suno sunao
Hari omm 2
hari om films
suno sunao new
HARI-OMM_728X90_B
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ବରିଷ୍ଠ କିରାଣୀ, ଲାଞ୍ଚ ନେବାବେଳେ ମାଡ଼ି ବସିଲେ ଅଧିକାରୀ
  • ||
  • ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି: ଜୁଏଲାରୀ ଦୋକାନରୁ ଚୋରି, ତାଲା ଭାଙ୍ଗି ଲୁଟିନେଲେ ୧୯ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ସୁନା ଗହଣା
  • ||
  • ପୁରୀ: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କ ନୀତି ବିଳମ୍ବ, ଦର୍ଶନ ନପାଇ ଭକ୍ତ ଅସନ୍ତୋଷ
  • ||

ବିଦେଶୀ ହେଉଛନ୍ତି ଭାରତୀୟ ଧନୀ, ଚଳିତ ବର୍ଷ ୧.୮୨ ଲକ୍ଷ ଛାଡିଲେନି ଭାରତର ନାଗରିକତା

9/12/2022 at 7:15 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଚଳିତ ବର୍ଷ ଦେଶର ୧,୮୩,୭୪୧ ଜଣ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକତା ଛାଡିଛନ୍ତି ଏବଂ ବିଦେଶରେ ଜୀବନ ବିତାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ଏହି ଡାଟା ଜାନୁଆରୀରୁ ଅକ୍ଟୋବର ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ବିଦେଶ ରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଭି.ମୁରଲୀଧରଣ ଶୁକ୍ରବାର ଲୋକସଭାରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । କଂଗ୍ରେସ ସାଂସଦ ଅବଦୁଲ ଖାଲିକଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଜବାବରେ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ତେବେ ୨୦୧୫ ପରଠୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଭାରତର ନାଗରିକତା ଛାଡିଛନ୍ତି ।

୨୦୧୫ରେ ମୋଟ ୧,୩୧,୪୮୯ ଜଣ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକତା ଛାଡିଥିଲେ । ୨୦୧୬ରେ ୧,୪୧,୬୦୩ ଜଣ ନିଜ ମାତୃଭୂମି ଛାଡି ବିଦେଶୀରେ ଜୀବନ ବିତାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । ୨୦୧୭ରେ ୧,୩୩,୦୪୯ ଏବଂ ୨୦୧୮ରେ ୧,୩୪,୫୬୧ ଜଣ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକତା ଛାଡିଥିଲେ । ୨୦୧୯ରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୧,୪୪,୦୧୭ ଥିବାବେଳେ ୨୦୨୦ରେ ୮୫,୨୫୬ ଜଣ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକତା ଛାଡିଥିଲେ । ଏହାପରେ ୨୦୨୧ରେ ପୁଣି ଏହି ସଂଖ୍ୟା ରେକର୍ଡ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚି ୧,୬୩,୩୭୦ରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା । ବିଦେଶ ରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ, ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୧ରୁ ୨୦୧୪ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଦେଢ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଭାରତର ନାଗରିକତା ଛାଡିଥିଲେ ଏବଂ ବିଦେଶରେ ରହିବା ନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । ତେବେ ନାଗିରକତା ଛାଡି ଯାଇଥିବା ଲୋକେ ଏଠାରୁ କେତେ ସମ୍ପତ୍ତି ନେଇ ଯାଇଛନ୍ତି, ତାର ତଥ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ନଥିବା ସେ କହିଥିଲେ ।

   Related Posts