Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ୱାଦିକ ବିନୋଦ ଦୁଆଙ୍କ ପରଲୋକ, କରୋନାରେ ହୋଇଥିଲେ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଚାଲିପାରିଲାନି ବିଧାନସଭା, ସୋମାବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଉଷଠୀ ଯୋଗିନୀ ମା’ ନାରାୟଣୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ମା’ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିରୁ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ତାଡି ନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ୬୯୭୦ଜଣ ଭିକାରୀ, ୪୧୨୮ ପୁରୁଷ ଓ ୨୮୪୨ ମହିଳା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ : DMET
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୃହରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ବିଧାୟିକା ସ୍ନେହାଙ୍ଗୀନି ଛୁରିଆ କହିଲେ- ‘ଏହା ଗଣତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତି ସୁସ୍ଥ ବାତାବରଣ ନୁହଁ’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦୁର୍ବଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ବାତ୍ୟା : ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଝଡ ଧୀରେ ଧୀରେ ମହାବାତ୍ୟା ଆଡକୁ ମୁହାଁଇବ : ବିଷ୍ଣୁ ସେଠୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିରେ ଲାଗିଲା ରେଡ୍ ଫ୍ଲାଗ୍, ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଯିବା ଲାଗି ବାରଣ
  • ||
  • ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ତ୍ରିଲୋଚନ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||

ବିଧାନସଭାରେ ବଜେଟ୍‌ ଉପସ୍ଥାପନ କଲେ ଯୋଗୀ ସରକାର, ଜାଣନ୍ତୁ କେତେ ଟଙ୍କାର ହେଲା ବ୍ୟୟ ବରାଦ

22/02/2021 at 2:32 PM

ଲକ୍ଷ୍ନୌ, ୨୨/୦୨: ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଯୋଗୀ ସରକାର ସୋମବାର ବିଧାନ ମଣ୍ଡଳରେ ରାଜ୍ୟର ଆଗାମୀ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ବଜେଟ୍‌ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ସମୁଦାୟ ୫ ଲକ୍ଷ ୨୭୦ କୋଟି ୭୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଅଟକଳ ବ୍ୟୟ ବରାଦ କରାଯାଇଛି । ଏହି ବଜେଟ୍‌କୁ ଆଗାମୀ ବର୍ଷ ହେବାକୁ ଥିବା ବିଧାନ ସଭା ନିର୍ବାଚନ ସହିତ ଯୋଡ଼ା ଯାଉଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି । ବଜେଟ୍‌ରେ ମହିଳା, ଗାଁ, ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ଏବଂ ମେଡିକାଲ୍‌ କଲେଜ୍‌ ପାଇଁ ଅଧିକ ରାଶିର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି ।

ଏହି ବଜେଟ୍‌ରେ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ କନ୍ୟା ସୁମଙ୍ଗଳ ଯୋଜନାରେ ୧୨୦୦ କୋଟି ଏବଂ ମହିଳା ଶକ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ପାଇଁ ୩୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯିବା ନେଇ ଆବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି ।

ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ସୁରେଶ୍‌ ଖାନ୍ନା ଏନେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ୨୦୨୧-୨୦୨୨ ବର୍ଷର ଆର୍ଥିକ ବଜେଟ୍‌ ଯୁବକ ଏବଂ ରୋଜଗାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ସମର୍ପିତ ହୋଇଛି । ପ୍ରଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ମହିଳାଙ୍କୁ ଏହା ସୁରକ୍ଷା ଦେଇପାରିବ । ଅପରାଧୀଙ୍କ ଉପରେ ସରକାର କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଉଛନ୍ତି । ବଜେଟ୍‌ରେ ୟୁପିକୁ ଆତ୍ମନିର୍ଭର କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରାବଧାନ ହୋଇଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି ।

କହିରଖୁଛୁ କି ୟୁପି ସରକାରଙ୍କ ଏହା ପ୍ରଥମଥର ଉପସ୍ଥାପିତ ହେଉଥିବା ପେପର୍‌ଲେସ୍‌ ବଜେଟ୍‌ । ଏହା ବଜେଟ୍‌ ଆପ୍‌ରେ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇଛି । ସରକାର ଏଥିପାଇଁ ଉପ୍ର ସରକାରଙ୍କର ବଜେଟ୍‌ ଆପ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଆପ୍‌ ଗୁଗୁଲ୍‌ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋର୍‌ରୁ ଡାଉନ୍‌ଲେଡ୍‌ କରାଯାଇ ପାରିବ । ତେବେ ଯୋଗୀ ସରକାରଙ୍କର ଏହା ପଞ୍ଚମ ତଥା ଶେଷ ବଜେଟ୍‌ ।       

   Related Posts