Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଗୁରୁବାର ସୁସ୍ଥହେଲେ ରେକର୍ଡ ୮୪୭୧ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୨୨୪୯ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଚାଲିଗଲେ ଆଉ ଜଣେ କଳାକାର, ଅଭିନେତା ପ୍ରିୟ ସୁନ୍ଦର ମିଶ୍ରଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • କୁକୁଡାକୁ ଖାଇଗଲେ ବୁଲା କୁକୁର, ରାଗି ଯାଇ ଗୁଳି କରିଦେଲା ମାଲିକ : ଥାନାରେ ମାମଲା
  • ||
  • ଗୋଆରେ ଏନସିପି-ଶିବସେନାର ହାତ ଛାଡିଦେଲା କଂଗ୍ରେସ, କହିଲା-‘ଆମର ଏକାକି ଜିତିବା କ୍ଷମତା ଅଛି’
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩ ଲକ୍ଷ ୧୭ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୯୧ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୦୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ୧୦ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୩୬୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୭୭୪୬୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କ୍ୟାପ୍ଟେନ୍ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ଜୋଶ୍ ଏବେବି ଅଛି : ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଅଧିନାୟକଙ୍କ ସହ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେଲେ କୋହଲି
  • ||
  • ପ୍ରଚାର ବେଳେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ହଟହଟା, ତଡିଦେଲେ ଗାଁ ଲୋକେ
  • ||
  • ଚୌଦ୍ୱାର ସୁନା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ ଓ ଲୁଟ୍ ଘଟଣା : ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ଡିସିପି
  • ||

ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଅସୁନ୍ଦର କରିବା ପାଇଁ ସ୍ୱାମୀ କରନ୍ତି ଏଭଳି କାମ, ପାଟି କଣା କରି ଭର୍ତ୍ତି କରନ୍ତି କାଠ ଗୋଲା

5/12/2021 at 2:00 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଳୀ ୦୫।୧୨: ଦୁନିଆର ପ୍ରତ୍ୟେକ ମହିଳା ସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ମହିଳାମାନେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ସର୍ଜରୀ କରିଥାନ୍ତି ଯେପରି କସମେଟିକ୍‌ ସର୍ଜରୀ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ପୁରୁଷ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯାଉ। କିନ୍ତୁ ଆପଣ କେବେ ଶୁଣିଛନ୍ତି କି କିଛି ଜାଗାର ଲୋକମାନେ ନିଜ ପରିବାରର ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଜାଣିଶୁଣି ଅସୁନ୍ଦର କରନ୍ତି। ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଭାବୁଥିବେ ଯେ ଆମେ ମିଛ କହୁଛୁ। କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯେ ମୁର୍ସି ଜନଜାତିର ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଜାଣିଶୁଣି ଅସୁନ୍ଦର କରାଯାଇଥାଏ । ପୁରୁଣା ପରମ୍ପରା ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଜନଜାତିର ମହିଳାମାନେ ଓଠରେ ଏକ ବଡ଼ ଡିସ୍କ ଲଗାନ୍ତି ।

ମୁର୍ସି ଜନଜାତି ଏକ ଆଦିବାସୀ ଜନଜାତି । ସେମାନଙ୍କର ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଅଜବ ପରମ୍ପରା ପ୍ରକାରର ରହିଛି । ଏହି ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ମଧ୍ୟ ଭୟଙ୍କର ଦେଖାଯାଆନ୍ତି । କେତେକ ଜନଜାତିରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ବହୁତ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଏ ଏବଂ କେତେକରେ ସେମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଏ। ଏହିପରି ଗୋଟିଏ ଜନଜାତି ହେଉଛି ମୁର୍ସି । ମୁର୍ସି ଜନଜାତି ଦକ୍ଷିଣର ଇଥିଓପିଆର ଜଙ୍ଗଲରେ ରୁହନ୍ତି । ସେଗୁଡିକ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଭୟଙ୍କର ଜନଜାତି ଭାବରେ ବିବେଚିତ । ଏହି ଜନଜାତି ମହିଳାଙ୍କ ସହ ଅତ୍ୟାଚାର କରିଥାନ୍ତି । ଏହି ଜନଜାତିର ପୁରୁଷମାନେ ସେମାନଙ୍କର ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଅସୁନ୍ଦର କରିବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କାମ କରାନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ସେମାନେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ଓଠରେ ଏକ ଗୋଲାକାର କାଠ ରଖନ୍ତି । ଏହି କାରଣରୁ, ମହିଳାମାନଙ୍କର ଓଠ ଝୁଲି ରହିଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ପୁରୁଷମାନେ ବିଶ୍ବାସ କରନ୍ତି ଯେ ଯଦି ମହିଳାମାନେ ଏଭଳି କରନ୍ତି ତାହାଲେ ସେମାନେ ଅସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯିବେ । ଏହା ସହ କାହା କାହାର ଖରାପ ନଜର ପଡିବ ନାହିଁ। ମହିଳାମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ପରମ୍ପରାକୁ ମାନିଥାନ୍ତି । ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ଅସୁନ୍ଦରତା ହେବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପସନ୍ଦ କରିଥାନ୍ତି ।

ଏହି ଜନଜାତିର ଲୋକମାନେ କାହାକୁ ମାରିବାକୁ ଦ୍ୱିଧା କରନ୍ତି ନାହିଁ। ହତ୍ୟା କରିବା ଗର୍ବର ଅନୁଭବ କରିଥାନ୍ତି । ସେମାନେ ମାରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ବିପଜ୍ଜନକ ଅସ୍ତ୍ର ମଧ୍ୟ ତିଆରି କରନ୍ତି । ଏହି ଅସ୍ତ୍ର ଜଙ୍ଗଲରୁ ଆଣି କାଠରେ ତିଆରି କରାଯାଇଥାଏ । ଯଦି କେହି ବିନା ଅନୁମତିରେ ସେମାନଙ୍କ ସୀମାକୁ ଯାଆନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ନିଶ୍ଚିତ ।

   Related Posts