Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରୋଗୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ କ୍ରିକେଟ ବଲ୍ ଭଳି ବ୍ଲାକ୍ ଫଙ୍ଗସ୍, ଆଇଜିଆଇଏମଏସରେ ଅପରେସନ କରି ବାହାର କଲେ ଡାକ୍ତର
  • ||
  • ୧୬ରୁ ଖୋଲିବ ସମସ୍ତ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କୀର୍ତ୍ତିରାଜି, କୋଭିଡ଼ କଟକଣା ମାନିବାକୁ ASI ପକ୍ଷରୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା
  • ||
  • ମୁହାଁମୁହିଁ ହେଲେ ୨ କାର୍, ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ସମେତ ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବିଶ୍ୱ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍ ଫାଇନାଲ ପୂର୍ବରୁ ଜାଡେଜାଙ୍କ ଦମଦାର୍ ବ୍ୟାଟିଂ : ବଢିଲା ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡର ଚିନ୍ତା, ବିସିସିଆଇ ପୋଷ୍ଟ୍ କଲା ଭିଡିଓ
  • ||
  • କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୪୩୩୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନା ନେଲା ୪୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୩୩୪୬ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ମୋହନା ବାପା-ପୁଅ ହତ୍ୟା ଘଟଣା : ୧୨ ଅଟକ, ଗୁଣି ଗାରେଡି ସନ୍ଦେହରୁ ଡବଲ୍ ମର୍ଡର୍ !
  • ||
  • ଇସ୍ରାଏଲ୍‌ରେ ସରିଲା ନେତ୍‌ନ୍ୟାହୁଙ୍କ ଶାସନ, ନଫତାଲୀ ବେନେଟ୍ ହେଲେ ନୂଆ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ସାରା ରାଜ୍ୟକୁ ଛୁଇଁଲା ମୌସୁମୀ : ୧୬ ଯାଏଁ ପାଗ ମେଘୁଆ, ହେବ ବିକ୍ଷିପ୍ତ ବର୍ଷା
  • ||

ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ସୋଶିଆଲ ମିଡିଆାରେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ନିଜ ପିଲାର ଏପରି ଫଟୋ

7/01/2019 at 3:16 PM

ସୋଶିଆଲ ମିଡିଆରେ ଫଟୋ ସେୟାର କରିବାର କ୍ରେଜ୍ ଏତେ ବଢ଼ିଗଲାଣି ଯେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ନିଜର,ସାଙ୍ଗଙ୍କ ଏବଂ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଫଟୋ କ୍ଲିକ୍ କରି ତୁରନ୍ତ ସୋଶିଆଲ ମିଡିଆରେ ପୋଷ୍ଟ କରିଦେଉଛନ୍ତି ଏବଂ ଭାବୁଛନ୍ତି ଯେ ଏହା କିଛି କରାପ ଜିନିଷ ନୁହେଁ। ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଯେତିକି ଉପକାରୀ ତା’ଠାରୁ ଅଧିକ ଅପକାରୀ। ଆପଣଙ୍କ କୁନି ପୁଅ କିମ୍ବା ଝିଅର ଫଟୋ ସୋଶିଆଲ ମିଡିଆରେ ସେୟାର କରିବାବେଳେ ଆପଣ କେବେ ଭାବିନଥିବେ ଯେ ଆପଣ ନିଜ ଶିଶୁକୁ କେତେ ବଡ଼ ସମସ୍ୟାରେ ପକାଇବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଏପରି କେତେକ ଫଟୋ ରହିଛି ଯାହା ଆପଣ କଦାପି ସୋଶିଆଲ ମିଡିଆରେ ପୋଷ୍ଟ କରିବା ଅନୁଚିତ୍।

୧. ବସ୍ତ୍ରହୀନ ଫଟୋ: ଆପଣ ଅଧିକାଂଶ ପିତାମାତାଙ୍କୁ ଦେଖିଥିବେ ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ଶିଶୁଙ୍କର ଗାଧୋଉଥିବା କପଡ଼ା ପିନ୍ଧିନଥିବା ଫଟୋ ସାଙ୍ଗ ଏବଂ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ସେୟାର କରିଥାଆନ୍ତି। ଏପରି କରି ଆପଣ ନିଜ ଶିଶୁର ଗୋପନତାରେ ଦଖଲ ଦେଉଛନ୍ତି। ଏହା ଦ୍ବାରା ସୋଶିଆଲ ମିଡିଆରେ ଥିବା କେତେକ ଅସାମାଜିକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସୁଯୋଗ ମିଳିଯିବ ଆପଣଙ୍କ ଶିଶୁର ଫଟୋକୁ ଦୁରୁପଯୋଗ କରିବାକୁ।

୨.ବେମାର କିମ୍ବା ଆହତ ଥିବା ଫଟୋ: ଆପଣ ପିଲାର ବେମାର କିମ୍ବା ଆହତ ଥିବା ଫଟୋ ମଧ୍ୟ ଓୋଶିଆଲ ମିଡିଆରେ ସେୟାର କରିବା ଅନୁଚିତ୍। ଏପରି ଫଟୋ ଦେବା ଦ୍ବାରା ତୁଦନ୍ତ ଅନେକ ଗୁଡ଼ିଏ ଲାଇକ୍ ଏବଂ କମେଣ୍ଟ ଆସିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଏ ସମସ୍ତେ କମେଣ୍ଟରେ ପଚାରିଥାନ୍ତି –ସବୁ କିଛି ଠିକ୍ ଅଛି କି ନାହିଁ।

୩.ପିଲାଙ୍କୁ ଗାଳି କରୁଥିବା ଫଟୋ: ସବୁବେଳେ ମନେ ରଖନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ପିଲା ଭିତରେ ଆତ୍ମବିଶ୍ବାସ,ଆତ୍ମସମ୍ମାନ,ସ୍ବାଭିମାନ ପିଲାଦିନୁ ବିକଶିତ ହୋଇଥାଏ। ଯଦି ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ପିଲାକୁ ଗାଳି କରୁଥିବାର ଫଟୋ ସେୟାର କରିଥାନ୍ତି ତେବେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଆପଣଙ୍କ ଶିଶୁ ଉପରେ ଏହାର କୁପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିଥାଏ।

୪.ଶିଶୁର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରୁଥିବା ଫଟୋ: ଯଦି ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ପିଲାର ସ୍କୁଲ ଫଙ୍କସନର ଫଟୋ ସେୟାର କରୁଛନ୍ତି କିମ୍ବା ଏପରି କିଛି ଫଟୋ ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣ ଶିଶୁ ସହ ଉପସ୍ଥିତ ନଥିବେ ତେବେ ସାବଧାନ ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ ଏପରି କରିବା ଦ୍ବାରା ଆପଣ ଶିଶୁର ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛନ୍ତି।

୫.ଟୟେଲେଟରେ ବସିଥିବା ଫଟୋ: ଯଦି ବୟସ୍କମାନେ ଚାହିଁନଥାଆନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଗୋପନ ଫଟୋ ଅନଲାଇନ୍ ଲିକ୍ ହେଉ ତେବେ ଶିଶୁ ଏପରି କ’ଣ ପାଇଁ ଚାହିଁବେ। ଏହା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଲଜ୍ଜାକର ହେବା ସହ ଭବିଷ୍ୟତରେ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିବ।  

   Related Posts