Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମାତ୍ର ୬୦ ସେକେଣ୍ଡରେ ଜଣାପଡିବ ଶରୀରର ରକ୍ତ ସର୍କରା, ଛୁଞ୍ଚିର ଭୟ ରହିବନି… ଆସିଗଲା ନୂଆ ମେସିନ୍
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ଚୂଡାନ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ, ମୈଦାନରେ ୧୩ ହଜାର ୬୭୫ ପ୍ରାର୍ଥୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଭୀମସାର ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ, ଗୋଡ ଭାଙ୍ଗିବା ସହ ଶରୀରରେ ଲାଗିଛି ଆଘାତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜାଲ୍‌ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦେଇ ୩କୋଟି ୬୮ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ, ପିଏନବି ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ ପରିଚାଳକ ସମେତ ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୋଭିଡ୍‌ର କେବେ ବି ଅନ୍ତ ହେବନାହିଁ : ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କମିବା ନେଇ ମିଳିଲାଣି ସଂକେତ : SRC
  • ||
  • ପୁରୀ : ମହିଳାଙ୍କ ଅଶ୍ଳୀଳ ଫଟୋ ଓ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ୍ ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୦ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୪୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢିଲା ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୪୨୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୨୫୨୬୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କମିବ ତାପମାତ୍ରା, ୨୮ରୁ ବଢିବ ଶୀତ
  • ||

ନୂତନ ଜନସଂଖ୍ୟା ନୀତି ଜାରି କରିବେ ଯୋଗୀ ସରକାର ! ୨ରୁ ଅଧିକ ସନ୍ତାନ ହେଲେ ମିଳିବ ନାହିଁ ସରକାରୀ ସୁବିଧା

6/03/2020 at 10:00 PM

ଲକ୍ଷ୍ନୌ ୦୬।୦୩- ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ସରକାର ରାଜ୍ୟରେ ନୂତନ ଜନସଂଖ୍ୟା ନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଉପରେ ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ଆଧାରରେ ଦୁଇରୁ ଅଧିକ ସନ୍ତାନ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସରକାରୀ ଯୋଜନାର ଲାଭ ମିଳିବ ନାହିଁ। ୟୁପିର ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜୟ ପ୍ରତାପ ସିଂହ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ରାଜ୍ୟର ଜନସଂଖ୍ୟା ୨୦ କୋଟି ଅତିକ୍ରମ କରି ସାରିଛି, ଯାହା ଘୋର ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଗତ ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନ ସମୟରେ କିଛି ବିଧାୟକ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇଥିଲେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ମଧ୍ୟ ୨୦୧୯ରେ ସ୍ଵାଧୀନତା ଦିବସ ଭାଷଣ ସମୟରେ ଦେଶର ବୃଦ୍ଧି ଘଟୁଥିବା ଜନସଂଖ୍ୟା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଥିଲେ।

ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜୟ ପ୍ରତାପ କହିଛନ୍ତି  ଜନସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ ହେବା କାରଣରୁ ଜନକଲ୍ୟାଣକାରୀ ନୀତି କରିବାରେ ସମସ୍ୟା ହୋଇଥାଏ। ତେଣୁ ଏବେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନୂତନ ଜନସଂଖ୍ୟା ନୀତି କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଏହି ଦିଗରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମିଶି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପଡିବ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପରିବାର ନିୟୋଜନ ଏକ ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ।

ପରିବାର ନିୟୋଜନ ନେଇ ପରିବାର ନିଅନ୍ତୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି

ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ ସଂପ୍ରତି ଜନସଂଖ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ନେଇ ଜାରି ହଙ୍ଗମା ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପରିବାର ନିୟୋଜନ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ମହିଳା ନିଜେ ନିର୍ଣ୍ଣୟ ନିଅନ୍ତୁ, ତେବେ ଯାଇ ଏହି ବିଷୟରେ ଶତ ପ୍ରତିଶତ ସଫଳତା ମିଳି ପାରିବ। ଏହି ବିଷୟକୁ ନେଇ ସରକାର ବହୁତ ଗମ୍ଭୀର ଏବଂ ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମିଶି ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ମହିଳାଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାର କ୍ଷମତା ବିକଶିତ କରିବାକ ପଡିବ। ତେବେ ଯାଇ ଜନସଂଖ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଉପରେ ଆଶାପୂର୍ବକ ସଫଳତା ମିଳି ପାରିବ।

   Related Posts