥିବା ଦେଖି ଗାଁ ଲୋକ ଆଗେଇ ଆସିଥିଲେ। ୪ କିଲୋମିଟର ରାସ୍ତା ଏବଂ ୩ଟି ପୋଲ ତିନି ମାସରେ ଶେଷ ହେଲା। ଗାଁ ଲୋକେ ରଞ୍ଜିତଙ୍କ ଏହି ଉଦ୍ୟମକୁ ଖୁବ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି।

   Related Posts