Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କାଦେଲା ହାଇଓ୍ୱା ଟ୍ରକ, ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ଷ୍ଟୋକ୍ସଙ୍କ ଧୂଆଁଧାର ଶତକ ଓ ସଞ୍ଜୁଙ୍କ ଦମଦାର ଫିଫ୍ଟି: ୮ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସକୁ ହରାଇଲା ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ
  • ||

କରୋନା ମୁକାବିଲାରେ ଯୋଗୀ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ପଦକ୍ଷେପ , ୩୫ଲକ୍ଷ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଭତ୍ତା

21/03/2020 at 12:12 PM

ଲକ୍ଷ୍ନୌ ୨୧।୦୩: ସାରାବିଶ୍ବରେ ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇଛି କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ । ବିଶ୍ବର ୧୮୫ଟି ଦେଶକୁ ବ୍ୟାପିସାରିଛି କରୋନା ଭାଇରସ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା କରୋନାରେ ୧୦ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୨ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଭାରତ ସରକରା କରୋନା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛନ୍ତି । ସେପଟେ କରୋନା ଭାଇରସର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ରାଜ୍ୟର ୨୩ ଜଣ ଲୋକ କରୋନାରେ ପୀଡିତ। ସେମାନଙ୍କର ଦୈନନ୍ଦିନ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବାରେ ସହାୟତା କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟରେ ୧୫ ଲକ୍ଷ ବେତନ ଶ୍ରମିକ ଏବଂ ୨୦.୩୭ ଲକ୍ଷ ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ହଜାରେ ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ବୋଲି ସେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ବୁଲା ବିକାଳିଙ୍କୁ ହଜାରେ ଟଙ୍କା ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ଏହି ସହାୟତା ରାଶି ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ କରାଯିବ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ କର୍ଫ୍ୟୁ ପାଇଁ ଆହ୍ବାନ, ଦୟାକରି ଘରେ ରୁହନ୍ତୁ। ରବିବାର ଦିନ ମେଟ୍ରୋ, ବସ୍, ସିଟି ବସ୍ ବନ୍ଦ ରହିବ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ବିରୋଧରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ତଥା ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମଧ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିଛନ୍ତି। ୨ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ମଧ୍ୟ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସମଗ୍ର ଦେଶରେ କରୋନା ଭାଇରସ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିଛି ଏବଂ ଯଦି ଆମେ ଏହାକୁ ଏଠାରେ ବନ୍ଦ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥାଉ ତେବେ ଏହା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ପାଇଁ ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ହେବ। ଏହାର ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଆମର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଯୁଦ୍ଧକାଳୀନ ଭିତ୍ତିରେ ଚାଲିଛି । ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାର ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ଆଇସୋଲେସନ ୱାର୍ଡ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଚିକିତ୍ସାକର୍ମୀ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଛି।

ଯୋଗୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟର ୨୩ ଜଣ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୯ ଜଣ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ ଅଛନ୍ତି। କରୋନାରୁ ଭୟଭୀତ ହେବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ, ଯୁଦ୍ଧ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି, ଉଦ୍ଧାର ହେଉଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ ସମାଧାନ । ଦୈନନ୍ଦିନ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ସୁରେଶ ଖାନ୍ନାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଗଠିତ ଏକ କମିଟିର ସୁପାରିଶକୁ ୟୁପି ସରକାର ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି।

ସେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଶ୍ରମ ବିଭାଗରେ ୨୦ ଲକ୍ଷ ୩୭ ହଜାର ପଞ୍ଜୀକୃତ ଶ୍ରମିକ, ଦୈନିକ ସଫେଇକର୍ମୀ, ୧୫ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଭରଣ ପୋଷଣ ଆଧାରରେ ୧ ହଜାର ଟଙ୍କା ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ଖାତାରେ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯିବ। ଭୟଭୀତ ନହେବାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି, ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଜମା କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ, ଆମର ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଅଛି। ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଯାଅ ନାହିଁ, ସଂକ୍ରମଣ ଘଟିବାକୁ ଦିଅ ନାହିଁ, ଦୋକାନରେ ଧାଡି ବାନ୍ଧ ନାହିଁ, ଯାହା ଆବଶ୍ୟକ ତାହାକୁ ଆଣିବାକୁ ଯାଅ, କିଛି ଘଟିବାକୁ ଦିଅ ନାହିଁ, ଅନାବଶ୍ୟକ ଜମା ହେବାର ପ୍ରବୃତ୍ତିରୁ ଦୂରେଇ ରୁହ। ତୁମମାନଙ୍କର ଅଂଶଗ୍ରହଣ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ, ଆମକୁ ସାହାଯ୍ୟ କର ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts