Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅଗସ୍ତି ନୂଆଗାଁ ଓ ଚମାଖଣ୍ଡି ପଞ୍ଚାୟତର ସରପଞ୍ଚ ଏବଂ ସମିତି ସଭ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ନିର୍ଦ୍ବନ୍ଦରେ ନିର୍ବାଚିତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାର ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୦ହଜାର ୭୮ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୨୮୭୩ ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଗାଡିକୁ ଚକ୍‌ମା ଦେଇ ଖସିଯିବା ବେଳେ ଗୋଡାଇ ଗୋଡାଇ କାବୁ କଲା ପୋଲିସ: ଅଟୋରୁ ବିପୁଳ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ୫ ଗିରଫ
  • ||
  • ମାତ୍ର ୬୦ ସେକେଣ୍ଡରେ ଜଣାପଡିବ ଶରୀରର ରକ୍ତ ସର୍କରା, ଛୁଞ୍ଚିର ଭୟ ରହିବନି… ଆସିଗଲା ନୂଆ ମେସିନ୍
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ଚୂଡାନ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ, ମୈଦାନରେ ୧୩ ହଜାର ୬୭୫ ପ୍ରାର୍ଥୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଭୀମସାର ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ, ଗୋଡ ଭାଙ୍ଗିବା ସହ ଶରୀରରେ ଲାଗିଛି ଆଘାତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜାଲ୍‌ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦେଇ ୩କୋଟି ୬୮ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ, ପିଏନବି ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ ପରିଚାଳକ ସମେତ ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୋଭିଡ୍‌ର କେବେ ବି ଅନ୍ତ ହେବନାହିଁ : ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କମିବା ନେଇ ମିଳିଲାଣି ସଂକେତ : SRC
  • ||
  • ପୁରୀ : ମହିଳାଙ୍କ ଅଶ୍ଳୀଳ ଫଟୋ ଓ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ୍ ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||

ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଛୋଟ ଶିଶୁ : ଯାହାର ଓଜନ ମାତ୍ର ୨୬୮ ଗ୍ରାମ

10/03/2019 at 1:26 PM

ଟୋକିୟୋ ୧୦/୩ : ଦୁନିଆ ବହୁତ ଅଜବ ଜବ ଶିଶୁ ଅଛନ୍ତି | କିଛି କିଛି ସମସ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ବେଳେବେଳେ ଅସାମାନ୍ୟ ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଥାନ୍ତି | ଏମିତି ଏକ ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଛି ଜାପାନର ରାଜଧାନୀ ଟୋକିୟୋରେ | ଟୋକିୟୋରେ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଛୋଟ ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଛି | ଏହି ଶିଶୁର ଆକାର ଗୋଟିଏ ପିଆଜ ଆକାରର, ଯାହାକୁ ଜଣେ ନିଜ ପାପୁଲିରେ ଧରି ପାରିବେ |


ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଟୋକିୟୋ କିୟୋ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଜନ୍ମ ନେଇଥିବା ଏକ ଶିଶୁର ଓଜନ ଜନ୍ମ ବେଳେ ୨୬୮ ଗ୍ରାମ ଥିଲା | ଏହି ଶିଶୁଟି କେବଳ ୨୪ ସପ୍ତାହରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା | ଶିଶୁଟି ପରିମେଚ୍ୟୁର ଶିଶୁ ଭାବେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା | ଶିଶୁଟି ଗର୍ଭରେ ଥିବାବେଳେ ଶିଶୁର ବୃଦ୍ଧି ହୋଇନଥିଲା | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଶିଶୁ ମାତ୍ର ୨୪ ସପ୍ତାହରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା |


ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ, ଶିଶୁର ବୃଦ୍ଧି ନହେବା ଯୋଗୁଁ ଶିଶୁର ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ରହିଥିଲା | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ନିର୍ଧାରିତ ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଅପରେସନ କରି ଶିଶୁକୁ ଜନ୍ମ କରାଯାଇଥିଲା |


Japan Times ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଡାକ୍ତର ଶିଶୁର ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ଵାସ ଏବଂ ପୃଷ୍ଟି ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ରଖି ଶିଶୁକୁ ୫ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହସ୍ପିଟାଲର ଇଣ୍ଟେନସିଭ କେୟାର ନର୍ସରୀରେ ରଖି ତାର ଚିକିତ୍ସା କରିବା ପାଇଁ କହିଛନ୍ତି | ଚିକିତ୍ସା ପରେ ଶିଶୁର ଓଜନ ବଢି ୩.୩୨ କିଲୋଗ୍ରାମ ହେବାପରେ ଶିଶୁଟିକୁ ଡିସଚାର୍ଜ କରି ଦିଆଯାଇଛି | ଶିଶୁଟି ଏବେ ସମ୍ପୂର୍ଣ ସୁସ୍ଥ ଅଛି |


ଲୋଭା ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ସବୁଠାରୁ ଛୋଟ ଶିଶୁ ଅନୁସାରେ, ୨୦୦୯ ମସିହାରେ ଜର୍ମାନୀରେ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଛୋଟ ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା | ସେହି ଶିଶୁର ଓଜନ ଥିଲା ୨୭୪ ଗ୍ରାମ | ଏବେ ଜାପାନରେ ୨୬୮ ଗ୍ରାମ ଓଜନର ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ହୋଇ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି |

   Related Posts