scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ସପ୍ତମ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ର ପଢାଉଛନ୍ତି ଏମଟେକ ପିଲାଙ୍କୁ : ଦେଖନ୍ତୁ କିଏ ଏଇ ମେଧାବୀ ବାଳକ

1/11/2018 at 1:42 PM

ହାଇଦ୍ରାବାଦ ୧/୧୧ : ଶୁଣିକି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗୁଥିବ କିନ୍ତୁ କଥା ଟା ସତ | ୧୧ ବର୍ଷ ବୟସର ଏହି ବାଳକ, ସପ୍ତମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢନ୍ତି | ତେବେ ପ୍ରଚଣ୍ଡତ ଜ୍ଞାନୀ ଓ ଧୀଶକ୍ତି ସମ୍ପନ୍ନ | ବି.ଟେକ, ଏମ.ଟେକ ପିଲାଙ୍କୁ ଏହି ବାଳକ ଏବେ କୋଚିଂ ଦେଉଛନ୍ତି | ଇଂଜିନିୟରିଂରେ ସ୍ନାତ୍ତକ ଏବଂ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର କରୁଥିବା ପିଲାଙ୍କୁ ଏହି ୧୧ ବର୍ଷ ବୟସର ଏହି ବାଳକ ପାଠ ପଢାଉଛନ୍ତି | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ପିଲାଟି କିଏ :

ପିଲାଟିର ନାଁ ହେଲା ମହମ୍ମଦ ହାସନ ଅଲି | ସେ ରୁହନ୍ତି ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ | ତାଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଲା  ୨୦୨୦ ସୁଦ୍ଧା ୧୦୦୦ ଇଂଜିନିୟରିଂ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ପଢ଼ାଇବା | ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ୩୦ ଜଣ ସିଭିଲ, ମେକାନିକାଲ ଏବଂ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକାଲ ଇଂଜିନିୟରିଂ କରୁଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଡିଜାଇନ ଏବଂ ଡ୍ରାଫଟିଙ୍ଗ କୋଚିଂ ଦେଉଛନ୍ତି | ତାଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ ସେ, ବର୍ଷେ ହେଲା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ପଢାଉଛନ୍ତି ।  ପାଠ ପଢାଇବା ଯୋଗୁଁ ନିଜ ପଢାରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହେଉନାହିଁ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ସେ କହନ୍ତି | ସେ ସକାଳ ୬ଟାରେ ସ୍କୁଲ ଯାଆନ୍ତି ଏବଂ ଦିନ ୩ଟାରେ ସ୍କୁଲରୁ ଫେରନ୍ତି | ସ୍କୁଲରୁ ଫେରି ସେ ନିଜର ହୋମୱାର୍କ କରିସାରି କିଛି ସମୟ ଖେଳିବାକୁ ଯାଆନ୍ତି ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟାରେ କୋଚିଂ ସେଣ୍ଟର ଯାଆନ୍ତି |

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, କୋଚିଂ ପାଇଁ ଅଲି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଠାରୁ କୌଣସି ଫିସ ନିଅନ୍ତି ନାହିଁ | ସେ କହିଛନ୍ତି, ଦେଶ ପାଇଁ ସେ କିଛି ଭଲ କାମ କରିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି | କିଭଳି ଇଂଜିନିୟରିଂ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ପଢ଼େଇବେ ସେ କୌଶଳ ସେ ଇଣ୍ଟରନେଟରୁ ଶିଖିଥିବା କହିଛନ୍ତି |

ତାଙ୍କର ଏହି ଯାତ୍ରା କେଉଁଠୁ ଏବଂ କିଭଳି ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା :

ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଗୋଟିଏ ଭିଡିଓ ଦେଖି ସେ ବହୁତ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବା ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି | ଭିଡିଓରେ ସେ ଦେଖିଥିଲେ ଯେ ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ କିଭଳି ପାଠପଢା ସାରି ଚାକିରୀ ପାଇଁ ବିଦେଶ ଯାଇ ସେଠାରେ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି | ସେଇଠୁ ସେ ଭାବିଲେ ଯେ, ଭାରତୀୟ ଇଂଜିନିୟର୍ସ ଟେକ୍ନିକାଲ ଏବଂ କମ୍ୟୁନିକେସନ ସ୍କିଲରେ ଠିକଭାବେ ଅବଗତ ନୁହନ୍ତି | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ନିଜେ ଡ଼ିଜାଇନିଂ ଶିଖିଲେ ଏବଂ ପଢେଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ | ଡ଼ିଜାଇନିଂ ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ଅଧିକ ରୁଚି ଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି | ସେଥିପାଇଁ ସେ ଡ଼ିଜାଇନିଂକୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଥିଲେ |

୧୧ ବର୍ଷର ଅଲ୍ଲୀଙ୍କ ଜଣେ ଛାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଗତ ଦେଢ଼ ମାସ ହେବ ସେ ଅଲ୍ଲୀଙ୍କ ପାଖରେ ସିଭିଲ ସଫ୍ଟଓୟାର ଶିଖୁଛନ୍ତି | ସେ କହିଛନ୍ତି ଅଲ୍ଲୀଙ୍କ ବୟସ ଆମମାନଙ୍କ ଠାରୁ କାମ ହେଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ପଢେଇବା ଶୈଳୀ ଭିନ୍ନ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେମାନେ ବହୁତ ସହଜରେ ସବୁ ଶିଖିପାରିଥାନ୍ତି | ଆଉ ଜଣେ ଏମ.ଟେକ ଛାତ୍ର ମଧ୍ୟ ଅଲ୍ଲୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରି କହିଛନ୍ତି, ଏତେ କମ ବୟସରେ ଏତେ ବଡ ଗୋଟେ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ଇଂଜିନିୟରିଂ ପିଲାଙ୍କୁ ପଢେଇବା କିଛି ଛୋଟ କଥା ନୁହେଁ | ତାଙ୍କର ଏହି ପ୍ରୟାସ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି |

   Related Posts