Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ଅରୁଣ ଦେ’ ଙ୍କ ପରଲୋକ, କରୋନାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ପରେ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • ସାଗର ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡରେ ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ରାଇମ ବ୍ରାଞ୍ଚର ୧୭୦ ପୃଷ୍ଠାର ଚାର୍ଜସିଟ୍ ଦାଖଲ, ସୁଶୀଲ କୁମାର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : କାଲି ଜଣଙ୍କର, ଆଜି ଆଉ ଜଣଙ୍କର ମିଳିଲା ମୃତଦେହ : ଏବେବି ଜଣେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଓଡିଶାରେ କମ୍ ରହିଛି ଆର୍ ଭାଲ୍ୟୁ, ୧ ଉପରେ ରହିଲେ ବଢିବ ସଂକ୍ରମଣ : ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • ସୋର : ଭୋଜି କରିବାକୁ ଯାଇ ଫେରିଲେନି ଯୁବକ, ମେଡିକାଲରେ ମୃତ୍ୟୁ : ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଆସନ୍ତା ୪ରୁ ଖୋଲିବ ଅଧିଷ୍ଠାତ୍ରୀ ଦେବୀ ମା’ ବିରଜାଙ୍କ ମନ୍ଦିର, ଅନୁମତି ଦେଲେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ଖୋଲିଲା ତମ୍ପରା ହ୍ରଦ, ବୋଟିଂର ମଜା ନେଉଛନ୍ତି ପର୍ଯ୍ୟଟକ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ବିଦ୍ୟାଳୟ ବରଣ୍ଡାରେ ପଡିଛି ଅଚିହ୍ନା ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତଦେହ, ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଆସନ୍ତା ୭ରେ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ସୁନ୍ଦରଗଡ ବନ୍ଦ, ଦ୍ବିତୀୟ ଏମ୍ସ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦାବିରେ ବନ୍ଦ ଡାକରା
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ବାବା ଆଖଣ୍ଡଳମଣିଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ କାଉଡିଆଙ୍କ ଭିଡକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କଟକଣା ଜାରି, ଭକ୍ତଶୂନ୍ୟ ମନ୍ଦିର ପରିସର
  • ||

LACରେ ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କ ରଣନୀତି ଫ୍ଲପ୍, ଭାରତର ସ୍ଥିତି ମଜଭୁତ ସ୍ୱୀକାର କଲେ ଚୀନ୍ ଏକ୍ସପର୍ଟ

14/09/2020 at 5:32 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୪।୯: ଲଦ୍ଦାଖ ସମେତ ବାସ୍ତବ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖା (ଏଲଏସି)ରେ ଚୀନ୍‌ର ଦୁର୍ବଳତା ଓ ଭାରତର ମଜଭୁତ ସ୍ଥିତିକୁ ଚୀନ୍‌ ରକ୍ଷା ବିଶେଷଜ୍ଞ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି। ଆମେରିକୀୟ ପତ୍ରିକା ‘ନ୍ୟୁଜ୍‌ ୱିକ୍‌’ରେ ପ୍ରକାଶିକ ଏକ ଆଲେଖ୍ୟରେ ଚୀନ୍‌ ରକ୍ଷା ବିଶେଷଜ୍ଞ ଗର୍ଡନ ଜି ଚାଙ୍ଗ ଭାରତକୁ ଘେରିବା ଲାଗି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କ ରଣନୀତି ଦୁର୍ବଳ ହେଉଥିବା ଦେଖାଯାଉଥିବା ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଗଲୱାନ ପରିସ୍ଥିତିରୁ ପାଇଥିବା ଶିକ୍ଷା ଭାରତ ପାଇଁ ବେଶ ଉପାଦେୟ ହେଉଥିବା ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି।

ଚୀନ୍‌ ରଣନୀତି ଉପରେ ଚାଙ୍ଗ ଦୃଷ୍ଟି ରଖନ୍ତି ଓ ସରକାରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟପ୍ରଣାଳୀକୁ ମଧ୍ୟ ସେ ଉତ୍ତମ ରୂପେ ବୁଝନ୍ତି। ଏଥିରୁ ଚାଙ୍ଗଙ୍କ ଆଲେଖ୍ୟ ଭାରତକୁ ନେଇ ଚୀନ୍‌ର ନଜର ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି। ଚାଙ୍ଗ ତାଙ୍କ ସ୍ତମ୍ବରେ ଭାରତ ବିରୋଧରେ ଚୀନ୍‌ ସୈନ୍ୟଙ୍କ ଏପରି ଆକ୍ରମକତାର ମୁଖ୍ୟ ସୂତ୍ରଧର ସି ଜିନପିଙ୍ଗ ବୋଲି କହିଥିବା ବେଳେ ଏଲଏସିରେ ତାଙ୍କର ପ୍ୟୁପିଲସ ଲିବରେସନ ଆର୍ମି ଶୋଚନୀୟ ବିଫଳ ହୋଇଥିବା ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି।

ତେବେ ଭାରତୀୟ ସୀମାରେ ଚୀନ୍‌ ଅସଫଳତାର ଦୁସ୍ପରିଣାମ ମଧ୍ୟ ନିକଟ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଆସିବାକୁ ଲାଗିବ ବୋଲି ସେ ସତର୍କ କରାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥିରେ ଚୀନ୍‌ ସେନା ଭାରତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଚୌକିକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିପାରନ୍ତି ବୋଲି ସେ ଆଶଙ୍କା କରୁଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ବିବାଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିବା ଚୀନ୍‌ର ପୁରୁଣା ଅଭ୍ୟାସ ବୋଲି ସେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିବା ବେଳେ ୧୯୬୨ ଯୁଦ୍ଧରେ ପରାସ୍ତ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ଓ ରାଜନେତା ମନୋବୈଜ୍ଞାନିକ ଚାପରେ ଥିବା ଚୀନ୍‌ ଭାବୁଛି। ହେଲେ ଭାରତକୁ ନେଇ ଥିବା ଚୀନ୍‌ର ଏହି ଦୁର୍ଭାବନା ଦୂର ନ ହେଲେ ଏଥିଲାଗି ହୁଏତ ପଶ୍ଚାତାପ କରିବାକୁ ପଡିପାରେ ବୋଲି ଲେଖକ ଚେତାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।

କୁହାଯାଉଛି ଗଲୱାନ ଘାଟି କାଣ୍ଡରେ ଚୀନ୍‌ର ୪୩ ଜଣ ସୈନିକ ଓ ଅଧିକାରୀ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଫର ଡିଫେନ୍ସ ଅଫ ଡ୍ମୋକ୍ରେଟିଜ୍‌ର ସିଇଓ କ୍ଲେୟୋ ପାସ୍କଲ ଏହି ସଂଖ୍ୟା କାହିଁକି ୬୦ ନୁହେଁ ବୋଲି ଓଲଟି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଭାରତକୁ ନେଇ ଚୀନ ଗୁରୁତର ବିଫଳ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଭାରତର ରଣନୀତି ଚୀନ୍‌କୁ ସବୁ ରାସ୍ତାରେ ଏବେ ଛକି ସାରିଥିବା ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts