Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଭାରତର ଫାର୍ମା କମ୍ପାନୀ Zydus Cadila ଶସ୍ତା ଦାମ୍ ରେ ଲଞ୍ଚ କଲା କରୋନା ଔଷଧ, ୧୦୦ mg ୨୮୦୦ ଟଙ୍କା

13/08/2020 at 12:12 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୩/୦୮ : ଫାର୍ମା କମ୍ପାନୀ ଜିଡସ୍ କାଡିଲା Zydus Cadila ଗିଲିୟାଡ ସାଇନ୍ସ  ଆଣ୍ଟିଭାଇରାଲ୍ ଔଷଧ ରେମଡେସିଭିରର ସବୁଠାରୁ ଶସ୍ତା ଜେନେରିକ ସଂକ୍ରମଣ ଲଞ୍ଚ କରିଛି | ନ୍ୟୁଜ ଏଜେନ୍ସି ରାଇଟର୍ସ ଅନୁଯାୟୀ, Zydus ୧୦୦ mg ଔଷଧର ମୂଲ୍ୟ ୨ ହଜାର ୮୦୦ ଟଙ୍କା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି | ଦୁନିଆର ଅନେକ ଦେଶର ହସ୍ପିଟାଲରେ କ୍ଲିନିକାଲ ଟ୍ରାଏଲ ସମୟରେ ଏହି ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା ଯେ ରେମଡେସିଭିର କରୋନା ଲକ୍ଷଣର ଅବଧିକୁ ୧୫ ଦିନରୁ ୧୧ ଦିନ ହ୍ରାସ କରିପାରେ | ସେଥିପାଇଁ ରେମଡେସିଭିରର ଚାହିଦା ବଢିଯାଇଛି | ତେବେ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଏହା କୌଣସି ପ୍ରଭାବୀ ଉପଚାର ନୁହେଁ | କିନ୍ତୁ କରୋନାର କୌଣସି ଔଷଧ ବାହାରିନଥିବାରୁ ଡାକ୍ତର କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଏହି ଔଷଧ ଦେଉଛନ୍ତି | ସେଥିପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ଓ ଭାରତର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସହରରେ ଏହି ଔଷଧରେ ଚାହିଦା ବଢିଯାଇଛି | 

ରେମଡେସିଭିରକୁ ଆମେରିକାର କମ୍ପାନୀ ତିଆରି କରିଛି | ଆମେରିକାରେ ସ୍ଥିତ ଗିଲିୟାଡ ସାଇନ୍ସେଜ ଇବୋଲା ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଏହି ଔଷଧ ତିଆରି କରିଥିଲା | ଏବେ ଏହାକୁ ଭାରତର ସିପଲା, ​​ହେଟେରୋ ଡ୍ରଗ୍ସ, ଜୁବିଲିଏଣ୍ଟ ଲାଇଫ ଓ ମାଇଲାନକୁ ଭାରତରେ ଏହି ଔଷଧ ତିଆରି କରିବାକୁ ଅନୁମତି ମିଳିଛି | 

ଫାର୍ମା କମ୍ପାନୀ ଜିଡସ୍ କାଡିଲା ସମ୍ଭାବିତ କୋଭିଡ-୧୯ ଭ୍ୟାକସିନ ZyCoV-D ର ମାନବ ପରୀକ୍ଷଣ ଆରମ୍ଭ କରିଛି | କମ୍ପାନୀ ଏକ ସୂଚନାରେ କହିଛି ଯେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ଭାଗରେ ହଜାରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଏଥିପାଇଁ ଏନରୋଲ କରାଯାଇଛି | କମ୍ପାନୀ କହିଛି ଯେ ZyCoV-D ର ଆଡାପ୍ଟିଭ୍ ଫେଜ I/II ମାନବ ପରୀକ୍ଷଣ ମାନବ ଉପରେ ପ୍ରଥମ ଡୋଜ ସହ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି | ଏହି ମଲ୍ଟି ଷ୍ଟଡିରେ ଭ୍ୟାକସିନର ସେଫଟି, ସହନଶୀଳତା ଓ ପ୍ରତିରୋଧ କ୍ଷମତା ସମ୍ପର୍କରେ ଆକଳନ କରାଯିବ |

   Related Posts