Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆସୁଛି ବାତ୍ୟା ‘ନିଭାର୍’: ୨୫ରୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଆଲର୍ଟ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲାଣି କରୋନାର ୨ୟ ଲହର : ଆଜି PM-CM ଆଲୋଚନା, କୋଭିଡ -19 ର ସ୍ଥିତି ଏବଂ ଟିକା ବିତରଣ ନେଇ ସମୀକ୍ଷା
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ଘାରୁଛି କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ, ସେପଟେ ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୯୧୩ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଚାଷୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍: ଲେଖିଲେ, ଗତ ୬ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ୬୦ ହଜାର ୮୩୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୬ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ କୁଳପତି ନିଯୁକ୍ତି: ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ, କେଉଁଠି
  • ||
  • ନାବାଳିକାକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ ବିଷ ଦେଇ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା ସଂପର୍କୀୟ କକା: ଏମିତି ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଓଟିଭିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ନିହାର ରଞ୍ଜନ ଭୂୟାଁ
  • ||

କରୋନା ଚିକିତ୍ସାରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ରୋବର୍ଟ : ଇଂ ଯୋଗେଶ ସାହୁଙ୍କ ରୋବର୍ଟକୁ ନେଇ ଚାରିଆଡ଼େ ଚର୍ଚ୍ଚା

15/04/2020 at 1:04 PM

ମହାସମୁନ୍ଦ ୧୫/୪: ସହରର ଯୁବ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଦୁଇ ଜଣ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ସହ ମିଶି ଏକ ଏପରି ରୋବର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି,ଯାହା କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ସମୟରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ କାମରେ ଆସିପାରେ। ଏହି ରୋବର୍ଟ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ରୋଗୀଙ୍କ ସ୍ୟାମ୍ପଲ୍ ନେଇ ପାରିବ,କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନ୍ ଓ୍ବାର୍ଡ଼ରେ ଯାଇ ରୋଗୀଙ୍କ ଅବସ୍ଥା କ୍ୟାବିନରେ ବସିଥିବା ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଦେଖାଇ ପାରିବ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଆବଶ୍ୟକ ପଡ଼ିଲେ ଏହି ରୋବର୍ଟ ଜରିଆରେ ଡାକ୍ତର ରୋଗୀଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ। ଯୁବ ଟିମ୍ ଏବେ ଏହି ରୋବର୍ଟକୁ ଆହୁରି ଉନ୍ନତ କରିବାରେ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅସଲ ଅବସ୍ଥାରେ ପରୀକ୍ଷଣ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଛି ଯାହା ଫଳରେ ମେଡିକାଲ୍ ଟିମର ସାହାଯ୍ୟ କରାଯାଇପାରିବ।

ମହାସମୁନ୍ଦର ଗୁଡରୁପାରା ବାସିନ୍ଦା ଯୋଗେଶ ସାହୁ ବଲୌଦାବାଜାର ବାସିନ୍ଦା ପ୍ରବୀଣ ବର୍ମା ଏବଂ ବିଳାସପୁର ବାସିନ୍ଦା ହୃଷିକେଷ ଯାଦବଙ୍କ ସହ ମିଶି ଏହି ରୋବର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ପାଖାପାଖି ୨ମାସ ସମୟ ଲାଗିଥିଲା। ଯୋଗେଶ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ୩ଜଣ ଭିଲାଇର ଏକ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କଲେଜରେ ବିଇ ଫାଇନାଲର ଛାତ୍ର। ଏବର୍ଷ ସେମାନେ ୩ଜଣ ଏପରି ରୋବର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିଥିଲେ ଯାହା ସଙ୍କଟରେ ମଧ୍ୟ କାମରେ ଆସିବ। କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଏବଂ ଲକଡାଉନ୍ ପରେ କଲେଜ ବନ୍ଦ ହେବା ପରେ ସେମାନେ ନିଜ ନିଜ ଘରକୁ ଚାଲି ଆସିଥିଲେ।

ଯୋଗେଶ କହିଛନ୍ତି ଯେ,ଏହି ରୋବର୍ଟକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ ମେଟାଲ୍ ଶିଟ୍,ପିବିସି ପାଇପ ଏବଂ କାଠର ଉପଯୋଗ କରାଯାଇଛି। ରୋବର୍ଟରେ ୧୧ମିଟର,ମାଇକ୍ରୋ ଫୋନ୍,ସ୍ପିକର ଏବଂ ଇଲେକ୍ଟୋନିକ୍ ବୋର୍ଡ଼ର ଉପଯୋଗ କରାଯାଇଛି। ଏହାର ଆଖିରେ ଏଲଇଡି ଲାଇଟ୍ ଲଗାଯାଇଛି। ଏହା ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନରୁ କନେକ୍ଟ ହୋଇପାରିବ। ଆମେ ଚାହିଁଲେ ଏଥିରେ କ୍ୟାମେରା ଲଗାଇ ପାରିବା ଯାହା ଦ୍ବାରା ଏହାକୁ ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ ପଠାଯାଇ ପାରିବ। ଆମ ପାଖକୁ ଫଟୋ ଏବଂ ଭିଡିଓ ଆସି ପାରିବ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ,ଏହାକୁ ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ମଧ୍ୟ ଯୋଡ଼ା ଯାଇ ପାରିବ ଏବଂ ବିଶ୍ବର କୌଣସି ସ୍ଥାନରୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇପାରିବ।

   Related Posts