oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାୟଗଡ଼ା : ଗୁମ୍ମା ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା : ସ୍ୱାମୀ ମୃତ, ସ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ପୁଅ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ମେକ୍ସିକୋ ଧୁଆଁଧାର ଫାୟାରିଂ: ୭ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ, ମେୟରଙ୍କ ସମେତ ୧୮ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଜଲପାଇଗୁଡ଼ିରେ ଦୁର୍ଗା ଭସାଣି ବେଳେ ଫ୍ଲାସ ଫ୍ଲଡ୍, ବନ୍ୟାରେ ଭାସି ୭ ମୃତ
  • ||

ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଭାବେ ସମ୍ବଲପୁରରୁ ବିଶାଖାପାଟଣା ଗଲା ୨ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବାର ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ୍

28/02/2019 at 4:34 PM

ସମ୍ବଲପୁର ୨୮|୨ (ନୀଳାଚଳ ମହାପାତ୍ର) : ସମ୍ବଲପୁରରୁ ବିଶାଖାପାଟଣା ଗଲା ୨ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବାର ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ୍ । ୩ଟି ରେଳ, ୪ଟି ଇଞ୍ଜିନ୍‌, ଗୋଟିଏ  ଗାର୍ଡ ବଗିକୁ ମିଶାଇ ଏହି ଲମ୍ବା ମାଲବାହୀ ଗାଡ଼ିଟି ଗୋଡଭଗାରୁ ଟିଟିଲାଗଡ ଦେଇ ବିଶାଖାପାଟଣା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାଇଛି । ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଭାବେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ଯୋଜନା ସଫଳ ହେଲେ, ଏହାକୁ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ରେଳରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ । ଫଳରେ କମ୍‌ ସଂଖ୍ୟକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଅଧିକ କାମ କରାଯାଇପାରିବ ବୋଲି ରେଲୱେ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କହିଛନ୍ତି ।

୨ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବାର ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ । ସମ୍ବଲପୁର ଗୋଡ଼ଭଗା ଷ୍ଟେସନରୁ ବିଶାଖାପାଟଣା ଗଲା ଟ୍ରେନ । ସବୁଠାରୁ ଲମ୍ବା ଏହି ମାଲଗାଡିରେ, ତିନୋଟି ଟ୍ରେନର ମୋଟ ୧୪୭ଟି ୱାଗନକୁ ,୪ଟି ଇଞ୍ଜିନ୍‌ ସହ ଯୋଡା ଯାଇଥିଲା। ଯୋଡା ଯାଇଥିବା ତିନୋଟି ରେଳରୁ ପ୍ରଥମ ମାଲଗାଡିର ୪୫ଟି ଖାଲି ୱାଗନ୍‌ ରହିଥିବା ବେଳେ, ଦ୍ବିତୀୟ ଓ ତୃତୀୟ ମାଲଗାଡିର ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା ୫୨ଟି ଲେଖାଏଁ କଣ୍ଟେନର୍‌ ରହିଛି । ଏତେବଡ ଲମ୍ବା ମାଲଗାଡିକୁ ରେଳପଥରେ ପଠାଇବା ସହ, ତାର ଗତିବିଧି ଉପରେ ତୀକ୍ଷଣ ନଜର ରଖିଥିଲେ ୪୦ଜଣ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କର୍ମଚାରୀ ।

ଏଭଳି ଲମ୍ବା ମାଲଗାଡି ଚଳାଇଲେ ରେଳବାଇକୁ ପ୍ରଚୁର ଲାଭ ହେବ ।   କମ୍‌ ସମୟରେ ଅଧିକ ମାଲ୍‌ ପରିବହନ ହୋଇପାରିବ। କମ୍‌ ସଂଖ୍ୟକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନେଇ ରେଳବିଭାଗ, ତାର ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ତମ ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରିପାରିବ। ବାରମ୍ବାର ସିଗ୍‌ନାଲ୍  ଅଦଳବଦଳ ହେବାର ନାହିଁ, ଦୁର୍ଘଟଣାର ଆଶଙ୍କାକୁ ବି ଏଡ଼ାଇ ଦିଆଯାଇପାରିବ ।  ଏଭଳି ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ, ଯାତ୍ରୀ ପରିବହନରେ ମଧ୍ୟ  କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯିବ। ରଥଯାତ୍ରା, କୁମ୍ଭମେଳା ଭଳି ବଡ ଆୟୋଜନ ସମୟରେ ଏଭଳି ଲମ୍ବା ରେଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଡିଆର୍‌ଏମ୍‌ । ଲମ୍ବା ମାଲଗାଡ଼ିକୁ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଭାବେ ଚଳାଇବାରେ ପୂର୍ବତଟ ରେଳବାଇ ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ ।

   Related Posts