Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ୩ ବହୁମୂଲ୍ୟ ଅଳଙ୍କାର, ଗୋଟିଏ ହାର ଅଛି ଶ୍ଲୋକା ମେହେଟ୍ଟାଙ୍କ ପାଖରେ

28/09/2021 at 3:12 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୮/୦୯: ଭାରତୀୟ ମହିଳା ଫ୍ୟାଶନେବଲ୍ ପୋଷାକକୁ ଯେତିକି ଭଲ ପାଆନ୍ତି, ସେତିକି ଅଳଙ୍କାରକୁ ବି ଭଲ ପାଆନ୍ତି। ଟଙ୍କା ସହିତ, ସେ ଅଳଙ୍କାର କଲେକ୍ସନ୍‌ରେ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ କଲେକ୍ସନ୍ ସହିତ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ, ଆପଣ କେଉଁ ପ୍ରକାରର ଅଳଙ୍କାର ସଂଗ୍ରହ କରୁଛନ୍ତି। କାରଣ ଏହା ତାର ଚାହିଦା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ ଯେପରିକି ହୀରା। ହୀରା ଖଣ୍ଡ ଯେତେ ମୂଲ୍ୟବାନ ହେବ, ସେତେ ତାହାର ଦାମ୍ ବଢିବ। ଏହା ହୀରାର ଭେରାଇଟି ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ। ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଦାମୀ ଅଳଙ୍କାର ବିଷୟରେ..

PunjabKesari

ଏଲୋ ଡାଏମଣ୍ଡ:

ଏହି ହୀରା ହାରଟି ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ମହଙ୍ଗା ହାର, କାରଣ ଏହି ହାରରେ ୬୩୭ କ୍ୟାରେଟ୍ ଚମତ୍କାର ହୀରା ଜଡିତ। ଏହି ହାରର ମଝିରେ ଲାଗିଥିବା ଏକ ନିଆରା ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ହୀରାର ଓଜନ ୪୦୭.୪୮ କ୍ୟାରେଟ୍। ଏହା ସହିତ, ହାରରେ ୨୨୯.୫୨ କ୍ୟାରେଟ୍ ର ୯୧ଟି ଧଳା ହୀରା ଲାଗିଛି, ଯାହା ୧୮ କ୍ୟାରେଟ୍ ରୋଜ୍ ଗୋଲ୍ଡରେ ଖୋଦିତ।

ଏହି ହାରଟିକୁ ଲେବନିଜ୍ ଜ୍ୱେଲର୍ ମୋୱାଡଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଡିଜାଇନ୍ କରାଯାଇଥିଲା, ଏହାକୁ ପଲିସ୍ କରି ଏକ ହାରରେ ପରିଣତ କରିବାକୁ ପ୍ରାୟ ୪ ବର୍ଷ ସମୟ ଲାଗିଥିଲା, ଯାହାର ଆନୁମାନିକ ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୪୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା। ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟ ହେତୁ ଏହି ଅମୂଲ୍ୟ ହାରଟି ଗିନିଜ ୱାର୍ଲ୍ଡ ରେକର୍ଡରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ହଳଦିଆ ହୀରା ପ୍ରଥମେ ଆଫ୍ରିକାରେ ୧୯୮୦ ରେ ମିଳିଥିଲା ଏବଂ ଆଜି ଏହି ହୀରା ହାରଟି ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ବୋହୂ ଶ୍ଲୋକା ମେହେଟ୍ଟାଙ୍କ ପାଖରେ ଅଛି, ଯାହା ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଶାଶୁ ନୀତା ଅମ୍ବାନୀ ଉପହାର ଦେଇଥିଲେ।

PunjabKesari

ଦ ଗ୍ରାଫ୍ ପିଙ୍କ୍ ଡାଏମଣ୍ଡ:

ଦ ଗ୍ରାଫ୍ ପିଙ୍କ୍ ଡାଏମଣ୍ଡ, ୨୪.୭୮ କ୍ୟାରେଟ୍ ଗୋଲାପୀ ହୀରା। ଏହି ହୀରା ଏକଦା ଆମେରିକାର ସେଲିବ୍ରିଟି ଜୁଏଲର୍ ହ୍ୟାରି ୱିନଷ୍ଟନଙ୍କର ଥିଲା। ନଭେମ୍ବର ୧୬, ୨୦୧୦ ରେ, ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଜେନେଭାରେ ଅକ୍ସନ କମ୍ପାନୀ ସୋଥେବି ଏହାକୁ ୪୬ ମିଲିୟନ୍ ଡଲାରରେ ବା ୩୩୯ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ନିଲାମ କରିଥିଲା। ଗ୍ରାଫ୍ ଏହାକୁ କିଣିଥିଲେ ଏବଂ ସେହି ସମୟରେ ଏହା ସର୍ବାଧିକ ପରିମାଣ ଥିଲା ଯାହା ପାଇଁ ଏହା ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ଦାମୀ ହୀରାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲା ।

PunjabKesari

ଦ ପରଫେକ୍ଟ ପିଙ୍କ୍ ଡାଏମଣ୍ଡ:

ଏହି ପରଫେକ୍ଟ ପିଙ୍କ୍ ୧୪.୨୩ କ୍ୟାରେଟ୍ ହୀରାର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୧୭୧ କୋଟି ଟଙ୍କା। ଏହି ହୀରାର ଉପଯୁକ୍ତ ରଙ୍ଗ, ସ୍ୱଚ୍ଛତା, ଅନନ୍ୟ ରଙ୍ଗ ହିଁ ଏହାକୁ ବିରଳ କରିଥାଏ। ଏହି ହୀରାର ଐତିହ୍ୟ ୨୪୪ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା, ତେଣୁ ଏହାକୁ ଆଜି ମଧ୍ୟ ମୂଲ୍ୟବାନ ଅଳଙ୍କାର ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

   Related Posts