AKK 2023
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନବଦାସ ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ଡିଜିଙ୍କ ପ୍ରେସମିଟ୍, କହିଲେ ତଦନ୍ତକୁ ଆହୁରି ଲାଗିବ ସମୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର୨: CFSLର ସହାୟତାରେ ASI ଗୋପାଳ ଦାସଙ୍କ ହେବ ଭଏସ ଟେଷ୍ଟ
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ: ବସ୍‌ କର୍ମଚାରୀ ଭୁଲିଗଲେ ମାନବିକତା, ଅଧାରାସ୍ତାରେ ଛାଡି ଚାଲିଗଲେ ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଦାରିଙ୍ଗବାଡି: ବାଇକ୍‌-କାର୍‌ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା: ୨ ମୃତ, ଜଣେ ଆହତ
  • ||
  • ପାଟଣା: ପୋଖରୀ ଭିତରକୁ ପଶିଲା ତେଲ ଟ୍ୟାଙ୍କର, ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିପଡିଲା
  • ||

ଆଖିରେ ଆଖିଏ ସ୍ବପ୍ନ, ପାଠ ପଢିବେ ବଡ ଲୋକ ହେବେ ; କଅଁଳ ବୟସରେ ମାଡି ବସିଛି କିଡନୀ ରୋଗ

12/01/2019 at 3:48 PM

କପ୍ତିପଦା ୧୨|୧: ଆଖିରେ ଆଖିଏ ସ୍ବପ୍ନ । ପାଠ ପଢିବି ବଡ ଲୋକ ହେବି । ହେଲେ ସ୍ବପ୍ନ ପୂରଣ କରିବାକୁ ଯୁ ନାହିଁ । କଅଁଳ ବୟସରେ ମାଡି ବସିଛି କିଡନୀ  ରୋଗ । ଆଖିକୁ ଭଲଭାବେ ଦେଖାଯାଉନି । ହସି ଖେଳିବା ବୟସରେ  ଜୀବନ ସହ ସଂଗ୍ରାମ କରୁଛନ୍ତି  ୧୧ ବର୍ଷର ନାବାଳକ  । ଅର୍ଥ ଅଭାବରୁ ହୋଇପାରୁନି ଚିକିତ୍ସା । ଯନ୍ତ୍ରଣାରେ ଜର୍ଜରିତ ହେଉଛନ୍ତି ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲା କପ୍ତିପଦା ବ୍ଲକ ବଜରପୁର ଗାଁର ଗଜେନ୍ଦ୍ର ବହେରା ଏବଂ ମନସ୍ବିନୀଙ୍କ ୧୧ ବର୍ଷର ପୁଅ ରାହୁଲ୍ ବହେରା ।

ଜୀବନ ସହ ଜୁଝୁଛନ୍ତି ରାହୁଲ । ଦଇବ ସାଜିଛି ଦାଉ । ସାଙ୍ଗ ସାଥୀ ସ୍କୁଲ ଯାଉଛନ୍ତି, ମଉଜ ମଜଲିସ କରୁଛନ୍ତି । ହେଲେ ସେ ନିରାଶ । କାରଣ ଭଲ ବାବେ ଦେଖିପାରୁନାହାଁନ୍ତି ରାହୁଲ । ମାତ୍ର ୧୧ ବର୍ଷ ବୟସରେ ରାହୁଲ କିଡନୀ ଜନିତ ରୋଗରେ ବି ସେ ପୀଡିତ । ହଠାତ ତାଙ୍କର ଦୁଇଟି ଯାକ କିଡନୀ ଖରାପ ହୋଇଯାଇଛି । ରାହୁଲଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ପରିବାର ପାଖରେ ସମ୍ବଳ ନାହିଁ । ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲା ବଜରପୁର ଗାଁର ଗଜେନ୍ଦ୍ର ବହେରା ଏବଂ ମନସ୍ବିନୀଙ୍କ ୧୧ ବର୍ଷର ପୁଅ ହେଉଛନ୍ତି ରାହୁଲ୍ । ଏବେ ସେ ଯନ୍ତ୍ରଣାରେ ଛଟପଟ ହେଉଛନ୍ତି । ଘରେ ଯାହା କିଛି ଅର୍ଥ ଥିଲା ସବୁ ପୁଅର ଚିକିତ୍ସାରେ ସରିଗଲା । ଅଧିକା ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ପରିବାର ପାଖରେ ଆଉ ଅର୍ଥ ନାହିଁ ।

ରାହୁଲଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ଜ୍ବର ହେଉଥିବା ବେଳେ ପରୀକ୍ଷା ପରେ ଜଣାପଡିଲା ତାଙ୍କର ୨ଟି ଯାକ କିଡନି ଅଚଳ ହୋଇଯାଇଛି ।  ବାପାମାଙ୍କ ଗୋଡ ତଳୁ ମାଟି ଖସିଗଲା । ପାଖରେ ଯାହା କିଛି ଟଙ୍କା ଥିଲା ସବୁ ସରିଗଲା । ଡାକ୍ତର କହୁଛନ୍ତି, କିଡନି ପ୍ରତ୍ୟାରୋପଣ କରିବା ଜରୁରୀ । ହେଲେ କିଡନୀ ପ୍ରତ୍ୟାରୋପଣ ପାଇଁ ପରିବାର ପାଖରେ ଅର୍ଥ ନାହିଁ । ଏହି ଚିନ୍ତା ବାପା ମାଙ୍କ ଆଖିରୁ ନିଦ ହଯାଇ ଦେଇଛି । ପରିବାରକୁ ସହାୟତାର ହାତ ବଡାଇବାକୁ ଆକୁଳ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି ପରିବାର । ଏ ବାବଦରେ ଉପଖଣ୍ଡ ଚିକିତ୍ସାଧତ୍କାରୀଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବାଲ୍ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାରେ ମାଗଣାରେ ତାଙ୍କ  ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇପାରିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । 

ଏବେ ପୁଅର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ସରକାରୀ ସହାୟତାକୁ ଚାହିଁ ବସିଛନ୍ତି ରାହୁଲଙ୍କ ବାପା ମା । ତାଙ୍କୁ ସରକାରୀ ସ୍ତରରେ ସହାୟତା ମିଳିପାରିଲେ ସେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇପାରନ୍ତେ । ପରିବାର ମୁହଁରୁ ଲିଭି ଯାଇଥିବା ହସ ପୁଣି ଲେଉଟି ଆସନ୍ତା ।

   Related Posts