Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୧: କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ ସାମ୍ନାରେ ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋରର ଆତ୍ମ ସମର୍ପଣ
  • ||
  • ଅଖାଡା ପରିଷଦର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମହନ୍ତ ନରେନ୍ଦ୍ର ଗିରିଙ୍କ ନିଧନ, ଫାଶିରେ ଝୁଲୁଥିବା ଅବସ୍ଥାରେ ମିଳିଲା ମୃତଶରୀର
  • ||
  • ନୀଳଗିିରି : ଶିଶୁକନ୍ୟା ଓ ବାପାଙ୍କୁ ହାଣିବା ଅଭିଯୋଗରେ ୭ ବର୍ଷ ସଶ୍ରମ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ ହେଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଭାର୍ଗବୀ ନଦୀରେ ଗାଧୋଇବା ବେଳେ ଭାସିଯାଇ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ପୁରୀ : ୧୫ବର୍ଷ ପରେ ଚୂଡାନ୍ତ ରାୟ : ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ମାମଲାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ୨ ଭାଇଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଜେଡିର ମାରାଥନ୍ ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ, ଶଙ୍ଖ ଧରିଲେ ରାୟଗଡା ଜିଲ୍ଲାର ଅନେକ ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପି ନେତା
  • ||
  • ରାୟଗଡା : ଦେବଦୂତ ସାଜିଲେ ୧୦୮ ଆମୁଲାନ୍ସ କର୍ମଚାରୀ, ପାହାଡିଆ ରାସ୍ତାରେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ବୋହିଲେ ଷ୍ଟ୍ରେଚରରେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୁମର ଖୋଲିଲେ କି ବିଦ୍ୟାଭାରତୀ ? ଲାଏ ଡିଟେକ୍ସନ ଟେଷ୍ଟରେ ପ୍ରାୟ ୪ ଘଣ୍ଟାରେ ପଚରାଗଲା ୧୦୦ ପ୍ରଶ୍ନ
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ପାରିବାରିକ କଳହରୁ ସଂଘବଦ୍ଧ ଆକ୍ରମଣ, ଚାଲିଗଲା ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ନିମାପଡା : ପିପିଲି ଉପନିର୍ବାଚନକୁ ମୁକ୍ତ ଓ ନିରପେକ୍ଷ କରିବା ନେଇ ବିଏସଏଫର ଫ୍ଲାଗ୍ ମାର୍ଚ୍ଚ
  • ||

ଭାରତୀୟ ପାଇଲଟଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଇମ୍ରାନଙ୍କୁ ଅପିଲ କଲେ ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନାତୁଣୀ ଫାତିମା ଭୁଟ୍ଟୋ

28/02/2019 at 1:14 PM

କରାଚୀ ୨୮/୨:  ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜୁଲଫିକର ଅଲ୍ଲୀ ଭୁଟ୍ଟୋଙ୍କ ନାତୁଣୀ ଏବଂ ଲେଖିକା ଫାତିମା ଭୁଟ୍ଟୋ ଗତକାଲି ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମରାନ ଖାନଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ପାଇଲଟଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି ।

 

ପାଇଲଟ ଅଭିନନ୍ଦନ ମିଗ୍-୨୧ ବିମାନରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ବାହାରିବା ପରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ତାଙ୍କୁ ହେପାଜତକୁ ନେଇଥିଲେ। ସେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖା ପାର କରି ପାକିସ୍ତାନରେ ଖସିଯାଇଥିଲେ। ଫାତିମା ଭୁଟ୍ଟୋ ନ୍ୟୁୟର୍କ ଟାଇମ୍ସରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ,‘‘ମୁଁ ଏବଂ ଅନ୍ୟ କେତେକ ଯୁବ ପାକିସ୍ତାନୀ ଆମ ଦେଶଠାରୁ ଆଶା କରୁଛୁ ଯେ ଶାନ୍ତି,ମାନବତା ଏବଂ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପ୍ରତି ଆମ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାର ଏକ ସଙ୍କେତ ଭାବରେ ଭାରତୀୟ ପାଇଲଟଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରି ଦିଆଯାଉ।’’

ସେ ଏଥିରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ଉଭୟେ ପରମାଣୁ ଶକ୍ତି ସମ୍ପନ୍ନ ଦେଶ। ଏମାନେ ୧୯୪୭ରେ ବିଭାଜନ ପରେ ଅନେକ ଥର ଯୁଦ୍ଧ କରିଛନ୍ତି। ଆମ ସେନା ୧୯୬୫,୧୯୭୧ ଏବଂ ୧୯୯୯ ମସିହା ଯୁଦ୍ଧର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ହଜାର ଥର ସଂଘର୍ଷ ହୋଇଛି, ସୀମା ବାହାରୁ ଆକ୍ରମଣ ଏବଂ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଗୁପ୍ତ ସମର୍ଥନ ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ସେ କେବେ ନିଜ ଦେଶ ଏବଂ ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ଶାନ୍ତି ଦେଖିନାହାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏଥର ଭଳି ପରମାଣୁ ଶକ୍ତି ଥିବା ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଟ୍ବିଟର ଯୁଦ୍ଧ ବି ଆଗରୁ କେବେ ଦେଖିନାହାନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗୁଛି କି କିପରି ଲୋକ ନିଜର ସୋଶିଆଲ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଯୁଦ୍ଧ ଭଳି ସ୍ଥିତିକୁ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି।

ସେ ଶେଷରେ ଶାନ୍ତିକୁ ସମର୍ଥନ କରି ଲେଖିଛନ୍ତି ଯୁବପିଢ଼ୀର ପାକିସ୍ତାନରେ ସ୍ବର ଉତ୍ତୋଳନ କରିବାର ଅଧିକାର ପାଇଁ ଲଢ଼ୁଛି ଏବଂ ସବୁଠୁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଜିନିଷ ଶାନ୍ତି ପାଇଁ ସ୍ବର ଉତ୍ତୋଳନ କରିବାକୁ ତାଙ୍କୁ ଭୟ ଲାଗିନଥାଏ।   

   Related Posts