Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତ ପାଇଁ ୧୮ ଜଣିଆ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଘୋଷିତ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ କେଉଁ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ମିଳିଲା ସ୍ଥାନ
  • ||
  • ରୋହିତ ଶର୍ମା ହେଲେ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର ନୂତନ ଦିନିକିଆ ଅଧିନାୟକ, ବିରାଟଙ୍କୁ କେବଳ ଟେଷ୍ଟ ଦାୟିତ୍ଵ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ମାପ ଓ ଓଜନ ନିୟମ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କଠୁ ଆଦାୟ ହୋଇଛି ୨ କୋଟି ୮୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା : ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ବାଇଁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡିସେମ୍ବର ୯ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ବିଜେପି ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା : ଇରାଶିଷ୍ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡ୍ରଗ୍ସ ମାଫିଆ ଶେଖ୍ ଆଜବାହାର ବାଲେଶ୍ଵର କୋର୍ଟରେ ହାଜର, ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ସମ୍ପତ୍ତି ଥିବା ନେଇ ମିଳିଛି ପ୍ରମାଣ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଆଖୁ ଖାଇବାକୁ ଆସି କୂଅରେ ଖସିପଡିଲା ଭାଲୁ, ବନ ବିଭାଗ କଲା ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଏସଟିଏଫ୍‌ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ମାଫିଆ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ତାଲିକା
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ : ତାମିଲନାଡୁ କୁନ୍ନୁରରେ ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାଓ୍ବତଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୃଷି ଋଣ ଛାଡ ସହ ଫସଲ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଲାଗି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ ଦାବି କଲା କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ବଢିବ ଶକ୍ତି, ଚାନ୍ଦୀପୁର ଘାଟିରୁ ‘ବ୍ରହ୍ମୋସ’ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ
  • ||

ବାଣିଜ୍ୟ ଜଗତ ଲାଗି ବଡ଼ ଖବର, ଆସୁଛି ବିଶ୍ୱର ସର୍ବ ବୃହତ୍ତ IPO, ସାଉଦୀ ଅରାମକୋଠୁ ମଧ୍ୟ ବଡ଼

17/10/2020 at 4:40 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୭।୧୦: ଆସୁଛି ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଇନିସିଆଲ ପବ୍ଲିକ୍ ଅଫରିଂ (ଆଇପିଓ)। ଆମେରିକା ନୁହେଁ ଚୀନ୍‌ରେ ଆସୁଛି ଏହି ଆଇପିଓ  ଏବଂ କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟ ସେଇଠିକାର। ଜ୍ୟାକ୍‌ ମାଙ୍କ କମ୍ପାନୀ ଆଲିବାବା ଆଫିଲିଏଟେ  ଏଣ୍ଟ ଗ୍ରୁପ ୩୫ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଅର୍ଥାତ ୨.୫୬ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଆଇପିଓ ଆଣୁଛନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣ ଭାବୁଥାନ୍ତି ଏପରି ଆଇପିଓ ତ ଅନେକ ଆସୁଛି ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କର ଭୁଲ। ଭାରତରେ ଗତ ୫ ବର୍ଷରେ ଯେତେ ବି ଆଇପିଓ ଆସିଛି ସେ ସବୁକୁ ଏକତ୍ର କରିଦେଲେ ବି ଏହାଠୁ ବଡ ଏହି ଆଇପିଓ।

ଆଣ୍ଟ ଗ୍ରୁପର ଏହି ପବ୍ଲିକ ଅଫର ହଙ୍ଗକଙ୍ଗ ଓ ସାଂଘାଇ ଷ୍ଟକ୍ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ଦ୍ୱାରା ଆସିବ। ବାର୍କଲେଜ୍, ଆଇସିବିସି ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଓ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଚାଇନା ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଏହାର ବୁକ୍ ରନର୍ସ ଅଛନ୍ତି। ହଙ୍ଗକଙ୍ଗରେ ଆଇପିଓକୁ ସିଆଇସିସି, ସିଟି ଗ୍ରୁପ୍, ଜେ.ପି.ମର୍ଗାନ ଓ ମର୍ଗାନ ଷ୍ଟାନଲି  ସ୍ପୋନସର କରୁଛନ୍ତି। ସେହିପରି ସାଂଘାଇରେ ସିଆଇସିସି ଓ ଚାଇନା ସିକ୍ୟୁରିଟିଜ୍ ଏହାର ପ୍ରାୟୋଜକ ଅଛନ୍ତି।

ଜ୍ୟାକ୍‌ ମାଙ୍କ ଆଲିବାବ ଆଫିଲିଏଟ୍ ଏଣ୍ଟ ଗ୍ରୁପ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ମୂଲ୍ୟବାନ ଫିନଟେକ୍‌ କମ୍ପାନୀ। ଯିଏ ନିଜର ମୂଲ୍ୟାକୁ ୨୫୦ ବିଲିୟନ ଡଲାରରେ ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ଚାହାନ୍ତି। ଭାରତର ସବୁଠୁ ବଡ କମ୍ପାନୀ ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ଗତ ଜୁନ ମାସରେ ୧୫୦ ବିଲିୟନ ଡଲାରର କ୍ୟାପିଟାଲ ମାର୍କେଟରେ ପରିଣତ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି। ଭାରତରେ ଏତେ ପରିମାଣର ପୁଞ୍ଜି ଥିବା ରିଲାଏନ୍ସ ଏକମାତ୍ର କମ୍ପାନୀ।

ଏଣ୍ଟ ଗ୍ରୁପ ଡୁଆଲ ଲିଷ୍ଟିଂରେ ୩୫ ବିଲିୟନ ଡଲାର ସଂଗ୍ରହ କରିବା ଲାଗି ଲକ୍ଷ ରଖିଛନ୍ତି। ହଙ୍ଗକଙ୍ଗ ଓ ସାଂଘାଇରେ ଏହି ଲିଷ୍ଟିଂ ହେବ। ୨୦୧୯ରେ ସାଉଦୀ ଅରାମକୋ ୨୯.୪ ବିଲିୟନ ଡଲାର ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। ସେବେଠାରୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅରାମକୋର ଆଇପିଓ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ୍ତ ଆଇପିଓ ଭାବେ ପରିଗଣିତ ହେଉଛି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଆଲିବାବା ୨୦୧୪ ମସିହାରେ ନ୍ୟୁୟର୍କ ଷ୍ଟକ୍ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜରେ ଷ୍ଟକ୍ ବିକ୍ରିରୁ ୨୫ ବିଲିୟନ ଡଲାର ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। ଏହା ସେ ସମୟର ରେକର୍ଡ ବ୍ରେକିଙ୍ଗ ଆଇପିଓ ଭାବେ ପରିଗଣିତ ହୋଇଥିଲା।   

   Related Posts