Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚାଲିପାରିଲାନି ବିଧାନସଭା, ସୋମାବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଉଷଠୀ ଯୋଗିନୀ ମା’ ନାରାୟଣୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ମା’ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିରୁ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ତାଡି ନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ୬୯୭୦ଜଣ ଭିକାରୀ, ୪୧୨୮ ପୁରୁଷ ଓ ୨୮୪୨ ମହିଳା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ : DMET
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୃହରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ବିଧାୟିକା ସ୍ନେହାଙ୍ଗୀନି ଛୁରିଆ କହିଲେ- ‘ଏହା ଗଣତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତି ସୁସ୍ଥ ବାତାବରଣ ନୁହଁ’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦୁର୍ବଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ବାତ୍ୟା : ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଝଡ ଧୀରେ ଧୀରେ ମହାବାତ୍ୟା ଆଡକୁ ମୁହାଁଇବ : ବିଷ୍ଣୁ ସେଠୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିରେ ଲାଗିଲା ରେଡ୍ ଫ୍ଲାଗ୍, ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଯିବା ଲାଗି ବାରଣ
  • ||
  • ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ତ୍ରିଲୋଚନ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ୍‌ ଇଞ୍ଜିନ୍ ଲାଇନ୍‌ଚ୍ୟୁତ, ନୂଆ ଟ୍ରାକ୍‌ରୁ ପୁରୁଣା ଟ୍ରାକ୍‌କୁ ପାସ୍ ବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣା
  • ||

ଶ୍ରାବଣ ଶନିବାରରେ ଶନିଦେବଙ୍କୁ କରନ୍ତୁ ଶାନ୍ତ: ମିଥୁନ, ତୁଳା ସମେତ ଏହି ରାଶି ଉପରେ ରହିଛି ଶନିଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି, ଜାଣନ୍ତୁ ଉପାୟ

29/07/2021 at 8:12 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୯/୦୭ : ଶନିଦେବ ବର୍ତ୍ତମାନ ମକର ରାଶିରେ ବିରାଜମାନ କରୁଛନ୍ତି। ଶନି ଏହି ବର୍ତ୍ତମାନ ବକ୍ରୀ ହୋଇ ମକର ରାଶିରେ ବିରାଜମାନ। ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଶନିଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ଦେବତା କୁହାଯାଏ। ଭଗବାନ ଶିବ ଶନିଦେବଙ୍କ ଏହି ଉପାଧି ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ଶନିଦେବ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କର ଭକ୍ତ। ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରିବା ପାଇଁ ଶନିଦେବ କଠୋର ତପସ୍ୟା କରିଥିଲେ। ଭଗବାନ ଶିବ ତାଙ୍କ ତପସ୍ୟାରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୋଇ ଶନିଦେବଙ୍କୁ ସବୁ ଗ୍ରହର ନ୍ୟାୟାଧୀଶ କରିଥିଲେ। ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ବରଦାନ ହେତୁ ମଣିଷ, ଦେବତା ଏବଂ ପିଶାଚ ମଧ୍ୟ ଶନିଦେବଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରନ୍ତି ନାହିଁ। ଏହି କାରଣରୁ ସମସ୍ତେ ଶନିଦେବଙ୍କୁ ଭୟ କରନ୍ତି।

ଶନିଦେବ ଯେତେବେଳେ ଅଶୁଭ ଥାଆନ୍ତି ସେତେବେଳେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନରେ ବାଧା, ସଙ୍କଟ ଓ ନାନା ସମସ୍ୟା ଉଭା ହୋଇଥାଏ। ଶନି ଦଶା ଲାଗିଥିଲେ ଶନିଦେବ ଦଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ଦେଇଥାନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣ ଶନିଙ୍କ କ୍ରୋଧରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଜୀବନରେ ଭୁଲ କାମ କରିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍। କାରଣ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଶନିଦେବ ଜଣଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଆଧାରରେ ଶୁଭ ଏବଂ ଶୁଭ ଫଳାଫଳ ଦେଇଥାନ୍ତି।

ଶ୍ରାବଣ ମାସ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ସମର୍ପିତ। ଏହି ମାସରେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କଲେ ବିଶେଷ ପୁଣ୍ୟ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ। ଶ୍ରାବଣ ମାସରେ ଶନିଦେବଙ୍କୁ ପୂଜା କଲେ ଶନି ଶାନ୍ତ ହୋଇଥାନ୍ତି। ପାଞ୍ଜି ଅନୁଯାୟୀ, ଜୁଲାଇ ୩୧ ତାରିଖ ଶନିବାର। ଏହା ଶ୍ରାବଣ ମାସ କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷ ସପ୍ତମୀ ତିଥି। ଏହି ଦିନ ଅଭିଜିତ୍ ମୁହୂର୍ତ୍ତ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ୧୨ ଟାରୁ ୧୨:୫୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଛି।

ମିଥୁନ ତୁଳା, ମକର ଓ କୁମ୍ଭ ରାଶିରେ ଶନିଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ରହିଛି। ଯେଉଁମାନଙ୍କ ଜନ୍ମ କୁଣ୍ଡଳୀରେ ଶନି ଦଶା ଚାଲିଛି ସେମାନଙ୍କୁ ସତର୍କ ରହିବ ଆବଶ୍ୟକ।

ଶନିଙ୍କୁ ଶାନ୍ତ କରିବାକୁ ଜୁଲାଇ ୩୧ ତାରିଖ ଶନିବାର ଦିନ ଶନି ମନ୍ଦିର ଯାଇ ଶନିଦେବଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ। ମନ୍ଦିରରେ ସୋରିଷ ତେଲ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ। ଏହି ଦିନ ଶନି ମନ୍ତ୍ର ଓ ଶନି ଚାଳିଶା ପାଠ କରିବା ଉଚିତ। ଏହାସହ ଶନିଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ଜିନିଷ ଦାନ କରିବା ଉଚିତ। ଏହାଦ୍ୱାରା ଶନିଦେବ ଶାନ୍ତ ହୋଇଥାନ୍ତି।

   Related Posts