Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୧୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ନାଁରେ ୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର GST ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ : ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ, ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ : ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକଙ୍କୁ ମିଳିବ କରୋନା ଟିକା : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଡକାୟତି ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ, ୪ ଡକାୟତଙ୍କୁ ବାନ୍ଧିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଡିଜିପି ମିଲନ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ବଢୁଛି ଶୀତର ପ୍ରକୋପ, କନ୍ଧମାଳରେ ୧୫ଡିଗ୍ରୀ ତଳକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳରେ ବିଷାକ୍ତ ମଦ ପିଇ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||

ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଜମା କରିପାରିବେ ଫଟା, ପୁରୁଣା ନୋଟ, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ରହିଛି ଆରବିଆଇଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା

30/05/2019 at 4:07 PM

ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଚିରା,ଫଟା ଅଥବା ପୁରୁଣା ନୋଟ୍ ଥିଲେ ଆପଣ ଆପଣ ନିକଟସ୍ଥ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଜମା କରିପାରିବେ। ତେବେ ବ୍ୟାଙ୍କର ସେହି ବ୍ରାଞ୍ଚରେ ଆପଣଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଥିବା ଦରକାର। ଚିରା ଫଟା ନୋଟ୍ ଜମା କରିବାକୁ କୌଣସି ବ୍ୟାଙ୍କ ଆପଣଙ୍କୁ ମନା କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ଏନେଇ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ସ୍ପଷ୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ଯେଉଁଥିରେ କେହି ଫଟା ପୁରୁଣା ନୋଟ ବଦଳାଇବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ଆରବିଆଇ ଶାଖା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଅଥବା ନିକଟସ୍ଥ ବ୍ୟାଙ୍କମାନଙ୍କରେ ଜମା କରାଇପାରିବେ। ତେବେ ନୋଟର ସମସ୍ତ ବିବରଣୀ ସ୍ପଷ୍ଟ ଦେଖାଯାଉଥିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ଆରବିଆଇଙ୍କ ନିୟମାନୁସାରେ ବ୍ୟାଙ୍କମାନେ ଏଭଳିନୋଟ ବଦଳାଇବାକୁ ମନା କରିପାରିବେନି ଯେଉଁ ଗୁଡିକ ମଇଳା, ଫଟା ଅଥବା ପରସ୍ପର ସହ ଲାଗିଯାଇଥିବେ। ଏପରିକି ରଙ୍ଗଛାଡିଯାଇଥିବା ଓ ରଙ୍ଗୀନ ନୋଟକୁ ମଧ୍ୟ ବ୍ଯାଙ୍କ ଶାଖାମାନଙ୍କରେ ବଦଳା ଯାଇପାରିବ। ଏହି ନୋଟ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ବଦଳା ଗଲେ ସେଗୁଡିକ ପୁଣି ବଜାରକୁ ଯାଇପାରିବେ ନାହିଁ। ତେବେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଦିନକୁ ଏଇଭଳି ୨୦ଟି ଅଥବା ୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଦଳାଇ ପାରିବେ। ଯଦି ଏହା ଠାରୁ କେହି ଅଧିକ ନୋଟ ବଦଳାଇବାକୁ ଚାହିଁବେ ତେବେ ବ୍ଯାଙ୍କ ସର୍ଭିସଚାର୍ଜ ଦାବି କରିପାରିବେ।   

ଯଦି କୌଣସି ନୋଟ ୫ ଟୁକୁରା ହୋଇଯାଇଥାଏ ତେବେ ଏହା କେବଳ ନନ୍-ଚେଷ୍ଟ-ବ୍ରାଞ୍ଚରେ ବଦଳାଯାଇପାରିବ। ବ୍ଯାଙ୍କରେ ଥିବା ସମ୍ବଦ୍ଧିତ ଅଧିକାରୀ ନୋଟର ଟୁକୁରାଗୁଡିକୁ ଯୋଡିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବେ। ଯଦିନୋଟ ଯୋଡି ନ ହୋଇପାରିଲା ତେବେ ତାକୁ କରେନ୍ସି ଚେଷ୍ଟକୁ ପଠାଯିବ। ଏଭଳିକ୍ଷେତ୍ରରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଚିରା ନୋଟ ଜମା କରିବାର ୩୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେନୂଆ ନୋଟ୍ ମିଳିଯିବ। ତେବେ ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟାଙ୍କ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଚିରା,ଫଟା ଓ ମଇଳା ନୋଟ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ରାଜି ନ ହୁଅନ୍ତି ତେବେ ଆବଶ୍ୟକସ୍ଥଳେ ବ୍ଯାଙ୍କର ସମ୍ପୃକ୍ତ ବ୍ରାଞ୍ଚଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ କରିଯିବ ବୋଲି ଆରବିଆଇ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଏପରିକି  ଜରିମାନା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ।

   Related Posts