Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କଲେ ସୁପରଷ୍ଟାର୍ ରଜନୀକାନ୍ତ
  • ||
  • ବଢିଲା LPG ସିଲିଣ୍ଡର ଦର ଏବେ ବିନା ସବସିଡି ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ପଡିବ ଅଧିକ ୫୦ଟଙ୍କା
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସକୁ ପିଟିଲା କାର୍, ଡ୍ରାଇଭର ଆହତ
  • ||
  • କଟକ : ସି-ସୋର ଘାଟରୁ ଅଜଣା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଭାସି ଆସିଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଗଡ : ପଦ୍ମ ବିଭୂଷଣ ଫେରାଇଲେ ପଞ୍ଜାବର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ ସିଂହ ବାଦଲ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଅନଲାଇନ୍‌ରେ ହେବନାହିଁ CBSE ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା, ପୂର୍ବଭଳି ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ବାପା ନା’ ରାକ୍ଷସ, ନିଶାଶକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ୧୧ ବର୍ଷର ଝିଅ ସହ କଲା ଦୁଷ୍କର୍ମ !
  • ||
  • କନ୍ଧମାଳ : ହଜିଗଲା ମା’ର ମମତା, ୪ ବର୍ଷ ଝିଅର ଗାଲ କାଟିଦେଲା ସାବତ ମା’ !
  • ||
  • ବଡବିଲ : ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଚାଲିଗଲା ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇଛନ୍ତି ୧୧ଟିକିଆ ହାତୀ ପଲ
  • ||
  • ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍ : ‘ପିଜ୍ଜା ହଟ୍’ର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିବା ଫ୍ରାଙ୍କ୍ କାର୍ନିଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||

ଥାଇରଏଡ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଖାଆନ୍ତୁ ପଣସ : ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଗୁଣ

25/05/2020 at 4:09 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୫/୦୫ : ମେ ୨୫ ତାରିଖରେ ବିଶ୍ୱ ଥାଇରଏଡ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ | ମେ ୨୫ ତାରିଖରେ ଥାଇରଏଡ ବିରୋଧରେ ସଚେତନତା ଅଭିଯାନ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥାଏ | ଥାଇରଏଡ ଗଳାରେ ଥିବା ଏକ ପ୍ରକାର ଗ୍ରନ୍ଥି ଯାହାର ଆକୃତି ପ୍ରଜାପତି ଭଳି | ଏହି ଗ୍ରନ୍ଥି ଶରୀରର ମେଟାବୋଲିଜିମକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ | ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଥାଇରଏଡ ସମସ୍ୟା ଥାଏ ସେମାନଙ୍କର ଏହି ଗ୍ରନ୍ଥି ସଠିକ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିନଥାଏ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଥାଇରଏଡ ହର୍ମୋନ ସୃଷ୍ଟି ହେବା ହ୍ରାସ ପାଇଥାଏ ଅଥବା ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ତିଆରି ହୋଇଥାଏ | ଥାଇରଏଡ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ନିୟମିତ ଔଷଧ ଖାଇବା ଅନିବାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇପଡ଼ିଥାଏ | 

ବର୍ତ୍ତମାନ ଥାଇରଏଡ ସମସ୍ୟା ଘରେ ଘରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି | ସେଥିପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଅଧିକାଂଶ ଲୋକେ ଏହାର କାରଣ ଏବଂ ଉପଚାର ଜାଣି ନଥାନ୍ତି | ଜାଣନ୍ତୁ କିଛି ଘରୋଇ ଉପଚାର ଯାହାକୁ ଆପଣେଇ ଥାଇରଏଡ ସମସ୍ୟାରୁ ଅନେକ ମାତ୍ରାରେ ଆଶ୍ବସ୍ତି ପାଇପାରିବେ |

ଓଡ଼ିଆ ଘରେ ପଣସ ଅତି ପ୍ରିୟ ଖାଦ୍ୟ | ଘରେ ଘରେ କଞ୍ଚା ପଣସକୁ ପରିବା ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ | କେବଳ ଓଡିଶା କାହିଁକି ସାରା ଭାରତରେ ଲୋକେ କଞ୍ଚା ପଣସରେ ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟଞ୍ଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତି | ପଣସକୁ ଲୋକେ ମାଂସର ବିକଳ୍ପ ଭାବେ ମଧ୍ୟ ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିଥାନ୍ତି | ତେବେ ପଣସ କେବଳ ପାଟିକୁ ସୁଆଦିଆ ନୁହେଁ ବରଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭକାରୀ | ଥାଇରଏଡ ପାଇଁ ପଣସ ବହୁତ ଲାଭଦାୟୀ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥାଏ | ଏକ ଇଣ୍ଡିଆନ ଏକ୍ସପ୍ରେସରେ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପଣସରେ ଥିବା କପର ଥାଇରଏଡର ମେଟାବୋଲିଜିମ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଏହାସହ ଏହା ହର୍ମୋନ ତିଆରି କରିବା ଏବଂ ଅବଶୋଷଣ କରିବା କାମ ମଧ୍ୟ କରିଥାଏ | ପଣସକୁ ପାଚିଲା ମଧ୍ୟ ଖାଇପାରିବେ | ପାଚିଲା ପଣସ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଉପାଦେୟ |

ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ, ଥାଇରଏଡ ସମସ୍ୟାରେ ଅଦା ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଲାଭଦାୟୀ | ଅଦାରେ ପୋଟାସିୟମ, ମ୍ୟାଗନେସିଏମ ରହିଛି ଯାହା ଥାଇରଏଡକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଏହାଛଡା ଅଦାରେ ଆଣ୍ଟି-ଇନଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ତତ୍ୱ ରହିଛି ଯାହା ଥାଇରଏଡ ଲେଭଲକୁ ବଢିବାକୁ ଦେଇନଥାଏ |

ଡାଏଟରେ ଆୟୋଡିନ ସାମିଲ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଥାଇରଏଡ ଫଙ୍କସନ ଠକ ଭାବେ କାମ କରିଥାଏ | ଡାଏଟରେ ବନ୍ଧାକୋବି, ଗାଜର, ସି-ଫୁଡ ଭଳି ଖାଦ୍ୟ ନିଶ୍ଚୟ ସାମିଲ କରିବା ଉଚିତ |

ଥାଇରଏଡ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବ ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳୁ ଖାଲି ପେଟରେ ଗୋଟିଏ ଗ୍ଲାସ ଲାଉ ଜୁସ ପିଇବା ଅଭ୍ୟାସ କରନ୍ତୁ | ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟୀ | କିନ୍ତୁ ମନେ ରଖନ୍ତୁ ଲାଉ ଜୁସ ପିଇବାର ଅଧା ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କିଛି ଖାଇବା କିମ୍ବା ପିଇବା ବର୍ଜନୀୟ |

   Related Posts