Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟିକା ବଣ୍ଟନ ପାଇଁ ୨୧ ଜଣିଆ ପରିଚାଳନା କମିଟି ଗଠନ, ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ହେଲେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ
  • ||
  • ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ନଷ୍ଟ ହୋଇ ସାରିଥିଲା କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍, ଇକମୋ ପଦ୍ଧତିରେ ସୁସ୍ଥ କଲେ ସମ୍ ଡାକ୍ତର
  • ||
  • ଦ୍ଵିତୀୟ ଲହର ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ନାହିଁ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ୬୦୫ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୮ରେ କୃଷକଙ୍କ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା, ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସର ସମର୍ଥନ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ପଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୃଷକ-ସରକାରଙ୍କ ଆଲୋଚନା ବିଫଳ, ଡିସେମ୍ବର ୯’ରେ ପୁଣି ବୈଠକ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ଷଣ୍ଢକୁ ଧକ୍କା ଦେବା ପରେ ହୁତୁ ହୁତୁ ହୋଇ ଜଳିଲା କାର୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୪ ଜଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ପରୀ’ ହତ୍ୟାକାରୀକୁ ଧରାଇଦେଲେ ମିଳିବ ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ନୟାଗଡ : ଘର ବାଡିପଟୁ ମିଳିଲା ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତଦେହ, ମୁଣ୍ଡ ଏବଂ ମୁହଁରେ ରହିଛି କ୍ଷତଚିହ୍ନ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୧୨ ବଖରା ଘର ସହ ଜଳିଗଲା ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା ଗହଣା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଆରୋହୀ ପିଟିହେଲେ ଟ୍ରକ୍‌ରେ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||

ସ୍ୱାଧୀନତା ଲାଗି ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ସିନଜିଆଙ୍ଗର ଶ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ, ସହଯୋଗ ଲାଗି ବିଶ୍ୱ ସମୂଦାୟଙ୍କୁ ନିବେଦନ

20/08/2020 at 9:41 PM

ବେଜିଂ: ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ନୀତି ଲାଗି ବିଶ୍ୱ ନୁହେଁ ନିଜ ଦେଶରେ ଏବେ ଚୀନ ବିଦ୍ରୋହର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି। ଦେଶର ଏକ ପ୍ରାନ୍ତ ସିନଜିଆଙ୍କ ଚୀନ୍‌ ଶାସନରୁ ସ୍ୱାଧୀନ ହେବା ଲାଗି ବିଶ୍ୱ ସମୂଦାୟଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିବା ଏବେ ସରକାରଙ୍କ ନିଦ ହଜେଇ ଦେଇଛି। ଭାରତ ସୀମାରେ ଥିବା ତୀବ୍ବତ ଏକାକୀ ନୁହେଁ ମଧ୍ୟ ଏସିଆର ଏକ ଅଂଶ ପୂର୍ବତୁର୍କିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍‌ ଯୋଗୁ ତ୍ରାହିତ୍ରାହି ହେଉଛି।  ଏହାହିଁ ହେଉଛି ଆଜିର ସିନଜିଆଙ୍ଗ।

୧୯୪୯ରେ ଚୀନ୍ ଆକ୍ରମଣ କରି ପୂର୍ବତୁର୍କିର ଏହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ନିଜ ସହ ମିସାଇ ଦେଇଥିଲା। ସେବେଠାରୁ ଏହାକୁ ସିନଜିଆଙ୍ଗ ନାମରେ ନାମିତ କରି ଏହା ଉପରେ ବଳ ପୂର୍ବକ ଶାସନ ଚଳାଇଛି। ଏଣୁ ଏଠାରେ ସମୟ ସମୟରେ ଚୀନ ବିରୋଧରେ ସ୍ୱାଧୀନତା ଲାଗି ଶ୍ୱର ଉଠିଥାଏ। ୧୯୯୦ରେ ସୋଭିଏତ ସଂଘର ପତନ ଯୋଗୁ ତୁର୍କିସ୍ତାନ ଓ କାଜାକିସ୍ତାନ ଆଦି ନୂଆ ନୂଆ ସ୍ୱାଧୀନ ଦେଶର ଉତ୍ପତି ହୋଇଥିଲା। ସେତେବେଳେ ପୂର୍ବ ତୁର୍କିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦାବି କରିଥିଲା। ହେଲେ ଚୀନ ସେନା ଲଗାଇ ଦାବିକୁ ଚପାଇ ଦେଇଥିଲା।

ଚୀନ ବିରୋଧରେ ବଢୁଥିବା ଅସନ୍ତୋଷରେ ପୂର୍ବତୁର୍କିସ୍ତାନର ଆମେରିକାସ୍ଥିତ ନିର୍ବାସିତ ସରକାରର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସାହିଲ ହଦୟାର ବିଶ୍ୱ ନେତୃତ୍ୱଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ତାଙ୍କ ଦେଶର ସ୍ୱାଧୀନତା ଦାବି ଉଠାଇଛନ୍ତି। ସ୍ୱାଧୀନତା ପୂର୍ବ ତୁର୍କିସ୍ତାନ ଲୋକଙ୍କ ଦାବିର ଯଥାର୍ଥତା ଅଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସିନଜିଆଙ୍ଗର ଲୋକେ ଚୀନ ଅତ୍ୟାଚାର ଓ ଦମନରେ ଅତିଷ୍ଠ ହୋଇଉଠିଲେଣି। ଏଣୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଚୀନ କବଳରୁ ସ୍ୱାଧୀନ କରିବା ଲାଗି ସାରା ବିଶ୍ୱରୁ ଶ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ସିନଜିଆଙ୍ଗ ପଶ୍ଚିମ ପ୍ରାନ୍ତରେ ହିଁ ଉଇଗୁର ମୁସଲମାନ ରହନ୍ତି। ଏଠାକାର ମୁସଲମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଧାର୍ମିକ ଆଚରଣ ଲାଗି ସରକାର ଅନୁମତି ଦେଉ ନାହାନ୍ତି। ଖାସ ଏଥିଲାଗି ୨୦୦୯ ମସିହାରେ ଏଠାରେ ଭୀଷଣ ଦଙ୍ଗା ହୋଇଥିଲା। ଯେଉଁଥିରେ ହଜାର ହଜାର ଉଇଗୁରଙ୍କୁ ଗଣ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା ବୋଲି ନିର୍ବାସିତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ କରୋନା ଯୋଗୁ ଉପୁଜିଥିବା ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆମେରିକା ସହ ଚୀନର ଶୀତଳ ଯୁଦ୍ଧରେ ଏବେ ବିଶ୍ୱ ସମୂଦାୟଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ନିଜ ଦାବି ରଖିବାର ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟ ବାଛିଛନ୍ତି ପୂର୍ବ ତୁର୍କିର ନିର୍ବାସିତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ।  

   Related Posts