Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗ୍ଲୋବାଲ ମେୟର୍ସ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ-୨୦୨୧: ବିଶ୍ୱର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୫ ସହରରେ ରାଉରକେଲା, ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରି ପ୍ରଶଂସା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||

ସବୁ ପ୍ରକାର ରୋଗର ରାମବାଣ ହୋଇଥାଏ ଅଳସୀ : ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଫାଇଦା ବିଷୟରେ

12/11/2019 at 2:29 PM

ଅଳସୀର ଫାଇଦା ଖୁବ୍ ଚମତ୍କାରୀ ହୋଇଥାଏ ଯାହା ବିଷୟରେ ସମସ୍ତେ ଜାଣି ନଥାଆନ୍ତି। ଅଳସୀ ଶରୀରର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଭାଗ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। ଅଳସୀରେ ଭିଟାମିନ୍ ବି,ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଏବଂ ଓମେଗା-୩ ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ରହିଥାଏ।

ଯଦି ପ୍ରତିଦିନ ନିଜ ଖାଦ୍ୟରେ ଅଳସୀକୁ ସାମିଲ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଏହାର ଅନେକ ଫାଇଦା ରହିଛି। ଏହା ଶରୀରର ତ୍ବଚାଠୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଶରୀରର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅଙ୍ଗ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ। ଏହା ଅନେକ ରୋଗର ରାମବାଣ ହୋଇଥାଏ।

୧. ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅଳସୀ ଏକ ରାମବାଣ ପରି କାମ କରିଥାଏ। ଏଥିରେ ଥିବା ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଶର୍କରା ସ୍ତରକୁ କମ୍ କରିଥାଏ ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ଏହା ଖାଇଥାଆନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ମଧୁମେହ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ନଥାଏ।

୨. ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ତ୍ବଚା ସମ୍ବନ୍ଧିତ ସମସ୍ୟା ଥାଏ ସେମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ଅଳସୀ ଖାଇବା ଉଚିତ୍। ଫଳରେ ମଇଶ୍ଚରାଇଜ୍ଡ ଏବଂ ଚମକଦାର ତ୍ବଚା ମିଳିଥାଏ। ତ୍ବଚାରେ ଥିବା ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ମଧ୍ୟ ମରି ଯାଇଥାଆନ୍ତି।

୩. ଅଳସୀ ପାଚନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିଥାଏ। ଅଳସୀରେ ଥିବା ଫାଇବର ପାଚନ ଶକ୍ତିକୁ ମଜବୁତ କରିଥାଏ ଏବଂ ପେଟରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ।

୪. ଅଳସୀ ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ଓଜନ କମିଥାଏ କାରଣ ଏହା ଶରୀରରେ ଥିବା ଚର୍ବିକୁ କମ୍ କରିଥାଏ। ଅଳସୀରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଫାଇବର ଏବଂ ପ୍ରୋଟିନ୍ ରହିଥାଏ।

୫. ଯେଉଁମାନଙ୍କର କେଶ ଝଡ଼ିବାର ଏବଂ କେଶ ଖରାପ ହେବାର ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଇଥାଏ ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିଦିନ ଅଳସୀ ଖାଇବା ଉଚିତ୍। ଫଳରେ କେଶକୁ ପୋଷଣ ମିଳିଥାଏ ଏବଂ କେଶ ମୁଲାୟମ ଏବଂ ମଜବୁତ ରହିଥାଏ।

   Related Posts