Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟି-୨୦ ବିଶ୍ବକପର ଧମାକାଦାର ଆରମ୍ଭ : PNGକୁ ୧୦ ଓ୍ବିକେଟରେ ହରାଇଲା ଓମାନ, କମାଲକଲେ ଭାରତୀୟ ବଂଶୋଦ୍ଭବ ଜତୀନ୍ଦର ସିଂହ
  • ||
  • ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ସହଯୋଗୀଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଚଢ଼ାଉ, ଜବତ ହେଲା ୨୦ ଲକ୍ଷ
  • ||
  • ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଉତପାତ୍‌ ଜାରି, ୨ ଅଣ-କାଶ୍ମୀରୀଙ୍କୁ ନିର୍ମମ ହତ୍ୟା
  • ||
  • ବିସିସିଆଇ ନୂତନ କୋଚ୍ ଏବଂ ସପୋର୍ଟିଂ ଷ୍ଟାଫ ପାଇଁ ମଗାଇଲା ଆବେଦନ, ଏମିତି ରହିଛି ସର୍ତ୍ତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆସନ୍ତା ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ହେବ ବଜ୍ରପାତ, ୧୭ ଜିଲ୍ଲାକୁ ସତର୍କ ସୂଚନା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୪୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବୋହୂକୁ ପଥରରେ ଛେଚି ଦେଲା ଶାଶୂ, ପାରିବାରିକ କଳହରୁ ଜଘନ୍ୟ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ…
  • ||
  • ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ପରେ ଭୂସ୍ଖଳନ: ୧୮ ମୃତ ଓ ଅନେକ ନିଖୋଜ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଲୋଡିଲେ ସେନା ସହାୟତା
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ଓଜେଇଇ କାଉନସେଲିଂ, ପଞ୍ଜୀକରଣ ଓ ଚଏସ ଲକିଂ କରିପାରିବେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||

ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଦାମୀ ଗାଡି : ଦାମ ଶୁଣି ଉଡିଯିବ ହୋଶ

9/03/2019 at 3:31 PM

ଦିଲ୍ଲୀ ୯/୩ : ଲକ୍ଜୁରୀ ଗାଡି ଚଢିବା ସଉକ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତଙ୍କର ଥାଏ | ଇଣ୍ଟେର୍ନେଟରେ ପ୍ରତିଦିନ ନୂଆ ନୂଆ ଗାଡିର ଫଟୋ ଅପଲୋଡ଼ ହୋଇଥାଏ ଯାହାକୁ ଦେଖି ଲୋକେ ଏହିଭଳି ଗାଡି ଚଢ଼ିବାକୁ ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖିଥାନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ସବୁ ସ୍ବପ୍ନ ତ ପୁରା ହୋଇନଥାଏ | ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ନୂଆ ନୂଆ ମଡେଲର କାର କିଣିବା ସଉକ ଥାଏ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନିଜ ପସନ୍ଦର ଗାଡି କିଣିବାଠୁ ଅଧିକ ଖୁସି ଆଉ କୋଉଥିରେ ମିଳିନଥାଏ | ଏହିଭଳି ଏକ କାର ମାର୍କେଟକୁ ଆସିଛି | ଏହି ଗାଡି ମାର୍କେଟକୁ ଆସୁ ଆସୁ ବିକ୍ରି ହୋଇଯାଇଛି | ବଡ କଥା ହେଲା ଏହି ଗାଡିର ଦ୍ୱିତୀୟ ପିସ ତିଆରି ହୋଇନାହିଁ |


ଏହି ଗାଡି ହେଲା ବୁଗାତିର (Bugatti) ‘La Voiture Noire’ | ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ଆୟୋଜନ ହୋଇଥିବା ୮୯ ତମ ଜେନିଭା ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ମୋଟର ଶୋ’ରେ ଏହି ଗାଡିକୁ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଥିଲା | ‘La Voiture Noire’ ଏକ ଫ୍ରେଞ୍ଚ ନାଁ | ଯାହାର ଅର୍ଥ ହେଲା The Black car | ବୁଗାତି ଏହି ଗାଡିର କେବଳ ଗୋଟିଏ ହିଁ ମଡେଲ ତିଆରି କରିଛି | ଗାଡିକୁ ୧୮.୯ ମିଲିଅନ ଡଲାର, ପାଖାପାଖି ୧୩୨ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି କରାଯାଇଛି |


ଏହି ଗାଡିର ଡିଜାଇନ ୧୯୩୦ ମସିହାରେ ତିଆରି ହୋଇଥିଲା | ୫୭ ଏସସି ଆଟ୍ଲାଣ୍ଟିକ ଗାଡିରୁ ପ୍ରେରିତ ଏହି ଗାଡି | ୫୭ ଏସସି ଆଟ୍ଲାଣ୍ଟିକକୁ ବୁଗାତିର ଫାଉଣ୍ଡର ଏଟୋରେ ବୁଗାତିଙ୍କ ପୁଅ ଜିନ ବୁଗାତି ଡିଜାଇନ କରିଥିଲେ | ଏହି ଗାଡିର ମାତ୍ର ୪ଟି ପିସ ତିଆରି ହୋଇଥିଲା | ସେଥିରୁ ୩ଟି ବିକ୍ରି ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଜିନ ବୁଗାତି ନିଜେ ରଖିଥିଲେ |
ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତଃ ଜିନଙ୍କ ଏହି ଗାଡି ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ବେଳେ ହଜି ଯାଇଥିଲା | ଏହାପରେ ଏହି ମଡେଲର ୩ଟି ଗାଡି ହିଁ ଥିଲା | ଯାହାକୁ ଆଜି ମଧ୍ୟ ସବୁଠାରୁ ଦାମୀ ଗାଡି ବୋଲି ବିଚାର କରାଯାଏ |


ବୁଗାତିଙ୍କ ଏହି ଗାଡିର ୪ଟି ବିଶେଷତ୍ୱ ଅଛି | ବ୍୧୬- ୮ ଲିଟର, ୧୬- ସିଲିଣ୍ଡର ଇଂଜିନ, ୧୪୭୯ ହର୍ଷ ପାୱାର ଏବଂ ୧୧୮୦ ପାଉଣ୍ଡ-ଫୁଟର ଗତି |

   Related Posts