Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୦୪କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡାରେ BSF ଜବାନଙ୍କ କମ୍ବିଂ ଅପରେସନ, ଟିଫିନ୍ ବୋମା ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଷ୍ଟାଡିୟମ ନିକଟରେ ଉଚ୍ଛେଦ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ, ୨ ଫ୍ଲାଟୁନ ଫୋର୍ସ ମୃତୟନ
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ-୨ ସହକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଏକକାଳୀନ ୬ଟି ସ୍ଥାନରେ ରେଡ୍
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼ : ପୋଲିସ କବ୍‌ଜାରେ ୪ ଆନ୍ତଃ ଜିଲ୍ଲା ଡକାୟତ
  • ||

ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୁ ଛୋଟ ମଣିଷଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଦିର୍ଘ ଦିନ ହେବ ନିମୋନିଆ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଥିଲେ ଖଗେନ୍ଦ୍ର

18/01/2020 at 4:02 PM

କାଠମାଣ୍ଡୁ ୧୮।୦୧: ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୁ ଗେଡା ମଣିଷ ଭାବେ ରେକର୍ଡ କରିଥିବା ନେପାଳର ଖଗେନ୍ଦ୍ର ଥାପା ମାଗରଙ୍କ ନିଧନ ହୋଇଯାଇଛି । ଖଗେନ୍ଦ୍ର ନିମୋନିଆ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ତାଙ୍କ ଭାଇ ମହେଶ ଥାପା ମାଗର ଜଣାଇଛନ୍ତି । ମୃତ୍ୟୁ ବେଳକୁ ଖଗେନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ୨୭ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି ।

ଗତକିଛି ଦିନି ହେଲେ ଖଗେନ୍ଦ୍ର ନିମୋନିଆରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ପୋଖରା ନିକଟସ୍ଥ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିଲେ । ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଜୀବନ ସହ ସଂଘର୍ଷ କରି ଶେଷରେ ଆଖି ବୁଜିଥିଲେ ଥିଲେ ଏହି ଗିନିଜ ବୁକ୍‌ ରେକର୍ଡଧାରୀ । ମେଡିକାଲରେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଡାକ୍ତର ତାଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ପୋଖରା ନିକଟରେ ସେ ନିଜ ମାତା-ପିତାଙ୍କ ସହ ବସବାସ କରୁଥିଲେ । ମାତ୍ର ୬୭.୮ ସେଣ୍ଟିମିଟର ଉଚ୍ଚତା ଖଗେନ୍ଦ୍ର ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଗେଡା ମଣିଷ ଭାବେ ଗିନିଜ ବୁକ୍‌ ଅଫ୍‌ ଓ୍ବାର୍ଡ ରେକର୍ଡରେ ସମ୍ନାନିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଖଗେନ୍ଦ୍ର କେବଳ ନିଜର ନାମ ଉଜ୍ଜଳ କରିନାହାନ୍ତି ବରଂ ଦେଶର ନାମ ମଧ୍ୟ ଉଜ୍ଜଳ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ତାଙ୍କ ବାପା କହିଛନ୍ତି । ୪ଅକ୍ଟୋବର ୧୯୯୨ରେ ନେପାଳର ବାଗଲୁଂଗ ଜିଲ୍ଲାରେ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଖଗେନ୍ଦ୍ର ।  ତେବେ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ ସେ ଜନ୍ମ ହେବା ସମୟରେ ତାଙ୍କ ଆକାର ଏତେ ଥିଲେ ଯେ, ସେ ମଣିଷର ହାତ ପାପୁଲିରେ ରହିଯାଉଥିଲେ । ୨୦୧୦ ମସିହାରେ ଖଗେନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିବା ସମୟରେ, ତାଙ୍କୁ ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୁ ଗେଡା ମଣିଷ ଭାବେ ଗିନିଜ ବୁକ୍‌ ଅଫ୍‌ ଓ୍ବାର୍ଲ୍ଡରେ ରେକର୍ଡରେ ସମ୍ନାନିତ କରାଯାଇଥିଲା । ସେପଟେ ଖଗେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ପିତା ହେବା ଏକ ଗର୍ବର ବିଷୟ ବୋଲି ତାଙ୍କ ପିତା କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts