Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋରାପୁଟ : ଅଜଣା ଗାଡି ଧକ୍କାରେ ଅଟୋ ଚାଳକ ମୃତ, ଅଲଗା ହୋଇଗଲା ମୁଣ୍ଡ-ଗଣ୍ଡି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜାଗର ପାଇଁ କଟକଣା, ମନ୍ଦିର ଭିତରେ ଓ ବାହାରେ ହେବନି ଗହଳି, ମେଳା ଉପରେ ଲାଗିଲା ରୋକ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୫୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୩୩୭୮୬୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଉଦଳା : କୂଅ ଭିତରୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ୫ ତାରିଖରୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ବନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଛୁଟି ଉପରେ କଟକଣା, ଅତି ଜରୁରୀ କାମ ନଥିଲେ ନେଇପାରିବେନି ଛୁଟି
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ କରିଥିଲା ହତ୍ୟା, ପାରାଦୀପରୁ ହେଲା ଗିରଫ
  • ||
  • ଜାଗର ପ୍ରସ୍ତୁତି : ବାବା ଆଖଣ୍ଡଳମଣିଙ୍କ ପୀଠରେ ଲାଗିଲା କଟକଣା, ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୦ରୁ ୨ଦିନ ଯାଏଁ ୧୪୪ ଧାରା
  • ||

ଅଜବ ଏହି କନ୍ୟା ବଜାର: ଟଙ୍କା ଦେଇକିଣିବାକୁ ପଡିଥାଏ ନିଜ ପସନ୍ଦର କନ୍ୟା, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁଠି

20/12/2018 at 1:16 PM

ଆମ ଦେଶରେ ବିବାହର ମହତ୍ୱ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛେ | ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ସ୍ଥିର ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି | ବିବାହ ଯୋଡି ଭଗବାନ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ସ୍ଥିର କରିଥାନ୍ତି ବୋଲି ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି | ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏମିତି ଏକ ବଜାର ସମ୍ପର୍କରେ କହିବୁ ଯେଉଁଠି କନ୍ୟା ବିକ୍ରି ହୋଇଥାଏ | ଯେଉଁଠୁ ଆପଣ ନିଜ ଇଚ୍ଛାରେ, ନିଜ ପସନ୍ଦରେ କନ୍ୟା ବାଛି ପାରିବେ | ଏହି କନ୍ୟା ବିକ୍ରି  ନୈତିକତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଠିକ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି | ବିଶ୍ୱାସ ଯୋଗ୍ୟ ନହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହା ସତ୍ୟ | 

ବୁଲଗେରିଆର ଷ୍ଟାର ଜାଗୋର ନାମକ ଏକ ବଜାରରେ ପ୍ରତି ୩ ବର୍ଷରେ ଥରେ କନ୍ୟାମାନଙ୍କ ବଜାର ବସେ | ଏଠାରେ ବର ନିଜ ମନ ମୁତାବକ କନ୍ୟା ବାଛି ବିବାହ କରି ତାକୁ ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀ କରିବାର ସମ୍ପୂର୍ଣ ଅଧିକାର ରହିଛି | ତେବେ ଏହି ମେଳା ବା ବଜାର ଗରିବ ପରିବାର ଦ୍ୱାରା ବସିଥାଏ | ଯେଉଁ ପରିବାରର ଆର୍ଥିକ ପରିସ୍ଥିତି ସ୍ୱଚ୍ଛଳ ନଥାଏ ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ଝିଅର ବାହାଘର ଖର୍ଚ୍ଚ ଉଠେଇବା ପାଇଁ ସକ୍ଷମ ନଥାନ୍ତି | 

ବଜାରକୁ ଝିଅମାନଙ୍କୁ କନ୍ୟା ଭଳି ସଜେଇ ହୋଇ ନିଆଯାଇଥାଏ | ବିବାହ ବେଳେ ଝିଅମାନେ ଯେମିତି ସଜେଇ ହୋଇଥାନ୍ତି ଏହି ବଜାରକୁ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ସେମିତି ସଜେଇ ହୋଇ ଆସିଥାନ୍ତି | ଏହି ବଜାରକୁ ପ୍ରାୟ ସବୁ ବୟସ ଯୁବତୀ ଏବଂ ମହିଳା ସାମିଲ ଥାଆନ୍ତି | କନ୍ୟା କିଣିବା ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ବର ସହ ତାଙ୍କ ପରିବାରଲୋକେ ମଧ୍ୟ ଯାଇଥାନ୍ତି | ପୁଅ ପ୍ରଥମେ ନିଜ ପସନ୍ଦର ଝିଅ ବାଛିଥାଏ | ଏହାପରେ ଉଭୟ ପୁଅ ଝିଅ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିଥାନ୍ତି | ଏହାପରେ ଉଭୟ ପରିବାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହୋଇ ପୁଅ ବାଛିଥିବା ଝିଅକୁ ନିଜ ପତ୍ନୀ ସ୍ୱୀକାର କରି ଝିଅର ନିର୍ଧାରିତ ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥାନ୍ତି | କନ୍ୟା କିଣିବାର ଏହି ପ୍ରଥା ଗରିବ ପରିବାରରେ ବହୁତ ଆଗରୁ ଚାଲିଆସିଛି | ଏଥିପାଇଁ ଆଇନଗତ ଭାବେ କୌଣସି କଟକଣା ମଧ୍ୟ ନାହିଁ | 

ଏହି ବଜାର ବୁଲଗେରିଆର କଲାଇଦଜି ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଦ୍ୱାରା ବସିଥାଏ | ଏହି ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଛଡା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଏଠାରୁ କନ୍ୟା କିଣିପାରିବେ ନାହିଁ | ଯେଉଁମାନଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ସ୍ୱଚ୍ଛଳ ନଥାଏ କେବଳ ସେମାନେ ହିଁ ଏହି ବଜାରରେ ସାମିଲ ହୋଇଥାନ୍ତି | 

ଏହି ବଜାରରେ ଝିଅମାନେ ଏକା ଆସନ୍ତି ନାହିଁ | ପରିବାରର ଯେକୌଣସି ସଦସ୍ୟ ତାଙ୍କ ସହିତ ଆସିଥାନ୍ତି | ତେବେ କନ୍ୟା ବିକ୍ରି ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ନିୟମ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ଦ୍ୱାରା ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ |  

   Related Posts