scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ବିଦେଶୀ ହେଉଛନ୍ତି ଭାରତୀୟ ଧନୀ, ଚଳିତ ବର୍ଷ ୧.୮୨ ଲକ୍ଷ ଛାଡିଲେନି ଭାରତର ନାଗରିକତା

9/12/2022 at 7:15 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଚଳିତ ବର୍ଷ ଦେଶର ୧,୮୩,୭୪୧ ଜଣ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକତା ଛାଡିଛନ୍ତି ଏବଂ ବିଦେଶରେ ଜୀବନ ବିତାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ଏହି ଡାଟା ଜାନୁଆରୀରୁ ଅକ୍ଟୋବର ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ବିଦେଶ ରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଭି.ମୁରଲୀଧରଣ ଶୁକ୍ରବାର ଲୋକସଭାରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । କଂଗ୍ରେସ ସାଂସଦ ଅବଦୁଲ ଖାଲିକଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଜବାବରେ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ତେବେ ୨୦୧୫ ପରଠୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଭାରତର ନାଗରିକତା ଛାଡିଛନ୍ତି ।

୨୦୧୫ରେ ମୋଟ ୧,୩୧,୪୮୯ ଜଣ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକତା ଛାଡିଥିଲେ । ୨୦୧୬ରେ ୧,୪୧,୬୦୩ ଜଣ ନିଜ ମାତୃଭୂମି ଛାଡି ବିଦେଶୀରେ ଜୀବନ ବିତାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । ୨୦୧୭ରେ ୧,୩୩,୦୪୯ ଏବଂ ୨୦୧୮ରେ ୧,୩୪,୫୬୧ ଜଣ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକତା ଛାଡିଥିଲେ । ୨୦୧୯ରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୧,୪୪,୦୧୭ ଥିବାବେଳେ ୨୦୨୦ରେ ୮୫,୨୫୬ ଜଣ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକତା ଛାଡିଥିଲେ । ଏହାପରେ ୨୦୨୧ରେ ପୁଣି ଏହି ସଂଖ୍ୟା ରେକର୍ଡ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚି ୧,୬୩,୩୭୦ରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା । ବିଦେଶ ରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ, ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୧ରୁ ୨୦୧୪ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଦେଢ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଭାରତର ନାଗରିକତା ଛାଡିଥିଲେ ଏବଂ ବିଦେଶରେ ରହିବା ନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । ତେବେ ନାଗିରକତା ଛାଡି ଯାଇଥିବା ଲୋକେ ଏଠାରୁ କେତେ ସମ୍ପତ୍ତି ନେଇ ଯାଇଛନ୍ତି, ତାର ତଥ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ନଥିବା ସେ କହିଥିଲେ ।

   Related Posts