Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଉପରେ କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଫାଇନ ଲଗାଇଲେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ, ସବୁଠୁ ବଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଋଣ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଶ୍ରେୟସ ଆୟରଙ୍କ ଉପରେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସର ନଜର, ରାହୁଲ ଓ ଧାଓ୍ୱନ ବି ବଦଳାଇବେ ଟିମ୍ !
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୦୬କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୬୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୮୪୯୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜରୁରୀକାଳିନ ପରିସ୍ଥିତି ଘୋଷଣା କଲେ ଗଭର୍ଣ୍ଣର : କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବଢିବା ପରେ କଟକଣା କଡାକଡି
  • ||
  • ୧୮ କେଜିର ବଜ୍ରକାପ୍ତା ଉଦ୍ଧାର, ଡିଲ୍ ବେଳେ ଧରିଲା ବନ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୬୫ ମୃତ
  • ||
  • ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରି ଫେରିଗଲେ ଝାଡଖଣ୍ଡୀ ହାତୀପଲ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି କଲେ ଚାଷୀ
  • ||
  • ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରି ଫେରିଗଲେ ଝାଡଖଣ୍ଡୀ ହାତୀପଲ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି କଲେ ଚାଷୀ
  • ||
  • ଓଡିଶା ଉପକୂଳରେ ମାଡ ହେବ ବାତ୍ୟା ! ଡିସେମ୍ବର ୩ରୁ ୬ ଯାଏଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା
  • ||

ଧୋକା ଦେଲା ‘କାଳିଆ’: ଜୀବିତ ଯୁବକଙ୍କୁ ମୃତ ଘୋଷଣା କଲା କୃଷି ବିଭାଗ, ଯୋଜନାରୁ ବାଦ୍‌ ପଡ଼ିଲେ ହିତାଧିକାରୀ

6/11/2021 at 10:50 PM

ପାପଡାହାଣ୍ଡି/ମୈଦାଲପୁର ୦୬/୧୧: ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲ୍ଲା ପାପଡାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ମୈଦାଲପୁରର ହାଟପଦା ସାହିରେ ରୁହନ୍ତି ସନ୍ତୋଷ ହରିଜନ । ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗରିବ ଶ୍ରେଣୀର ଯୁବକ। କୃଷି ବିଭାଗର ଅପାରଗତା ଯୋଗୁଁ ସେ କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ଟଙ୍କା ପାଇବାରେ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେ ଜୀବନ୍ତ ଥିବା ବେଳେ କୃଷି ବିଭାଗ ଦସ୍ତାବିଜ୍‌ରେ ତାଙ୍କୁ ମାରିଦିଆଯାଇଛି। ଏ ନେଇ ସନ୍ତୋଷ ଓ ତାଙ୍କ ପରିବାର ନିରାଶ ହୋଇଛନ୍ତି । ୨୦୧୯/୨୦ ରେ ତାଙ୍କୁ କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା । ସନ୍ତୋଷ ଉକ୍ତ ଯୋଜନା ବାବଦକୁ ୫୦୦୦ ଟଙ୍କା ପାଇଥିଲେ ।

କିନ୍ତୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ସନ୍ତୋଷଙ୍କୁ ଆଉ କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ଟଙ୍କା ଆସିଲା ନାହିଁ । ଟଙ୍କା ନଆସିବାରୁ ସେ ନିଃରୁପାୟ ହୋଇପଡ଼ିଥିଲେ । ଶେଷରେ ଏହାର କାରଣ ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିବାକୁ ଚାହିଁଥିଲେ ସନ୍ତୋଷ । ଅନଲାଇନରେ ଯାଞ୍ଚ ସମୟରେ ସେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ ନ କରାଯିବାର କାରଣ ସେ ମୃତ । ଏହା ଦେଖିବା ଓ ଜାଣିବା ପରେ ସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟତିବ୍ରସ୍ତ ହୋଇପଡ଼ିଥିଲେ । ଜୀବିତ ଲୋକଙ୍କୁ କିପରି ମୃତ କରାଗଲା ଏ ନେଇ ଜାଣିବାକୁ ସେ ପାପଡାହାଣ୍ଡି କୃଷି ବିଭାଗ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପହଁଚିଥିଲେ ।

ନିଜର ଭୁଲ ଜାଣିବା ପରେ କର୍ମଚାରୀମାନେ ସନ୍ତୋଷଙ୍କୁ ପୁନଃ ଆବେଦନ କର ତମର ଟଙ୍କା ମିଳିବ ବୋଲି ପଠାଇ ଦେଇଥିଲେ। ସନ୍ତୋଷ ଟଙ୍କା ନପାଇବାରୁ ହତାଶ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି । ଯାଞ୍ଚ ସମୟରେ ଅଧିକାରୀ କେଉଁ ଉଦେଶ୍ୟରେ ତାଙ୍କୁ ମୃତ ଘୋଷଣା କଲେ ତାହାର ଯାଞ୍ଚ ଲାଗି ଦାବି କରିବା ସହ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହେଉ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ଏନେଇ ପାପଡାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ କୃଷି ଅଧିକାରୀ ଶଶୀ ଭୂଷଣ ସେନାପତିଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ସେ ସହକାରୀ କୃଷି ଅଧିକାରୀ କହି ପାରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

ସହକାରୀ କୃଷି ଅଧିକାରୀ ଶିବାନୀ ଗୋଛାୟତଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ନୂଆ କରି ଏଠାରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଏହାର ତଦନ୍ତ କରାଯିବ ଓ କାର୍ଯାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯିବ ବୋଏବଂ ହିତାଧିକାରୀ ଆଉଥରେ ଆବେଦନ କଲେ ସେ କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ ହୋଇପାରିବେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts