Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନଙ୍କ ପରେ ବିଫଳ ହେଲେ ଆରସିବି ବୋଲର, ‘କର ବା ମର’ ମ୍ୟାଚରେ ୫ ଓ୍ୱିକେଟରେ ଜିତିଲା ହାଇଦ୍ରାବାଦ
  • ||
  • ଗହଣା ଦୋକାନରୁ ଚୋରି, ଛାତ କଣା କରି ଲୁଟିନେଲେ ୨ କିଲୋର ସୁନା ଅଳଙ୍କାର
  • ||
  • ସାରୁଅ ଜମି କେଳେଙ୍କାରୀ : ଓଡିଶା ଇନଫ୍ରାଟେକ୍‌ର ଦୁଇ କର୍ମଚାରୀ ଗିରଫ, ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଧମକ ଅଭିଯୋଗରେ ବାନ୍ଧିଲା ବାଘମାରୀ ପୋଲିସ
  • ||
  • IPL 2020: ବୁମରା ଓ ବୋଲ୍ଟଙ୍କ ଶାଣିତ ବୋଲିଂ ପରେ ଇଶାନଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ, ୯ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ଜିତିଲା ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ, ଦିଲ୍ଲୀର କ୍ରମାଗତ ଚତୁର୍ଥ ପରାଜୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସିଲା ଅନଲକ୍ ୬.୦ ଗାଇଡ଼ଲାଇନ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୧୪୭୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୧୬ତାରିଖରେ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ, ନବମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଯାଏଁ ପିଲା ପଢିବାକୁ ଆସିବେ
  • ||
  • ଝରକା ତାଡ଼ି ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଲୁଟ୍ ! ପୋଲିସର ତଦନ୍ତ ଜାରି
  • ||
  • ଭୟଙ୍କର ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ତୁର୍କୀ ଓ ଗ୍ରୀସ : ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୭କୁ ବୃଦ୍ଧି, ୭ ଶହରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||

ଏକ ମାଆର କୋହ ଭରା କଥା- ‘ମନୁଷ୍ୟକୃତ ଦୁର୍ଭିକ୍ଷ ନିର୍ଯ୍ୟାତନା ପରି, ରାତିରେ ପିଲାଙ୍କ ଭୋକ ଦେଖି ଶୋଇ ପାରୁନି’, ପୃଷ୍ଟିହୀନତା ଯୋଗୁଁ ୮୫ହଜାର ଶିଶୁଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ – ଏହି ଦେଶରେ ଘଟିଛି ଦୁଃଖଦ ଘଟଣା

27/10/2019 at 7:09 PM

ୟେମେନ- ୟେମନରେ ଏବେ ଦୁର୍ଭିକ୍ଷ ପଡିଛି । ଖାଇବା ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ ଓ ପିଇବା ପାଇଁ ପାଣିର ବଡ ଅସୁବିଧା । ଏବେ ଲୋକମାନେ ଠିକ୍‌ ଭାବରେ ଖାଦ୍ୟ ପାଉ ନାହାନ୍ତି । ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ସବୁଠାରୁ ଶୋଚନୀୟ । ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଦୁର୍ଭିକ୍ଷ ଯୋଗୁଁ ୮୫ ହଜାର ପିଲାଙ୍କର ଜୀବନ ଚାଲିଗଲାଣି । ଏହି ପିଲାମାନଙ୍କ ବୟସ ମାତ୍ର ୫ ବର୍ଷ ଭିତରେ ।

ୟେମନରେ ଦୁର୍ଭିକ୍ଷ ମନ୍ୟୁଷ୍ୟକୃତ । ଶାସନର ଲାଳସାରେ ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୃହଯୁଦ୍ଧ ଚାଲିଛି। ବିକାଶକୁ ଛାଡି ଲୋକ ଏବେ ବିନାଶ ପଛରେ । ଚାଷ ବାସ କଥା ଛାଡନ୍ତୁ । ଏବେ ଏହି ଦେଶରେ ଯୁଦ୍ଧ ଯୋଗୁଁ ଠିକ୍‌ ଭାବରେ ରିଲିଫ୍‌ କାର୍ଯ୍ୟ ବି ହୋଇ ପାରୁନାହିଁ ।

ଏଠାରେ କାମ କରୁଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଏନ୍‌ଜିଓ ଅତି ଶୀଘ୍ର ଏହି ଯୁଦ୍ଧକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି । ୟୁଏନ୍‌ ବା ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ୟେମନରେ ଏବେ ଅତିଭୀଷଣ ଦୁର୍ଭିକ୍ଷ ଦେଖାଦେଇଛି । ପୃଷ୍ଟିହୀନତାରେ ୧୩ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ପିଲା ଏବେ ଭୋକ ବିକଳରେ ଭାଗ୍ୟକୁ ଆଦରି ପଡି ରହିଛନ୍ତି । ଅନେକଙ୍କର ଜୀବନ ବି ଗଲାଣି । ମୃତ ପିଲାଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୮୫ହଜାରୁ ଅଧିକ । ବାପା ମାଆ ବି ନାଚର ।
ସାଉଦି ସମର୍ଥିତ ଗୋଷ୍ଠୀ ବିତାଡିତ ସରକାରଙ୍କୁ ଶାସନ କ୍ଷମତାକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ଯୁଦ୍ଧ କରୁଛି । ଏବେ ଦେଶର ୧୪୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଦୁର୍ଭିକ୍ଷ କବଳରେ ।

ବିପକ୍ଷ ହାଉଥି ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କୁ ଦୁର୍ବଳ କରିବା ପାଇଁ ସାଉଦି ଆରବ ଏହାର ସୀମାକୁ ସିଲ୍‌ କରି ଦେଇଛି । ୟେମନରେ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ଯୋଗାଣ ଏହି ରାସ୍ତାରେ ହୋଇଥାଏ ।

ଯୁଦ୍ଧ ଯୋଗୁ ଏନ୍‌ଜିଓ ମାନେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ରିଲିଫ୍‌ ଯୋଗାଇ ପାରୁ ନାହାନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ଅବସ୍ଥା ଆହୁରି ଖରାପ ହୋଇଯାଉଛି । ଲୋକମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ଯୁଦ୍ଧ ଯୋଗୁଁ କାମ ନଥିବାରୁ ଜିନିଷ ବି କିଣି ପାରୁନାହାନ୍ତି ।

ଏବେ ଜାତିସଂଘ ଶାନ୍ତି ପାଇଁ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ଦୁଇ ପକ୍ଷକୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts