Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୃଷକଙ୍କ ପରି ଆମକୁ ମଧ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ ବଳିଦାନ, ତେବେ ଯାଇ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ଲାଗୁ ହେବ ୩୭୦: ଫାରୁକ ଅବଦୁଲ୍ଲା
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର କଥା ହେବେ ପୁଟିନ୍ ଓ ବାଇଡେନ୍, ୟୁକ୍ରେନ ହେବ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ମାଆର ସାହସ ଆଗରେ ହାରିଲା ବାଘ, ନିଜ ପୁଅକୁ ମୃତ୍ୟୁ ମୁଖରୁ ଛଡାଇ ଆଣିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୨୭୯୬ ମୃତ
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୮୯ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୨୪୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବ ଋଷ ! ପୁଟିନଙ୍କ ଦେଢ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ସୈନ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ-ଫେବୃଆରୀ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହର, ଓମିକ୍ରନ୍ ସାଜିବ ବାହକ : ଦାବି କଲେ ବିଶେଷଜ୍ଞ
  • ||
  • ଚାଲିଥିଲା ଧାନ ଚୋରା ଚାଲାଣ, ୨୨୦ ବସ୍ତା ଜବତ କଲା ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଜଓ୍ୱାଦ ଦୁର୍ବଳ, ଟଳିଲା ବଡ ବିପଦ : ପୁରୀଠୁ ୨୭୦ କିମି ଦୂରରେ କେନ୍ଦ୍ରୀଭୂତ
  • ||

ଗର୍ଭଧାରଣରେ ରହିଛି କି ସମସ୍ୟା ? ଆଇଭିଏଫ୍ ଟେକନିକ୍ ଜରିଆରେ ହୋଇପାରିବେ ବାପା-ମା, ଜାଣନ୍ତୁ କିଛି ଜରୁରୀ କଥା

27/10/2020 at 6:06 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୭/୧୦ : ଦେଶରେ ଅନେକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନଙ୍କର ପ୍ରଜନନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଶାରୀରିକ ସମସ୍ୟା ରହିଛି। ଏମାନେ ସାଧାରଣତଃ ଖରାପ ଜୀବନଶୈଳୀ, ଅବସାଦ, ଅନିୟମିତ ଡାଏଟ୍, ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ କାରଣରୁ ପ୍ରଜନନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟାର ଶିକାର ହୋଇଥାନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ଆଇଭିଏଫ୍ ଟେକନିକ୍ ଜରିଆରେ ବାପା-ମା ହେବାର ସୁଖ ଭୋଗ କରିପାରିବେ। କିନ୍ତୁ ଏଥିପାଇଁ କିଛି ଦିଗ ପ୍ରତି ସଚେତନ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ। ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଆଇଭିଏଫ୍ ଟେକନିକ୍ ଆପଣେଇବା ପୂର୍ବରୁ ସଠିକ ଭାବରେ ଜାଣିବା ଦରକାର ଯେ ପ୍ରଜନନ ସମସ୍ୟା କଣ। ଗର୍ଭ ଧାରଣ ନ କରିପାରିବ ପଛରେ ଅନେକ ଶାରୀରିକ କାରଣ ଥାଇପାରେ। ଯେପରିକି ହର୍ମୋନ୍ ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ୟା, ଟ୍ୟୁବରେ ସଂକ୍ରମଣ କିମ୍ବା ଶାରୀରିକ ସମ୍ବନ୍ଧ ରଖିବାରେ ଅସମର୍ଥ ଆଦି ଏହାର କାରଣ ହୋଇପାରେ। ଏନେଇ ସମସ୍ତ ମେଡିକାଲ ଚେକଅପ୍ କରାଇବା ଉଚିତ। ଏହାପରେ ଆଇଭିଏଫ୍ ଟେକନିକ୍ ଆପଣେଇବା ଉଚିତ।

ଆଇଭିଏଫ୍ ଟେକନିକ୍ ଆପଣେଇବା ପୂର୍ବରୁ ମେଲ ଫର୍ଟିଲିଟି ଟେଷ୍ଟ କରାଇବା ଉଚିତ। ମେଲ୍ ଫର୍ଟିଲିଟି ଟେଷ୍ଟରୁ ପୁରୁଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶୂକ୍ରାଣୁ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଥାଏ। ପୁରୁଷଙ୍କ ଯାଞ୍ଚ ଠିକ ଥିଲେ ହିଁ ଆଇଭିଏଫ୍ କରିବା ଉଚିତ।

ମହିଳାଙ୍କ ଟ୍ୟୁବରେ ବ୍ଳକେଜ୍ ଥିଲେ ହିଁ ଆଇଭିଏଫ୍ କରିବା ଉଚିତ। କିଛି ମାମଲାରେ ପିସିଓଏସ ସ୍ଥିତିରେ ଆଇଭିଏଫ୍ ବିକଳ୍ପ ଚୟନ କରାଯାଇଥାଏ। ମହିଳାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପିସିଓଏସର ଶାରୀରିକ ସମସ୍ୟାକୁ ଆଇୟୁଆଇ ଓ ଆଇଭିଏଫ୍ ଟେକନିକ୍ ଦ୍ୱାରା ଠିକ୍ କରାଯାଇପାରିବ।

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଆଇଭିଏଫ୍ ଟେକନିକ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା ୩ ପ୍ରକାରର ହୋଇଥାଏ- ନେଚୁରାଲ୍, ମିନିମାଲ୍ ଓ କନ୍ଭେନସନାଲ୍। ନେଚୁରାଲ୍ ଆଇଭିଏଫ୍ ପ୍ରାକୃତିକ ଅଣ୍ଡା ଜରିଆରେ କରାଯାଇଥାଏ। ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ସେହି ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ଯେଉଁମାନେ ଅଧିକ ଚିକିତ୍ସା ଏବଂ ଔଷଧ ଖର୍ଚ୍ଚରୁ ବଞ୍ଚିବାକୁ ଚାହୁଁଥାନ୍ତି। ମିନିମାଲ୍ ଆଇଭିଏଫରେ ଔଷଧ ଜରିଆରେ ସୁସ୍ଥ ଅଣ୍ଡାଣୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ଟିକିଏ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥାଏ। କନ୍ଭେନସନାଲ ଆଇଭିଏଫ ପାରମ୍ପରିକ ତରିକାରେ କରାଯାଇଥାଏ। ଏଥିରେ ଅଣ୍ଡାଣୁ ଓ ବିର୍ଜ୍ୟକୁ ବିଶେଷ ମାହୋଲରେ ମିଶାଯାଇଥାଏ। ଏଥିରେ ପ୍ରଜନନ ସମ୍ଭାବନା ବହୁତ ଅଧିକ ଥାଏ।

ମହିଳାଙ୍କ ଅଣ୍ଡାଣୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଗଲେ ଏଥିରେ ବିର୍ଜ୍ୟ ଇଂଜେକ୍ଟ କରାଯାଇଥାଏ। ଆଇସିଏସଆଇ ଟେକନିକ ଜରିଆରେ ଅଣ୍ଡାଣୁକୁ ବିର୍ଜ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ଆନଯାଇଥାଏ। ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜରିଆରେ ଭୃଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥାଏ। ଆଇଭିଏଫ୍ ଟେକନିକରେ ଭୃଣ ତଦାରଖ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖାସ ହୋଇଥାଏ।

ଅଣ୍ଡା କାଢ଼ିବାର ୪୮ ଘଣ୍ଟା ପରେ ଅତିକମରେ ଦୁଇ କିମ୍ବା ତିନି କୋଷ ଥିବା ଦରକାର। ୭୨ ଘଣ୍ଟା ବା ୩ ଦିନ ପରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୭-୧୦ ହେବା ଦରକାର। ପଞ୍ଚମ ଦିନ ଭୃଣ ବ୍ଲାଷ୍ଟୋଶିଷ୍ଟ ଷ୍ଟେଜରେ ପହଞ୍ଚିଯାଏ। ଏହାକୁ ଟେଷ୍ଟ ଟ୍ୟୁବ୍ ସେଣ୍ଟରରେ ପୁରା ସଚେତନତାର ସହ କରାଯାଇଥାଏ। ଭୃଣ ହସ୍ତାନ୍ତର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଠିକ ଭାବେ ହୋଇଥିଲେ ଗର୍ଭଧାରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ବେଶୀରୁ ବେଶୀ ୧୫ ଦିନ ସମୟ ଲାଗିଥାଏ। ୧୫ ଦିନ ପରେ ଗର୍ଭ ପରୀକ୍ଷା ମାଧ୍ୟମରେ ପତା ଲଗାଯାଇପାରିବ ଯେ ଆଇଭିଏଫ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସଫଳ ହୋଇଛି ନା ନାହିଁ।

(ବି: ଦ୍ର: ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ସାମାନ୍ୟ ତଥ୍ୟ ଉପରେ ଆଧାରିତ, କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ପୂର୍ବରୁ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ)

   Related Posts