scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ନୀଳଗିରିରେ ଝାଡଖଣ୍ଡ ହାତୀପଲ, ଚୌଦ୍ବାରରେ ୧୨ହାତୀଙ୍କ ଉପଦ୍ରବ, ଚମ୍ପୁଆରେ ହାତୀଲାଞ୍ଜ ଟାଣି ବନ୍ଧାହେଲେ ୩ ଯୁବକ

30/10/2018 at 5:59 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୩୦|୧୦: ସାତକୋଶିଆରେ ସୁନ୍ଦରୀ ପାଇଁ ବନ ବିଭାଗ ଟେନସନରେ ଥିବା ବେଳେ ବାଲେଶ୍ବର ନୀଳଗିରିରେ ପଶି ସାରିଲେଣି ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡୀ ହାତୀ । ଚୌଦ୍ବାର ସହର ଉପକଣ୍ଠରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ହାତୀଙ୍କ ଉପଦ୍ରବ । ତେବେ ସବୁଠାରୁ ଦୁଃସାହାସିକ କାଣ୍ଡ ଘଟିଛି କେନ୍ଦୁଝର ଚମ୍ପୁଆରେ । ଜୀବନକୁ ବାଜି ଲଗାଇ ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରେ ହାତୀଙ୍କ ସହ ଲାଗିବା ୩ ଜଣ ଯୁବକଙ୍କୁ ମହଙ୍ଗା ପଡ଼ିଛି ।

ମରଣକୁ ବରଣ କରୁଛନ୍ତି  ଯୁବକମାନେ । ହାତୀ ତାର ଚୁପଚାପ୍ ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରେ ଛିଡ଼ା ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଯୁବକମାନେ ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରକୁ ଯାଇ ତା ସହ ଖୋଳେଇ ହୋଇଛନ୍ତି । ଲାଞ୍ଚ ଧରି ଟାଣିଛନ୍ତି, ତାକୁ ରଗାଇଛନ୍ତି । ଆଉ ହାତୀ ବି ରାଗି ଯାଇଛି । କେତେବେଳେ ପଛୁଆ ଲାତ ମାରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି ତ ଆଉ କେତେବେଳେ ଶୁଣ୍ଢ ବୁଲାଇ ତଡ଼ି ଆଣିଛି । ୨ଜଣ ଯୁବକ ହାତୀ ସହ ଲାଗୁଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ମୋବାଇଲରେ ଭିଡିଓ ଉଠାଇଛନ୍ତି । ଆଉ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ୍ ପରେ ହାତୀ ସହ ମଜା କରିବା ଏହି ତିନି ଯୁବକଙ୍କୁ ମହଙ୍ଗା ପଡ଼ିଛି । ଚମ୍ପୁଆ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଏମାନଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି ବନବିଭାଗ । ଏମାନେ ହେଲେ ଅବଦ୍ଦୁଲ୍ ହାଲିମ୍, ଏମ୍. ଡି. ଇସ୍ମାଇଲ୍ ଏବଂ ଦେବାଶିଷ ବେହେରା ।

ଚମ୍ପୁଆ ପରେ ଏବେ ଆସନ୍ତୁ ଯିବା ନୀଳଗିରି । ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ଦଲମା ଜଙ୍ଗଲରୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଦେଇ ଦୁଇ ପଲରେ ଏହି ହାତୀଗୁଡ଼ିକ ଆସିଛନ୍ତିଗୋଟେ ପଲରେ ୪୦ ଏବଂ ଆଉ ଗୋଟେ ପଲରେ ୩୫ ହାତୀ ଅଛନ୍ତି । କାଶିଆ ଜଙ୍ଗଲରେ ଆସି ଡେରା ପକାଇଛନ୍ତି । ଏବେ ଏହି ହାତୀ ପଲ ନୀଳଗିରି ମୁହାଁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଲୋକେ ଆତଙ୍କିତ ହୋଇ ପଡ଼ିଛନ୍ତି ।

ଏତେ ହାତୀଙ୍କୁ ଦେଖି ବନ ବିଭାଗର ନିଦ ହଜିଯାଇଛି । ଫିଲ୍ଡ ଷ୍ଟାଫଙ୍କୁ ଧରି ବିଭାଗର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ଜଗି ରହିଛନ୍ତି । ହାତୀଗୁଡ଼ି ଯେମିତି ଜନବସତି ମୁହାଁ ନହେବେ, ସେନେଇ ଚେଷ୍ଟା ଜାରି ରଖିଛି ବନବିଭାଗ । ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଭାଗକୁ ସଜାଗ ରହିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି । ଏଥି ସହିତ ଲୋକମାନେ ଘରେ ହାଣ୍ଡିଆ କିମ୍ବା ମଦ ନରଖିବାକୁ ବନବିଭାଗ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି ।

ଚୌଦ୍ବାରରେ ମଧ୍ୟ ହାତୀଙ୍କ ଉପଦ୍ରବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଗତରାତିରେ ୧୨ଟି ହାତୀ, ସହର ଉପକଣ୍ଠ ପାଇକେରପୁର ଗାଁ ନିକଟରେ ଧାନବିଲ ଘାଣ୍ଟି ଦେଇଛନ୍ତି । ଚାରବାଟିଆରେ ଥିବା ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ଗବେଷଣା କେନ୍ଦ୍ରର ପାଚେରୀ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଛନ୍ତି ।

   Related Posts