Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବୈଠକ ପରେ ବୈଠକ କିନ୍ତୁ ଫଳ ଶୂନ ! ୧୯’ରେ ପୁଣି ଚାଷୀ-ସରକାର ଆଲୋଚନା
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଘରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା-ଗହଣା ଲୁଟ, ୩ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||
  • ବ୍ରିସବେନ୍ ଟେଷ୍ଟ୍ : ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଲାବୁସେନଙ୍କ ଶତକ, କଙ୍ଗାରୁ ଟିମ୍ ୨୭୪/୫
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଗୁରୁତର-ଗର୍ଭବତୀ-ହସ୍ପିଟାଲରେ ଆଡମିଟ୍‌ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ଟିକା, ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡାକ୍ତର ବିଜୟ ପାଣିଗ୍ରାହୀ
  • ||
  • ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ସହ ମିଶି ମାଟି ଖୋଳିଲେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଦୁଇ ଜଣ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୮୯୮ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଚିଲିକାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଫ୍ଲୋରା ଫୋନା ସର୍ଭେ
  • ||
  • ଯାଜପୁର ଶିଶୁ ନିଖୋଜ ଘଟଣା: ନିଖୋଜ ପିହୁ ପରିବାରକୁ ଭେଟିଲେ ଏସ୍‌ପି ରାହୁଲ ପି.ଆର
  • ||
  • ନକଲି ସାମଗ୍ରୀର ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳୀ ପାଲଟିଛି କଟକ, ପୁଣି ଅପମିଶ୍ରିତ ଗୁଣ୍ଡି ଜବତ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ଅଜଣା ଜନ୍ତୁ ଆତଙ୍କ, ଭୟଭୀତ ଅବସ୍ଥାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||

ଭାରତୀୟ ପାଇଲଟଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଇମ୍ରାନଙ୍କୁ ଅପିଲ କଲେ ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନାତୁଣୀ ଫାତିମା ଭୁଟ୍ଟୋ

28/02/2019 at 1:14 PM

କରାଚୀ ୨୮/୨:  ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜୁଲଫିକର ଅଲ୍ଲୀ ଭୁଟ୍ଟୋଙ୍କ ନାତୁଣୀ ଏବଂ ଲେଖିକା ଫାତିମା ଭୁଟ୍ଟୋ ଗତକାଲି ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମରାନ ଖାନଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ପାଇଲଟଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି ।

 

ପାଇଲଟ ଅଭିନନ୍ଦନ ମିଗ୍-୨୧ ବିମାନରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ବାହାରିବା ପରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ତାଙ୍କୁ ହେପାଜତକୁ ନେଇଥିଲେ। ସେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖା ପାର କରି ପାକିସ୍ତାନରେ ଖସିଯାଇଥିଲେ। ଫାତିମା ଭୁଟ୍ଟୋ ନ୍ୟୁୟର୍କ ଟାଇମ୍ସରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ,‘‘ମୁଁ ଏବଂ ଅନ୍ୟ କେତେକ ଯୁବ ପାକିସ୍ତାନୀ ଆମ ଦେଶଠାରୁ ଆଶା କରୁଛୁ ଯେ ଶାନ୍ତି,ମାନବତା ଏବଂ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପ୍ରତି ଆମ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାର ଏକ ସଙ୍କେତ ଭାବରେ ଭାରତୀୟ ପାଇଲଟଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରି ଦିଆଯାଉ।’’

ସେ ଏଥିରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ଉଭୟେ ପରମାଣୁ ଶକ୍ତି ସମ୍ପନ୍ନ ଦେଶ। ଏମାନେ ୧୯୪୭ରେ ବିଭାଜନ ପରେ ଅନେକ ଥର ଯୁଦ୍ଧ କରିଛନ୍ତି। ଆମ ସେନା ୧୯୬୫,୧୯୭୧ ଏବଂ ୧୯୯୯ ମସିହା ଯୁଦ୍ଧର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ହଜାର ଥର ସଂଘର୍ଷ ହୋଇଛି, ସୀମା ବାହାରୁ ଆକ୍ରମଣ ଏବଂ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଗୁପ୍ତ ସମର୍ଥନ ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ସେ କେବେ ନିଜ ଦେଶ ଏବଂ ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ଶାନ୍ତି ଦେଖିନାହାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏଥର ଭଳି ପରମାଣୁ ଶକ୍ତି ଥିବା ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଟ୍ବିଟର ଯୁଦ୍ଧ ବି ଆଗରୁ କେବେ ଦେଖିନାହାନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗୁଛି କି କିପରି ଲୋକ ନିଜର ସୋଶିଆଲ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଯୁଦ୍ଧ ଭଳି ସ୍ଥିତିକୁ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି।

ସେ ଶେଷରେ ଶାନ୍ତିକୁ ସମର୍ଥନ କରି ଲେଖିଛନ୍ତି ଯୁବପିଢ଼ୀର ପାକିସ୍ତାନରେ ସ୍ବର ଉତ୍ତୋଳନ କରିବାର ଅଧିକାର ପାଇଁ ଲଢ଼ୁଛି ଏବଂ ସବୁଠୁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଜିନିଷ ଶାନ୍ତି ପାଇଁ ସ୍ବର ଉତ୍ତୋଳନ କରିବାକୁ ତାଙ୍କୁ ଭୟ ଲାଗିନଥାଏ।   

   Related Posts