Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅଗସ୍ତି ନୂଆଗାଁ ଓ ଚମାଖଣ୍ଡି ପଞ୍ଚାୟତର ସରପଞ୍ଚ ଏବଂ ସମିତି ସଭ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ନିର୍ଦ୍ବନ୍ଦରେ ନିର୍ବାଚିତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାର ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୦ହଜାର ୭୮ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୨୮୭୩ ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଗାଡିକୁ ଚକ୍‌ମା ଦେଇ ଖସିଯିବା ବେଳେ ଗୋଡାଇ ଗୋଡାଇ କାବୁ କଲା ପୋଲିସ: ଅଟୋରୁ ବିପୁଳ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ୫ ଗିରଫ
  • ||
  • ମାତ୍ର ୬୦ ସେକେଣ୍ଡରେ ଜଣାପଡିବ ଶରୀରର ରକ୍ତ ସର୍କରା, ଛୁଞ୍ଚିର ଭୟ ରହିବନି… ଆସିଗଲା ନୂଆ ମେସିନ୍
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ଚୂଡାନ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ, ମୈଦାନରେ ୧୩ ହଜାର ୬୭୫ ପ୍ରାର୍ଥୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଭୀମସାର ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ, ଗୋଡ ଭାଙ୍ଗିବା ସହ ଶରୀରରେ ଲାଗିଛି ଆଘାତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜାଲ୍‌ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦେଇ ୩କୋଟି ୬୮ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ, ପିଏନବି ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ ପରିଚାଳକ ସମେତ ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୋଭିଡ୍‌ର କେବେ ବି ଅନ୍ତ ହେବନାହିଁ : ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କମିବା ନେଇ ମିଳିଲାଣି ସଂକେତ : SRC
  • ||
  • ପୁରୀ : ମହିଳାଙ୍କ ଅଶ୍ଳୀଳ ଫଟୋ ଓ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ୍ ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||

World Ocean Day : ସିଫୁଡରେ ରହିଛି ଅନେକ ପୋଷାକ ତତ୍ୱ : ବୟସର ପ୍ରଭାବ କମ୍ କରିବାରେ ଲାଭଦାୟୀ

8/06/2020 at 3:04 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୮/୦୬ : ଜୁନ ୮ ତାରିଖରେ ବିଶ୍ୱ ମହାସାଗର ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ | ଆଜିର ଦିନରେ ସମୁଦ୍ର ସଫେଇ ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଯାଇଥାଏ | ସମୁଦ୍ରତଟରେ ଜମିଥିବା ଅଳିଆ ଆବର୍ଜନା ସଫା କରାଯାଏ | ସମୁଦ୍ର ଆମକୁ ବହୁତ କିଛି ଦେଇଥାଏ | ସିଫୁଡ, ମୁଙ୍ଗା, ଅକ୍ସିଜେନ, ଭୋଜନ, ବାୟୁ ଇତ୍ୟାଦି ଆମକୁ ସମୁଦ୍ର ଦେଇଥାଏ | ଜଳବାୟୁକୁ ମଧ୍ୟ ବାଲାନ୍ସ କରିଥାଏ | ସମୁଦ୍ରରୁ ମିଳୁଥିବା ସିଫୁଡରେ ଭରପୁର ମାତ୍ରାରେ ପୋଷାକ ତତ୍ୱ ରହିଥାଏ | ସିଫୁଡ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ବୟସକୁ ମଧ୍ୟ କମ କରିଥାଏ |

ସମୁଦ୍ରରୁ ମିଳୁଥିବା ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥ, ଯେପରିକି ମାଛ, କଙ୍କଡା ଆଦିକୁ ସିଫୁଡ କୁହାଯାଇଥାଏ | ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି, କଙ୍କଡା, ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ମାଛ, ଓଏଷ୍ଟର ଆଦି ସିଫୁଡ | ଏହିସବୁ ଖାଦ୍ୟ ମାଂସାହାରୀ |

ସିଫୁଡରେ ଅନେକ ପୋଷାକ ତତ୍ୱ ରହିଛି ଯାହା ସୁନ୍ଦର ଓ ସୁସ୍ଥ ଶରୀର ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥାଏ | ଏହିସବୁ ପୋଷାକ ତତ୍ୱ ଅନ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥରେ ନଥାଏ | ସିଫୁଡରେ ସେଲେନିୟମ ଓ ଭିଟାମିନ -ଇ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ଉପଲବ୍ଧ | ତାଛଡା ସମୁଦ୍ରରୁ ମିଳୁଥିବା ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥରେ ଉଚିତ ମାତ୍ରାରେ ପ୍ରୋଟିନ ମଧ୍ୟ ଥାଏ | ଏହିସବୁ ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥରେ ଭିଟାମିନ-ଏ, ବି କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ, ଭିଟାମିନ-ଡି, ସେଲେନିୟମ, ଜିଙ୍କ, ଆୟୋଡିନ ଓ ଅଯରଣ ଭରପୁର ପରିମାଣରେ ଥାଏ | ଶରୀରରେ ବୟସ ପ୍ରଭାବ ରୋକିବା ପାଇଁ ଓମେଗା-୩ ଫେଟି ଏସିଡ ବହୁତ ଲଭଦାୟୀ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥାଏ | ମାଛରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣର ଓମେଗା-୩ ଫେଟି ଏସିଡ ଉପଲବ୍ଧ ଥାଏ |

ହେଲ୍ଥଲାଇନ ଅନୁଯାୟୀ, ଟୁନା ମାଛ, ଆର୍କଟିକ ଚାର ମାଛ, କାର୍ଡ, ଆଲାସ୍କା ସାଲମନ, ସର୍ଦିନେସ ଆଦି ମାଛ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର | କାର୍ଡ ମାଛରେ ଫସଫରସ, ନିୟାସିନ, ଭିଟାମିନ-B 12 ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ଥାଏ | ଆଲାସ୍କା ସାଲମନରେ ଓ଼ମେଗା-୩ ଫେଟି ଏସିଡ ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ମିଳିଥାଏ ଯାହା ତ୍ୱଚା ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲଭଦାୟୀ ଏବଂ ଏହା ତ୍ୱଚାରେ ବୟସର ପ୍ରଭାବ କମ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ |

   Related Posts