Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଦୁର୍ନୀତିକୁ ତିଳେମାତ୍ର ପ୍ରଶ୍ରୟ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ, ଅଭିଯୋଗ ଆସିଲେ ତ୍ୱରିତ୍ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ଜିରୋ ଟଲେରାନ୍ସରେ ବିଦା ହେଲେ ଆଉ ଜଣେ ଅଧିକାରୀ

17/08/2020 at 7:03 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୭|୦୮:  ଦୁର୍ନୀତିକୁ ତିଳେମାତ୍ର ପ୍ରଶ୍ରୟ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ । ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଦୁର୍ନୀତି କଲେ କିମ୍ବା କର୍ମ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅବହେଳା କଲେ ନିଆଯିବ ତୁରନ୍ତ ଆକ୍ସନ୍‌ । ପଞ୍ଚମ ପାଳିରେ ନବୀନଙ୍କ ଜିରୋ ଟଲେରାନ୍ସ ନୀତି ଅନୁସାରେ ଆଉ ଜଣେ ଦୁର୍ନୀତିଗ୍ରସ୍ତ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଚାକିରିରୁ ବିଦା ହୋଇଛନ୍ତି ।

ସରକାରଙ୍କ ଜିରୋ ଟଲେରାନ୍ସ ନୀତିରେ ଆଉ ଜଣେ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଚାକିରି ଗଲା । ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗରେ କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା କୃଷି ଅଧିକାରୀ ପ୍ରଦୀପ ମହାନ୍ତିଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର ଦେଇଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ପ୍ରଦୀପ ମହାନ୍ତି କୋରାପୁଟରୁ ଭୁବନେଶ୍ବର ଆସୁଥିବା ବେଳେ କିଛି ଦିନ ତଳେ ତାଙ୍କ ଗାଡିକୁ ପିଛା  କରି ଗାଡି ସିଜ୍ କରାଯାଇଥିଲା । ଗାଡି ଭିତରୁ ଭିଜିଲାନ୍ସ ପାଇଥିଲା ୧୧ ଳକ୍ଷ ଟଙ୍କା । ଯାହାର ସେ କୌଣସି ହିସାବ ଦେଇପାରିନଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ଚାକିରୀରୁ ନିଲମ୍ବନ କରଯାଇଥିଲା । ଭିଜିଲାନ୍ସ ଖୋଳତାଡରୁ ପରେ ତାଙ୍କର ସାଢେ ତିନିକୋଟି ଟଙ୍କାର ଆୟ ବର୍ହିର୍ଭୁତ ସମ୍ପତ୍ତି ଥିବା ହିସାବ ପାଇଥିଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ । ତାଙ୍କୁ ଚାକିରୀ ରୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର ଦିଆଯାଇଛି । ଦୁର୍ନୀତି ପ୍ରତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଜିରୋ ଟଲେରାନ୍ସ ବା ଶୂନ୍ୟ ଶହନଶୀଳତା ଆଧାରରେ ପ୍ରଦୀପ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି ।ଯାହାକୁ ସ୍ବାଗତ କରିଛନ୍ତି ସାମାଜିକ କର୍ମୀ । ସେପଟେ କୃଷି ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଏପରି ବାଧ୍ୟତା ମୂଳକ ଚାକିରୀରୁ ଅବସର ଦେବାକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ତାଙ୍କ ଓକିଲ  ।

କିଛିଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଆୟୁଷ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବିଭୂପ୍ରସାଦ ଷଡଙ୍ଗୀ ଙ୍କୁ ଚାକିରୀରୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର ଦେଇଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ତାଙ୍କ ନାଁରେ ଜଣେ ସହକର୍ମୀଙ୍କୁ ଅଶ୍ଳୀଳ ମେସେଜ ପଠାଇବା, କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରରେ ହଇରାଣ କରିବା, ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର ଭଳି ସଂଗୀନ ଅଭିଯୋଗ ଥିଲା । ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପାଖାପାଖି ୮୦ ଜଣ  ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଚାକିରୀରୁ ବିଦା କଲେଣି । କାର୍ଯ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅବହେଳା ଓ ପାରଦର୍ଶିତା ଅଭାବ ଆଦି କାରଣ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ୧୫ ରୁ ଅଧିକ ଅଫିସରଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର ଦେଇସାରିଲେଣି ।

   Related Posts