Monday, March 25, 2019

News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରତ୍ୟେକ ପୁରୁଷ ଏହି ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ, ଶରୀର ଲୁହାପରି ହୋଇଯିବ ଟାଣ

ଶାରୀରିକ ସୁସ୍ଥତା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଵା ଜରୁରୀ । ଆମ ଶରୀର ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ପଡ଼ୁଥିବା ଭିଟାମିନ ଖାଦ୍ୟପଦାର୍ଥରୁ ହିଁ ମିଳିଥାଏ । ଆପଣ ଶରୀରକୁ ଲୁହାପରି ଟାଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ? ଜମା ବ୍ୟସ୍ତ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଖାଆନ୍ତୁ ଏହି ଖାଦ୍ୟ, ଦେଖନ୍ତୁ ଶରୀର କେମିତି ହୋଇଯାଉଛି ଟାଣ ।

ସକାଳୁ ଖାଲିପେଟରେ ବେଶୀ ସମୟ ରୁହନ୍ତୁ ନାହିଁ । ବ୍ରସକରି ଖାଲି ପେଟରେ ଖାଆନ୍ତୁ ଗଜାବୁଟ । ଦେଖିବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇବା ସହ ଆଳସ୍ୟତା  ମଧ୍ୟ ଦୂର କରିପାରିବ ।

ଏହା ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇବାସହ ଡ଼ାଇବେଟିସ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅନେକ ପ୍ରକାର ଫାଇଦା ମଧ୍ୟ ଦେଇଥାଏ । ଖାଲିପେଟରେ ବୁଟ ଖାଇଲେ ରଂକ୍ତ ସଂଚାଳନ ଠିକ ରହିବା ସହ କୋଲେଷ୍ଟରେଲ ମଧ୍ୟ ଠିକ ରହିଥାଏ ।

ଖାଲିପେଟରେ ଗଜାବୁଟ ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ଆଇରନ ଶରୀରକୁ ଠିକ ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାଏ । ଏହାକୁ ଗୁଡ଼ ସହ ମିଶାଇ ଖାଇଲେ ଆହୁରି ଅଧିକ ଉପକାର ମିଳିଥାଏ ।

 

ରାତିରେ ଚିନାମାଟି ପାତ୍ରରେ ବୁଟକୁ ଭିଜାଇ ରଖନ୍ତୁ । ସକାଳେ ଛାଣି ଏହାକୁ ଖାଇସାରିବା ପରେ କ୍ଷୀର ପିଅନ୍ତୁ  । ଶରୀରରୁ ଦୁର୍ବଳତା ହଟିବାସହ ମଜବୁତ କରିଥାଏ ।

ଯଦି ବଜାରଘାଟରେ ପୋଡ଼ାତେଲର ଟିଫିନ ଖାଉଛନ୍ତି , ବଂର ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ଖାଆନ୍ତୁ ଏହି ଖାଦ୍ୟ । ଦେଖିବେ ମାସକ ପରେ ଆପଣ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବାସହ ଲୁହାପରି ହୋଇଯିବେ ଟାଣ ।

457 Views

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର