scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ବର୍ଷେ ତିଷ୍ଠିଲାନି ବାହାଘର, ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ଛାଡିଲେ ୧୪କିନ୍ନର : ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଲା ଗୋଲ୍‌ଡେନ୍‌ ବୁକ୍‌ ଅଫ୍‌ ଓ୍ୱାଲର୍ଡ ରେକର୍ଡ

2/09/2020 at 1:15 PM

 ରାୟପୁର ୦୨।୦୯: ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ସମଲିଙ୍ଗୀ ବିବାହକୁ ବୈଧ ବୋଲି ରାୟ ଶୁଣାଇଥିଲେ । ଏହାପରେ କିନ୍ନରମାନଙ୍କ ମାହୋଲରୁ ଖୁସିର ଲହରୀ ଖେଳିଯାଇଥିଲା । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟ ପରେ ଛତିଶଗଡ଼ର ରାୟପୁରରେ ଏକ ବଡଧରଣ ବିବାହ ଉତ୍ସବ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା । ୨୦୧୯ ମସିହା ମାର୍ଚ୍ଚରେ ୧୫ଜଣ କିନ୍ନର ସେମାନଙ୍କର ପୁରୁଷ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ସହିତ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ଯାହାକି ସେତେବେଳେ ଏକ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ରହିଥିଲା । ଏକାସାଙ୍ଗେ ଏତେ ପରିମାଣର କିନ୍ନର ବିବାହ କରିବା ଏକ ନୂତନ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା । ଗୋଲ୍‌ଡେନ୍‌ ବୁକ୍‌ ଅଫ୍‌ ଓ୍ୱାଲର୍ଡ ରେକର୍ଡରେ ଏହା ବାହାଘର ସ୍ଥାନ ପାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଦୁଃଖର କଥା ହେଉଛି କି ଏହି ନିଜ ପୁରୁଷ ବନ୍ଧୁର ହାତ ଧରି ବିବାହ କରିଥିବା କିନ୍ନରଙ୍କ ବାହାଘର ଅଧିକ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତିଷ୍ଟି ପାରିଲାନାହିଁ ।  

ଗତବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ତାରିଖରେ କିନ୍ନରମାନଙ୍କର ଏକ ସାମୂହିକ ବିବାହ ଉତ୍ସବ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା । ୧୫ଜଣ କିନ୍ନରଙ୍କୁ ହାତ ଧରିଥିଲେ ସେମାନଙ୍କର ୧୫ଜଣ ଯୁବକ । ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ ମଧ୍ୟ ଏହି ସାମୂହିକ ବିବାହରେ ସହଯୋଗ କରିଥିଲା । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ଅନ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ବିବାହରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ । ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ କିନ୍ନରମାନେ ଆସି ସାମୂହିକ ବିବାହରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ । ଛତିଶଗଡ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ବିହାର, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଗୁଜରାଟ ଓ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ କିନ୍ନରମାନେ ଆସି ସାମୂହିକ ବିବାହରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ଏହା ମଧ୍ୟରେ ସାମୂହିକ ବିବାହକୁ ୧ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ବିତିଗଲାଣି । ତେବେ ଏହି ବର୍ଷକ ଭିତରେ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନା ଆସିସାରିଛି । ସେତେବେଳେ ହୋଇଥିବା ୧୫ଟି ବିବାହ ମଧ୍ୟରୁ ୧୪ଜଣଙ୍କ ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନ ଭାଙ୍ଗିସାରିଲାଣି । ଆଉ ସେମାନେ ଏକାଠି ଆଉ ରହୁନାହାନ୍ତି । ପରସ୍ପର ଠାରୁ ଅଲଗା ଅଲଗା ହୋଇ ରହିଲେଣି । ୧୫ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୪ଜଣ ନିଜ କିନ୍ନର ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ କିମ୍ବା କିନ୍ନର ପତ୍ନୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱାମୀମାନଙ୍କୁ ଛାଡି ଦେଇଛନ୍ତି । ୧୫ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ କିନ୍ନର କେବଳ ନିଜର ବୈବାହିକ ଜୀବନ ଅତିବାହିତ କରୁଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ଘର ରାୟଗ଼ଡ଼ ଅଞ୍ଚଳର ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି ।

ତେବେ ଯେଉଁ କିନ୍ନରମାନେ ବିବାହ କରିଥିଲେ, ସମସ୍ତେଙ୍କ ଏସଆରଏସ୍ ଅପରେସନ ଦ୍ୱାରା ମହିଳାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହାପରେ ସେମାନଙ୍କର ସାମୂହିକ ବିବାହ ହୋଇଥିଲା। ଅପରେସନ ପରେ ସେମାନେ ଶାରୀରିକ ଭାବରେ ତ ମହିଳା ହୋଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କୁ ମହିଳାଙ୍କ ଅଧିକାର ମିଳି ନଥିଲା। ସର୍ଜରୀ ପରେ ସେମାନେ ଯଦିଓ ମହିଳାରେ ପରିଣତ ହୋଇଛନ୍ତି । ତଥାପି ସରକାରୀ ଦସ୍ତାବିଜରେ ସେମାନେ ଏବେ ବି କିନ୍ନର ରହିଛନ୍ତି। ତେଣୁ ମହିଳାଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ହୋଇଥିବା ଆଇନ ଅନୁସାରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସହାୟତା ମିଳିପାରୁ ନାହିଁ।

   Related Posts