scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଫିଫା ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ନୂଆ ରେକର୍ଡ, ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଦେଶରୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରୁଛନ୍ତି ଦୁଇ ଭାଇ

28/11/2022 at 11:41 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୮/୧୧: କତାର ଫିଫା ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ଏକ ବ୍ୟତିକ୍ରମ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏଥର ଦୁଇ ଭାଇ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଦେଶରୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରୁଛନ୍ତି । ସେମାନେ ହେଲେ ଇନାକି ୱିଲିୟମ୍ସ ଏବଂ ନିକୋ ୱିଲିୟମ୍ସ । ଇନାକି ଘାନାରୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରୁଥିବାବେଳେ ନିକୋ ସ୍ପେନ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଖେଳୁଛନ୍ତି । ୱିଲିୟମ୍ସ ଭ୍ରାତା ଇତିମଧ୍ୟରେ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ପଦାର୍ପଣ କରି ସାରିଛନ୍ତି । ଯଦି ସ୍ପେନ୍‌ ଓ ଘାନା ନକ୍‌ ଆଉଟ୍‌ ପର୍ଯ୍ୟାୟକୁ ଉନ୍ନୀତ ହୁଅନ୍ତି, ତାହେଲେ ୱିଲିୟମ୍ସ ଭ୍ରାତା ପରସ୍ପରକୁ ସାମ୍ନା କରିବା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।

ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ଦୁଇ ଭାଇ ଭିନ୍ନ ଦଳରୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିବା ଘଟଣା ନୂଆ ନୁହେଁ । ପୂର୍ବରୁ ଏଭଳି ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ୨୦୧୪ ବ୍ରାଜିଲ୍‌ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ବୋଆତେଙ୍ଗ୍‌ ଭ୍ରାତା (ଜେରୋମି ଓ କେଭିନ୍‌-ପ୍ରିନ୍ସ) ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଦଳରୁ ଖେଳିଥିଲେ । ଜେରୋମି ଜର୍ମାନୀ ଏବଂ କେଭିନ୍‌ ଘାନା ଦଳର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଥିଲେ । ଉଭୟଙ୍କ ଜନ୍ମ ଜର୍ମାନୀରେ । କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଘାନା ବଂଶୋଦ୍ଭବ । ବାପା ପ୍ରିନ୍ସ ବୋଆତେଙ୍ଗ୍‌ ଜର୍ମାନୀରେ ପଢ଼ୁଥିବାବେଳେ ସେଠାରେ ଜର୍ମାନୀର ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ୍‌ ରାନ୍‌ଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ ।

ୱିଲିୟମ୍ସ ଭ୍ରାତାଙ୍କ ଜନ୍ମ ସ୍ପେନ୍‌ରେ । ଇନାକି ବିଲବାଓରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିବାବେଳେ ନିକୋ ନଭାରେ ସ୍ଥିତ ପାମ୍ପଲୋନା ଠାରେ ଜନ୍ମ ନେଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଉଭୟ ଘାନା ବଂଶୋଦ୍ଭବ । ସୁଖମୟ ଜୀବନ ଏବଂ ଅଧିକ ରୋଜଗାର ଆଶାରେ ବାପା ଫେଲିକ୍ସ ଓ ମାରିଆ ଘାନା ଛାଡ଼ି ପ୍ରଥମେ ମରକ୍କୋରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ସେଠାରୁ ସେମାନେ ସ୍ପେନର ମେଲିଲା ଅଞ୍ଚଳକୁ ଚାଲିଯାଇଥିଲେ । ପରେ ସ୍ପେନରେ ବିଲବାଓ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅବସ୍ଥାନ କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ଇନାକିଙ୍କ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା । ପରେ ପରେ ନିକୋଙ୍କ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା । ବାପା ଫେଲିକ୍ସ ଅଧିକ ରୋଜଗାର ପାଇଁ ଲଣ୍ଡନ ଚାଲି ଯାଇଥିଲେ । ଫଳରେ ଇନାକି ସାନ ଭାଇ ନିକୋଙ୍କର ଦେଖାରେଖା କରିଥିଲେ । ଦୁଇ ଭାଇ ଆଥଲେଟିକ୍‌ ବିଲ୍‌ବାଓ ପକ୍ଷରୁ କ୍ଲବ୍‌ ଫୁଟବଲ୍‌ ଖେଳିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଉଭୟ ଏବେବି କ୍ଲବ୍‌ର ସଦସ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି । ଇନାକି ୨୮୬ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳି ୫୮ଟି ଗୋଲ୍‌ ସ୍କୋର କରିଥିବାବେଳେ ନିକୋ ୫୦ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳି ୩ଟି ଗୋଲ୍‌ କରିଛନ୍ତି ।
ଇନାକି ଜଣେ ଦକ୍ଷ ଫରୱାର୍ଡ଼ ଖେଳାଳି । ଗତ ସିଜନରେ ସ୍ପାନିଶ୍‌ ଲିଗ୍‌ ଲା’ଲିଗାରେ ରେକର୍ଡ଼ ୨୦୩ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ ପୂରଣ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ଜାତୀୟ ଦଳରୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିନଥିଲା । ସେ ୨୦୧୬ରେ ସ୍ପେନ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଗୋଟିଏ ବନ୍ଧୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳିଥିଲେ । ଜାତୀୟ ଦଳରୁ ସୁଯୋଗ ନ ମିଳିବାରୁ ଇନାକି ଶେଷରେ ଘାନା ପକ୍ଷରୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ପାଇଁ ଘାନା ଆଫ୍ରିକୀୟ ଦେଶର ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଦଳରେ ସାମିଲ୍‌ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲା । ଫଳରେ ଇନାକି ଘାନା ପ୍ରସ୍ତାବରେ ରାଜି ହୋଇ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଖେଳିବାକୁ ମନସ୍ଥ କରିଥିଲେ । ସେ ଘାନା ବଂଶୋଦ୍ଭବ ହୋଇଥିବାରୁ ଏଥିରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହୋଇ ନଥିଲା । ଗତ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସ ସେ ପ୍ରଥମ ଥର ଘାନା ଦଳରେ ସ୍ଥାନ ପାଇ ବ୍ରାଜିଲ୍‌ ଏବଂ ନିକାରଗୁଆ ବିପକ୍ଷରେ ବନ୍ଧୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳିଥିଲେ । ଏହାପରେ ତାଙ୍କୁ ଘାନ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଦଳରେ ସାମିଲ୍‌ କରାଯାଇଥିଲା । ଚଳିତ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ସେ ଘାନା ପକ୍ଷରୁ ପର୍ତ୍ତୁଗାଲ୍‌ ବିପକ୍ଷ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ପଦାର୍ପଣ କରିଥିଲେ ।

ଅନ୍ୟ ପଟରେ ନିକୋ ସ୍ପେନ୍‌ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଦଳରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିଲେ । କୋଚ୍‌ ଲୁଇସ୍‌ ଏନରିକ୍‌ ବିଳମ୍ବରେ ତାଙ୍କୁ ଦଳରେ ସାମିଲ୍‌ କରିଥିଲେ । ସେ ଜଣେ ୱିଙ୍ଗର । ୨୦୨୦ରେ ସେ ୧୮ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ସ୍ପେନ୍‌ ଦଳ ଏବଂ ୨୦୨୧ରେ ୨୧ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ସ୍ପେନ୍‌ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ମୋଟ ୯ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳିଥିଲେ । ୨୦୨୨-୨୩ ୟୁଇଏଫ୍‌ ନେସନ୍ସ ଲିଗ୍‌ ପାଇଁ ନିକୋ ପ୍ରଥମ ଥର ସିନିୟର ଦଳରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିଲେ । ଗତ ନଭେମ୍ବର ୧୭ ତାରିଖ ଜାତୀୟ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଜୋର୍ଡାନ ବିପକ୍ଷ ବନ୍ଧୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳିଥିଲେ । ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ସେ କ୍ୟାରିୟରର ପ୍ରଥମ ଗୋଲ୍‌ କରିଥିଲେ । ଫିଫା ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ସ୍ପେନର କୋଷ୍ଟାରିକା ବିପକ୍ଷ ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ନିକୋ ବଦଳ ଖେଳାଳି ଭାବେ ପଡ଼ିଆକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲେ । ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ସ୍ପେନ୍‌ ୭-୦ ଗୋଲ୍‌ରେ ବିଜୟୀ ହୋଇ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ।

   Related Posts