scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ବିସିସିଆଇ ହାତରୁ ଯାଇପାରେ କ୍ରିକେଟ୍ ୱାଲର୍ଡ କପ ୨୦୨୩ର ଆୟୋଜନ, ଆଇସିସି ସହ ରହିଛି ବିବାଦ

17/12/2022 at 4:10 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବର-ନଭେମ୍ୱରରେ ବିସିସିଆଇ ଭାରତରେ ଆଇସିସି କ୍ରିକେଟ ୱାଲର୍ଡ ୨୦୨୩ର ଆୟୋଜନ କରିବ । ଏଥିପାଇଁ ବିସିସିଆଇ ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଜାରି ରଖିଛି, କିନ୍ତୁ ଏହି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟର ଆୟୋଜନ ଉପରେ ଏକ ବଡ଼ ସଂକଟ ଦେଖାଦେଇଛି । ବିସିସିଆଇ ଏବଂ ଆଇସିସି ମଧ୍ୟରେ ଟ୍ୟାକ୍ସକୁ ନେଇ ବିବାଦ ବଡ଼ ହୋଇଛି । ଯଦି ଏହି ବିବାଦର ସମାଧାନ ନହୁଏ ତେବେ ଦିନିକିଆ ୱାଲର୍ଡ କପର ଆୟୋଜନ ଭାରତ ହାତରୁ ଯାଇପାରେ।

ଟିକସ ବିବାଦକୁ ନେଇ ଆଇସିସି ଏବଂ ବିସିସିଆଇ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହି ବିବାଦ ଅନେକ ଦିନରୁ ଜାରି ରହିଛି । ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଆଇସିସି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ ଦିନିକିଆ ୱାଲର୍ଡ କପ ୨୦୨୩ର ଆୟୋଜନ ଦାୟିତ୍ୱ ସେତେବେଳେ ମିଳିବି ଯେବେ ବିସିସିଆଇ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ଟ୍ୟାକ୍ସ ରିହାତିର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବ କିମ୍ୱା ନିଜେ ତାହା ବହନ କରିବ । ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରେ ଏହାର ସମାଧାନ ବାହାର କରିବା ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ, କାରଣ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହିପରି କୌଣସି ଇଭେଣ୍ଟ ପାଇଁ ରିହାତି ଦେଇ ନଥାନ୍ତି ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ୨୦୧୬ରେ ଭାରତ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱ କପର ଆୟୋଜନ ହୋଇଥିଲା । ବିସିସିଆଇ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟର ଆୟୋଜକ ଥିଲା, ସେହି ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଟ୍ୟାକ୍ସକୁ ନେଇ ଆଇସିସି ଏବଂ ବିସିସିଆଇ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ହୋଇଥିଲେ । ପ୍ରାୟ ୨୦୦ କୋଟି ଦିଆଯିବା ପରେ ଏହି ବିବାଦ ଶାନ୍ତ ହୋଇଥିଲେ । ସେହି ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ବିସିସିଆଇ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ଟ୍ୟାକ୍ସ ରିହାତି ହାସଲ କରିପାରି ନଥିଲା ।

ଆଇସିସିର ନିୟମ ଅନୁସାରେ, ଆଇସିସି ଇଭେଣ୍ଟ ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ ଯାଉଥିବା ଦେଶକୁ ନିଜ ସରକାର ସହ ସମନ୍ୱୟ ରକ୍ଷା କରି ଟ୍ୟାକ୍ସରେ ରିହାତି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଇବାକୁ ପଡିବ । କିନ୍ତୁ ବିସିସିଆଇ ଏପରି କରାଇବାରେ ଅସମର୍ଥ, କାରଣ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ନୀତିରେ ଏପରି କୌଣସି ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ । ଯଦି ବିସିସିଆଇ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟର ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ ଚାହେଁ ତେବେ ଆଇସିସିକୁ ତାର ସେୟାର ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଏହି ରାଶି ପ୍ରାୟ ୯୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ହେବ । ଯଦି ବିସିସିଆଇ ଟ୍ୟାକ୍ସରେ ରିହାତି କିମ୍ୱା ୯୦୦ କୋଟି ବହନ କରିବା ପାଇଁ ରାଜି ନହୁଏ ତେବେ ଆଇସିସି ବିଶ୍ୱ କପର ଆୟୋଜନ ଛଡାଇ ନେଇପାରେ । ଡିସେମ୍ୱର ୨୧ରେ ହେବାକୁ ଥିବା ବିସିସିଆଇର ଆପେକ୍ସ କାଉନସିଲ ବୈଠକରେ ଏହାର ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇପାରେ ।   

   Related Posts