Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁଣି ନକଲି ଘିଅ କାରଖାନାରେ ରେଡ୍‌, ମାଲିକ ଫେରାର
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଆଗରେ ମାଆ ଓ ପୁଅଙ୍କ ଆତ୍ମାହୁତି ଉଦ୍ୟମ ଘଟଣା: ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ରଖିଲା ଜଗତସିଂହପୁର ପୋଲିସ
  • ||
  • ଲିଭର ପ୍ରତ୍ୟାରୋପଣ ପାଇଁ ସମ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ ଓ ଏସିଆନ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋଏନଟେରୋଲୋଜି (ଏଆଇଜି ) ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାମଣା ସ୍ଵାକ୍ଷରିତ
  • ||
  • ଆନ୍ଦୋଳନରତ କୃଷକଙ୍କୁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହାଙ୍କ ସନ୍ଦେଶ, ସରକାର ଆପଣଙ୍କ ଦାବି ଓ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ମାସ ପାଇଁ ଗାଇଡ୍‌ ଲାଇନ୍ ଜାରି କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର
  • ||
  • ଭାଇ ହେଲା ଭଗାରୀ: ଜମିବାଡି ଲୋଭରେ ନିଜ ରକ୍ତ ସଂପର୍କର ଭାଇ-ପୁତୁରାକୁ ଦେଲା ହାଣି
  • ||
  • ଅଭୟକାନ୍ତଙ୍କ ଲିଙ୍କ୍‌ର ଖୋଳତାଡ଼: ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଯିବ ନୋଟିସ୍, କିଏ ବଫାଦାର- କିଏ ଗଡ଼ ଫାଦର?
  • ||
  • ପରୀ ହତ୍ୟା ମାମଲା: ଅରୁଣ ବୋଥ୍ରାଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ୫ ଜଣିଆ ଏସ୍‌ଆଇଟି ଟିମ୍‌ ଗଠିତ, ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଅବଗତ କଲେ ସରକାର
  • ||
  • ସୋର : ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରୁ ଲୁଟ୍ ହୋଇଥିବା ୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିଲା ଚାଉଳ ଡବାରୁ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ମଞ୍ଚାରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଲାଗିଗଲା ନିଆଁ, ପୋଡି ହୋଇ ମହିଳା ଗୁରୁତର
  • ||

ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି ବବ୍ ୱେଟନଙ୍କ ୧୧୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ମୃତ୍ୟୁ

29/05/2020 at 3:16 PM

ଲଣ୍ଡନ ୨୯/୦୫ : ବ୍ରିଟେନ ତଥା ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ୧୧୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି | ୧୧୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି ହେଲେ ବବ୍ ୱେଟନ୍ | ବବ୍ ୱେଟନ୍ କ୍ୟାନସରରେ ପୀଡିତ ଥିଲେ | କ୍ୟାନସର ଯୋଗୁଁ ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ତାଙ୍କ ପରିବାର ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି | ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଶିକ୍ଷକ ତଥା ଅଧ୍ୟାପକ ଉଭୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ଦେଖିଛନ୍ତି | ୨ଟି ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ସହ ସ୍ପେନିସ ଫ୍ଲୁ, ସୋଭିଏତ ୟୁନିଅନର ଉତ୍ଥାନ ପତ୍ତନ ଓ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଯୁଗ ମଧ୍ୟ ଦେଖିଛନ୍ତି | ତାଙ୍କ ଜୀବନକାଳ ମଧ୍ୟରେ ୨୬ ଜଣ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆସିଛନ୍ତି ଓ ଯାଇଛନ୍ତି | ବବ୍ ୱେଟନଙ୍କ ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ରୋମାନିଆର ଡୁମିତ୍ରୁ କୋମାନେସୁ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି ଯାହାଙ୍କ ବୟସ ୧୧୧ ବର୍ଷ ୨୦୨ ଦିନ |

ବବ୍ ୱେଟନ୍ ୧୯୦୮ ମସିହା ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୯ ତାରିଖରେ ପୂର୍ବ ୟୋକସିର ଅନ୍ତର୍ଗତ ହଲରେ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ | ଏହିଦିନ ବ୍ରିଟେନର ବୟସ୍କ ମହିଳା ଜୋଆନ୍ ହୋକାର୍ଡ ମଧ୍ୟ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ | ତାଙ୍କ ପଛକୁ ଅଛନ୍ତି ଦେଶର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୟସ୍କ ମହିଳା ଭାଓଲେଟ୍ ଈଭାନ ୧୯୦୮ ମସିହା ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୦ ତାରିଖରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ |

ବବ୍ ୱେଟନଙ୍କ ୩ ସନ୍ତାନ, ୧୦ ନାତି-ନାତୁଣୀ ଓ ୨୫ ଅଣନାତି-ନାତୁଣୀ | ସେ ଇଂରାଜୀ ଶିକ୍ଷକ ଥିଲେ | ପରେ ମାରିନ୍ ଇଂଜିନିୟରିଂ ଅଧ୍ୟାପକ ଭାବେ ଜୀବନର ଅଧିକ ସମୟ ଅତିବାହିତ କରିଛନ୍ତି | ତାଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ଜାପାନର ଚିତେଷୁ ୱାଟାନାବେ ୧୧୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିଲେ | ମୃତ୍ୟୁର କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କୁ ଗିନିଜ୍ ବୁକ୍ ଅଫ୍ ୱାର୍ଲଡ ରେକର୍ଡ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ମିଳିଥିଲା | 

   Related Posts