Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁଣି ନକଲି ଘିଅ କାରଖାନାରେ ରେଡ୍‌, ମାଲିକ ଫେରାର
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଆଗରେ ମାଆ ଓ ପୁଅଙ୍କ ଆତ୍ମାହୁତି ଉଦ୍ୟମ ଘଟଣା: ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ରଖିଲା ଜଗତସିଂହପୁର ପୋଲିସ
  • ||
  • ଲିଭର ପ୍ରତ୍ୟାରୋପଣ ପାଇଁ ସମ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ ଓ ଏସିଆନ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋଏନଟେରୋଲୋଜି (ଏଆଇଜି ) ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାମଣା ସ୍ଵାକ୍ଷରିତ
  • ||
  • ଆନ୍ଦୋଳନରତ କୃଷକଙ୍କୁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହାଙ୍କ ସନ୍ଦେଶ, ସରକାର ଆପଣଙ୍କ ଦାବି ଓ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ମାସ ପାଇଁ ଗାଇଡ୍‌ ଲାଇନ୍ ଜାରି କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର
  • ||
  • ଭାଇ ହେଲା ଭଗାରୀ: ଜମିବାଡି ଲୋଭରେ ନିଜ ରକ୍ତ ସଂପର୍କର ଭାଇ-ପୁତୁରାକୁ ଦେଲା ହାଣି
  • ||
  • ଅଭୟକାନ୍ତଙ୍କ ଲିଙ୍କ୍‌ର ଖୋଳତାଡ଼: ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଯିବ ନୋଟିସ୍, କିଏ ବଫାଦାର- କିଏ ଗଡ଼ ଫାଦର?
  • ||
  • ପରୀ ହତ୍ୟା ମାମଲା: ଅରୁଣ ବୋଥ୍ରାଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ୫ ଜଣିଆ ଏସ୍‌ଆଇଟି ଟିମ୍‌ ଗଠିତ, ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଅବଗତ କଲେ ସରକାର
  • ||
  • ସୋର : ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରୁ ଲୁଟ୍ ହୋଇଥିବା ୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିଲା ଚାଉଳ ଡବାରୁ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ମଞ୍ଚାରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଲାଗିଗଲା ନିଆଁ, ପୋଡି ହୋଇ ମହିଳା ଗୁରୁତର
  • ||

ଆପଣ UPI ଜିଡିଟାଲ ପେମେଣ୍ଟ ସିଷ୍ଟମ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି କି?… ସାବଧାନ, ଏମିତି ଆସିପାରେ ଫ୍ରଡ୍ କଲ୍

23/12/2019 at 5:12 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୨୩/୧୨: ଦେଶରେ କିଭଳି ଡିଜିଟାଲ ଟ୍ରାଞ୍ଜାକ୍ସନ ବୃଦ୍ଧି ହେବା ଏ ନେଇ ଭାରତ ସରକାର ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେଉଛନ୍ତି। ୨୦୨୧ ମସିହା ସୁଦ୍ଧା ଦେଶରେ ଡିଜିଟାଲ ଟ୍ରାଞ୍ଜାକ୍ସନ ଚାରିଗୁଣକୁ ବୃଦ୍ଧି ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଭାରତରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଡିଜିଟାଲ ଟ୍ରାଞ୍ଜାକ୍ସନ ପାଇଁ ୟୁପିଆଇ (UPI) ବା ୟୁନିଫାଏଡ୍‌ ପେମେଣ୍ଟସ୍‌ ଇଣ୍ଟରଫେସ୍‌ର ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହି ୟୁପିଆଇର ପିନ୍ ନମ୍ବର ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ  ଏଟିଏମ ସହ ଲିଙ୍କ୍‌ ରହୁଛି। ତେବେ ଏହି ପିନ୍‌ ନମ୍ବର ଗୁପ୍ତ ରଖନ୍ତୁ, ଏ ସଂପର୍କରେ  କାହାକୁ ସୂଚନା ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଏଠି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି ଟଙ୍କା ନେଣଦେଣ ପାଇଁ ୟୁପିଆଇ ଆପ୍ଲିକେସନ କେତେ ସୁରକ୍ଷିତ?  

ଡିଜିଟାଲ ଟ୍ରାଞ୍ଜାକ୍ସନ ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷିତ ଆପ୍ଲିକେସନରେ ୟୁପିଆଇର ପିନ୍‌ ନମ୍ବର ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ୍‌। ଏମିତି କିଛି ଆପ୍ଲିକେସନ ଅଛି ଯାହାକି ଆପଣଙ୍କ ଫୋନରେ ଥିବା ସବୁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ହାସଲ କରି ନେଇଯାଇଥାଏ। ତେବେ ଏଭଳି ଆପ୍ଲିକେସନରେ ୟୁପିଆଇର ପିନ୍‌ ନମ୍ବର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଭିମ୍‌ ୟୁପିଆଇ ଭଳି ସୁରକ୍ଷିତ ଆପ୍ଲିକେସନରେ ୟୁପିଆଇ ପିନ୍ ନମ୍ବର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ।  କୌଣସି ଓ୍ବେବସାଇଟ୍‌ କିମ୍ବା ଫର୍ମରେ ୟୁପିଆଇର ପିନ୍ ନମ୍ବର ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ।

ୟୁଜର୍ସ ସବୁବେଳେ ଗୋଟିଏ କଥା ମନେ ରଖିବା ଉଚିତ୍‌। ଡିଜିଟାଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଟଙ୍କା ପେମେଣ୍ଟ କରିବା ସମୟରେ ୟୁପିଆଇର ପିନ୍ ନମ୍ବର ଦେବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ଯଦି କିଏ ଆପଣଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ପଠାଉଛନ୍ତି ତେବେ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ୟୁପିଆଇର ପିନ୍ ନମ୍ବର ଦେବାକୁ ପଡି ନ ଥାଏ। ଯଦିଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ୟୁପିଆଇର ପିନ୍‌ ନମ୍ବର ଦେବା ପାଇଁ କୁହାଯାଏ ତେବେ ଆପଣ  ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଭାରତରେ ବହୁ ଲୋକ ସାଇବର ଠକାମିର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି। ଏପରି କି ମେସେଜ୍ ଓ ଫ୍ରଡ୍‌ କଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣ ଏକ ହଜାର କିମ୍ବା ୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜିତିଛନ୍ତି କହି ୟୁପିଆଇର ପିନ୍‌ ନମ୍ବର ମାଗିବେ। ୟୁପିଆଇର ପିନ୍‌ ନମ୍ବର ଦେଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ୧୦୦୦/୨୦୦୦ ଟଙ୍କା ମିଳିବ। ଏଭଳି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ପ୍ରଲୋଭନ ଦେଖାଇ ସାଇବର ହ୍ୟାକର୍ସ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଲୁଟି ନେବେ। ତେଣୁ ଏ ସବୁ ପ୍ରତି ସାବଧାନ ରହିବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ।

   Related Posts