AKK 2023
MONGINIS 728X90
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
MONGINIS 728X90
Showcase2022
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

କଥା ୨୦୧୧ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର… ୨୦୦୭ର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେଇଥିଲା ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ, ସେହଓ୍ୱାଗ ଖେଳିଥିଲେ ଧୁଆଁଧାର ଇନିଂସ

18/01/2023 at 1:00 PM

ମୁମ୍ବାଇ ୧୮।୦୧ : କଥା ୨୦୧୧ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର । ଯେଉଁଥିରେ ୨୦୦୭ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ବଦ୍‌ଲା ନେଇଥିଲା ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ । ୨୦୦୭ ଦିନିକିଆ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଭାରତକୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲା ବାଂଲାଦେଶ । ଯାହାଫଳରେ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରୁ ଭାରତ ବିଦାୟ ନେବାର ରାସ୍ତା ସଫା ହୋଇଯାଇଥିଲା । ୪ ବର୍ଷ ପରେ ପରାଜୟର ବଦ୍‌ଲା ନେଇଥିଲା ଧୋନି ବାହିନୀ ।  ୨୦୧୧ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ବାଂଲାଦେଶକୁ ୮୭ ରନ୍‌ରେ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲା ଭାରତ ।

୨୦୧୧ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ଗ୍ରୁପ ବିର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଭାରତ-ବାଂଲାଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଥିଲା । ଫେବୃଆରୀ ୧୯ ତାରିଖରେ ବାଂଲାଦେଶର  ଶେର୍-ଇ-ବାଂଲା ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ରେ ଖେଳାଯାଇଥିଲା ମ୍ୟାଚ୍‌ । ଯେଉଁଥିରେ ଟସ୍‌ ଜିତି ପ୍ରଥମେ ବୋଲିଂ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା ବାଂଲାଦେଶ ଟିମ୍‌ । ଭାରତ ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ୫୦ ଓଭରରେ ୪ ଓ୍ୱିକେଟ୍‌ ହରାଇ ୩୭୦ ରନ୍‌ କରିଥିଲେ । ଯେଉଁଥିରେ ଧୁଆଁଧାର ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିଲେ ବିରେନ୍ଦ୍ର ସେହଓ୍ୱାଗ । ସେ ୧୪୦ ବଲ୍‌ରେ ୧୭୫ ରନ୍‌ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ଯେଉଁଥିରେ ୫ଟି ଛକ୍କା ଓ ୧୪ଟି ଚୌକା ସାମିଲ ଥିଲା । ସେହିପରି ସେତେବେଳର ଯୁବ ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନ୍‌ ବିରାଟ କୋହଲି ମଧ୍ୟ ଜବରଦସ୍ତ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିଲେ । ଜୁନିୟର ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ପରେ ନିଜ କ୍ୟାରିୟର ପ୍ରଥମ ଓ୍ୱାଲ୍ଡ କପ୍‌ ଖେଳୁଥିବା ବିରାଟ କୋହଲି ୮୩ ବଲ୍‌ରେ ୧୦୦ ରନ୍‌ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ଏଥିରେ ୨ଟି ଛକ୍କା ଏବଂ ୮ଟି ଚୌକା ସାମିଲ୍‌ ଥିଲା ।

ସେପଟେ ୩୭୧ ରନ୍‌ ବିଜୟଲକ୍ଷ୍ୟ ନେଇ ପଡିଆକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲା ବାଂଲାଦେଶ । ହେଲେ ଭାରତୀୟ ବୋଲିଂକୁ ସମ୍ମୁଖୀନ କରିପାରିନଥିଲେ ବାଂଲା ବ୍ୟାଟର । ଓପନର ତମିମ୍‌ ଇକ୍‌ବାଲ ଓ ସାକିବ ଉଲ୍‌ ହାସନଙ୍କୁ ଛାଡି ଆଉ କୌଣସି ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନ୍‌ ଆଖିଦୃଶିଆ ସ୍କୋର କରିପାରିନଥିଲେ । ତମିମ୍‌ ଇକ୍‌ବାଲ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ୭୦ ରନ୍‌ କରିଥିଲେ । ଯାହା ବାଂଲା ବ୍ୟାଟିଂ ପାରିର ସର୍ବାଧିକ ରନ୍‌ ଥିଲା । ଏହାପଛକୁ ସାକିବ୍‌ ଉଲ୍‌ ହାସନଙ୍କ ୫୫ ରନ୍‌ ରହିଛି । ଭାରତୀୟ ବୋଲରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମୁନାଫ ପଟେଲ୍‌ ସର୍ବାଧିକ ୪ଟି ଓୱିକେଟ୍‌ ନେଇଥିଲେ । ମୋଟ ୧୦ ଓଭର ବୋଲିଂ କରି ୪୮ ରନ୍‌ ଦେଇ ୪ଟି ଓ୍ୱିକେଟ୍‌ ନେଇଥିଲେ । ଏହାପଛକୁ ଜାହିର ଖାନ୍‌ ୨ଟି, ହରଭଜନ ସିଂହ ୧ଟି, ୟୁସୁଫ୍‌ ପଠାନ୍‌ ୧ଟି ଓ୍ୱିକେଟ୍‌ ନେଇଥିଲେ । ମୋଟ ୫୦ ଓଭର ଖେଳ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବାଂଲା ଟିମ୍‌ ୯ଟି ଓ୍ୱିକେଟ ହରାଇ ୨୮୩ ରନ୍‌ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲା ।

ଭାରତ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍‌କୁ ୮୭ ରନ୍‌ରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲା । ଦମ୍‌ଦାର ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିବା ଓପନର ବିରେନ୍ଦ୍ର ସେହଓ୍ୱାଗଙ୍କୁ ମ୍ୟାନ୍‌ ଅଫ୍‌ ଦି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯାଇଥିଲା । ସେ ୧୪୦ ବଲ୍‌ରେ ୧୭୫ ରନ୍‌ର ଧୁଆଁଧାର ଇନିଂସ ଖେଳିଥିଲେ ।

   Related Posts