scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଏକସଙ୍ଗେ ବାହା ହେଲେ ବାପା ପୁଅ : ଲିଭଇନ ରିଲେସନରେ ରହୁଥିବା ୧୩୨ ଦମ୍ପତ୍ତି କଲେ ବିବାହ

15/01/2019 at 12:58 PM

ରାଞ୍ଚି ୧୫/୧ : ଲିଭଇନରେ ରହୁଥିବା ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କୁ ସମାଜରେ ଖରାପ ନଜରରେ ଦେଖିଥାନ୍ତି ଲୋକେ | କିଛି ଲୋକ କିଛି ଅସୁବିଧାରେ ପଡି ବିବାହ କରିପାରନ୍ତିନାହିଁ ତ ଆଉ କିଛି ଲୋକେ ଏମିତି ହିଁ ଖୁସିରେ ଖୁସିରେ ବିବାହ କରିବାକୁ ଚାହାନ୍ତି ନାହିଁ |

କିନ୍ତୁ ଯେଉଁମାନେ ବି ଲିଭଇନରେ ରୁହନ୍ତି ସେମାନେ ପରସ୍ପରର ସହମତିରେ ହିଁ ରହିଥାନ୍ତି | କିଛି ଲୋକ ଧର୍ମ, ପରମ୍ପରା, ଜାତିପ୍ରଥା ପାଇଁ ବିବାହ କରିପାରନ୍ତି ନାହିଁ | ବିବାହ କରିନପାରି ଲିଭଇନରେ ରହୁଥିବା ଏଭଳି କିଛି ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କର ପିଲା ଛୁଆ ମଧ୍ୟ ହୁଅନ୍ତି | ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଯୋଗୁଁ ବିବାହ କରିପାରୁନଥିବା ଦମ୍ପତ୍ତିମାନଙ୍କୁ ଏକ ସାମାଜିକ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ସମାଜିକ ସ୍ବୀକୃତି ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ହୋଇଛି । ସଂଗଠନ ରାଞ୍ଚିରେ ଲିଭଇନରେ ରହୁଥିବା ଏମିତି ୧୩୨ ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କର ବିବାହ କରାଇଛି | ଏହି ଅବସରରେ ଜଣେ ବାପାଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କ ପୁଅ ମଧ୍ୟ ବିବାହ କରିଛି |

ରାଞ୍ଚି ସ୍ଥିତ ଆଇଏସ କ୍ଲବରେ ଲିଭଇନରେ ରହିଥିବା ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କର ବିବାହ କରାଯାଇଛି | ଏହି ଅବସରରେ ରାଞ୍ଚି ଏବଂ ଗୁମଲାର ଅଧିକାଂଶ ଦମ୍ପତ୍ତି ସାମିଲ ଥିଲେ | ନିମିତ୍ତ ନାମକ ଏକ ସଂସ୍ଥା ଏହି ବିବାହର ଆୟୋଜନ କରିଥିଲା | ସମାରୋହରେ ୧୩୨ ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କ ବିବାହ କରାଯାଇଥିଲା | ଏଥିରେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିୟାନ, ହିନ୍ଦୁ, ସାରନା ସମାଜର ଦମ୍ପତ୍ତି ସାମିଲ ଥିଲେ | ଏହି ସମାରୋହରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ବିଧାନସଭା ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଦୀନେଶ ଊନରାଓ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ |

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଆଦିବାସୀ ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ ମହିଳା ଏବଂ ପୁରୁଷ ବିବାହ ନକରି ମଧ୍ୟ ଏକସଙ୍ଗେ ରହିପାରନ୍ତି | ଏମିତି ସମ୍ପର୍କରେ ଯେଉଁମାନେ ରୁହନ୍ତି ସେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଢୁକନି ବୋଲି କୁହାଯାଏ | ଏଇଟା ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କର ଏକ ପ୍ରଥା | ତେବେ ଏମିତି ମହିଳା ପୁରୁଷ ମିଶି ରହିବା ପଛରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ କାରଣ ହେଲା ଦାରିଦ୍ର୍ୟ | ସରନା ସମାଜରେ ବିବାହ ହେଲେ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ଗାଁଲୋକଙ୍କୁ ଭୋଜି ଦେବାକୁ ହୋଇଥାଏ | ଏହା ତାଙ୍କର ଏକ ପରମ୍ପରା | ତେବେ ଯେଉଁମାନେ ଭୋଜି ଦେବା ପାଇଁ ସକ୍ଷମ ନଥାନ୍ତି ସେମାନେ ଲିଭଇନରେ ରୁହନ୍ତି |

ସାମୁହିକ ବିବାହର ଏହି ଉତ୍ସବରେ ଯେଉଁ ଦମ୍ପତ୍ତିମାନେ ବିବାହ କଲେ ତାଙ୍କ ଗାଁଲୋକେ ମଧ୍ୟ ସମାରୋହରେ ସାକ୍ଷୀ ଭାବେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ | ଖ୍ରୀଷ୍ଟିୟାନମାନଙ୍କ ବିବାହ ପାଦ୍ରୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିଲା | ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ବିବାହ ସନାତନ ଧର୍ମ ଅନୁସାରେ ହୋଇଥିଲା | ଏହାଛଡା ଆଦିବାସୀ ସରନା ସମାଜର ବିବାହ ଆଦିବାସୀ ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିଲା | 

   Related Posts