Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁରୀ ସମୁଦ୍ରରେ ଗାଧୋଉଥିବା ବେଳେ ଭାସିଗଲେ ୨ ଯୁବକ, ଜଣେ ଉଦ୍ଧାର, ଅନ୍ୟଜଣେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ସ୍ୱାଧିନତା ଦିବସ ଉତ୍ସବରେ ସାମିଲ ହେଲା ଗୁଗଲ, ଡୁଡଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣାଇଲା ଶୁଭେଚ୍ଛା
  • ||
  • ଭୂମିକମ୍ପରେ ଥରିଲା ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ତୀବ୍ରତା ୨.୫
  • ||
  • ଅବପାତର ରୂପ ନେଲା ଲଘୁଚାପ, ସୋମବାରଠୁ କମିବ ବର୍ଷା
  • ||
  • ସ୍ୱାଧିନତା ଦିବସ ଅବସରରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମୋର ଆନ୍ତରିକ ଶୁଭେଚ୍ଛା, ପ୍ରତିଟି ଭାରତୀୟ ପାଇଁ ଗୌରବର ମୁହୂର୍ତ୍ତ
  • ||
  • ‘ଦୁନିଆରେ ହଜାରେ ବାଘ, କିନ୍ତୁ ଦ୍ରାବିଡ…’ : ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର କୋଚ୍‌ଙ୍କୁ ନେଇ ଟେଲରଙ୍କ ବଡ ବୟାନ
  • ||

ଭିନ୍ନ ଜଣେ କରୋନା ଯୋଦ୍ଧା : ଭାକସିନ୍‌ ଟ୍ରାଏଲ୍ ପାଇଁ ନିଜ ଜୀବନ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ୨୩ ବର୍ଷୀୟା ବୈଜ୍ଞାନିକ

16/08/2020 at 5:18 PM

ସିଡନୀ, ୧୬|୦୮:  କରୋନା ବିରୋଧରେ ଲଢେଇ ଲଢୁଛି ସାରା ବିଶ୍ୱ । ହଜାର ହଜାର ଗବେଷକ ଦିନ ରାତି ଏକ କରି ଭାକସିନ୍ ତିଆରିରେ ଲାଗି ପଡିଛନ୍ତି ।ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ସାମିଲ ହେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି ମାତ୍ର ୨୨ ବର୍ଷର ମହିଳା ବୈଜ୍ଞାନିକ । ଏପରିକି ଭାକସିନ୍ ଟେଷ୍ଟିଂ ପାଇଁ ସେ ନିଜେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହେବାକୁ ମଧ୍ୟ ରାଜି ଅଛନ୍ତି ।

୨୨ ବର୍ଷର ଏହି ଯୁବତୀ ହେଲେ ସୋଫି ରୋଜ୍ । ସେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ରୁହନ୍ତି । ଏହି ଭାକସିନ୍ ଲକ୍ଷଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ନୂଆ ଜୀବନ ଦେବ । ଏଥିପାଇଁ ସେ ନିଜ ଜୀବନକୁ ବାଜିରେ ଲଗାଇବାକୁ ରାଜି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ସେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଭାବେ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭର୍ସିଟିରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି ।

ସୋଫି କରୋନା ଭାକସିନର ଗବେଷଣାକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବା ପାଇଁ ୧ଡେ ସୁନର୍ ନାମରେ ଏକ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ବିଭିନ୍ନ ଦେଶକୁ ସେ ଅତିଶୀଘ୍ର ଭାକସିନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଅପିଲ୍ କରିଛନ୍ତି । ଏହାସହ ହ୍ୟୁମାନ୍ ଚ୍ୟାଲେଞ଼୍ଜ ଟ୍ରାଏଲ୍ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ସେ କହିଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀମାନେ ଜାଣିଶୁଣି କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥାନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ଭାକସିନର ଟ୍ରାଏଲ୍ କରାଯାଏ ।

ଷ୍ଟେଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭର୍ସିଟିରୁ ଗ୍ରାଜୁଏସନ ପାସ୍ କରିଥିବା ସୋଫି କରୋନା ଭାକସିନ୍ ପ୍ରୟୋଗ ପାଇଁ ନିଜ ଶରୀର ଦାନ କରିବାକୁ ରାଜି ଅଛନ୍ତି । ଏପରିକି ସେ ନିଜ ବନ୍ଧୁଙ୍କୁ କିଡନୀ ଦାନ କରିବେ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଚିନ୍ତା କରିଥିଲେ । ଏବେ କିନ୍ତୁ କରୋନା ଭାକସିନର ଟ୍ରାଏଲ ପାଇଁ ସେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି ।

   Related Posts