Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସରିଲାନି ଆର୍ଯ୍ୟନ ଖାନ୍‌ଙ୍କ ଜାମିନ୍‌ ଆବେଦନର ଶୁଣାଣି, ଆସନ୍ତାକାଲିକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଲେ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରେମ, ଷ୍ଟାଟସ୍ ଦେଲେ ‘ଆମେ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଗଲୁ’
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୩୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାପୁରୀରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା : ଘରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୪ ମୃତ
  • ||
  • ଏବର୍ଷ ରାଜ୍ୟରେ ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତ, ଅଧିକ ଦିନ ଥରାଇବ
  • ||
  • ସିଆରପିଏଫ କ୍ୟାମ୍ପରେ ରାତି ବିତାଇଲେ ଶାହ, ଯବାନଙ୍କ ସହ କଲେ ରାତ୍ରି ଭୋଜନ
  • ||
  • ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲା : ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ସମ୍ବଲପୁର ବନ୍ଦ, ସେପଟେ ଡିଜିପି ଅଫିସ ଘେରାଉ କରିବ କଂଗ୍ରେସ
  • ||

ଆଜି ବିଶ୍ବ ତମାଖୁ ନିରୋଧ ଦିବସ : ଚଳିତ ବର୍ଷ ଥିମ୍ ରହିଛି ‘ତମାଖୁ ଓ ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍ ଜନିତ ରୋଗ’

31/05/2019 at 9:34 AM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୩୧|୫: ମେ ୩୧ । ବିଶ୍ବ ତମାଖୁ ନିରୋଧ ଦିବସ । ତମାଖୁ ସେବନର ଭୟାବହତା ଓ ଏହାର ନିରାକରଣ ଲାଗି ପ୍ରତିବର୍ଷ ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ଦିବସ ପାଳନ ହୋଇ ଆସୁଛି । ତମାଖୁ ସେବନ ଦ୍ବାରା ମାନବ ଶରୀରର ପ୍ରମୁଖ ଅଙ୍ଗ ଫୁସଫୁସ୍ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଯୋଗୁଁ ଅଧିକାଶଂ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେଉଛି । ତେଣୁ ଏଭଳି ଭୟାଭୟତାକୁ ନଜରରେ ରଖି ଚଳିତ ବର୍ଷ ସ୍ଲୋଗାନ୍ ରହିଛି ତମାଖୁ ଓ  ଫୁସଫୁସ୍ ଜନିତ ରୋଗ ।

ଆଜି ବିଶ୍ବ ତମାଖୁ ନିରୋଧ ଦିବସ । ପ୍ରତିବର୍ଷ ମେ ୩୧କୁ ବିଶ୍ବ ତମାଖୁ ନିରୋଧ ଦିବସ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି । ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ସ୍ଲୋଗାନ ରହିଛି ତମାଖୁ ଓ ଫୁସଫୁସ୍ ଜନିତ ରେ।ଗ । କାରଣ ତମାଖୁ ଦ୍ବାରା କେବଳ ମୁଖ କିମ୍ବା ମୁଖ ଗହ୍ବର ନୁହେଁ, ଫୁସଫୁସ୍ ଭଳି ଶରୀରର ପ୍ରମୁଖ ଅଙ୍ଗ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଯୋଗୁ ଅଧିକାଂଶ ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେଉଛି । ତେବେ କ୍ୟାନସର ସହ ଆସ୍ତମା, ଟିବି, ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଓ ହାର୍ଟ ଆଟାକ୍ ଭଳି ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦେଖାଦେଉଛି । ତେଣୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅଧିକ ସଚେତନତା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ବ ଦିଆଯାଉଛି ।

ପ୍ରତିବର୍ଷ ସାରା ଦେଶରେ ୧୦ଲକ୍ଷ୍ୟରୁ ଅଧିକ ନୂଆ କର୍କଟ ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ ହେଉଛି । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୫ରୁ ୬ ଲକ୍ଷ ତମାଖୁ ସେବନ ଜନିତ ରୋଗୀ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି । ସେହିଭଳି ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଚିହ୍ନଟ ହେଉଥିବା ରେ।ଗିଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୦ରୁ ୩୦ ହଜାର ହେଉଛନ୍ତି ତମାଖୁ ସେବନ ଜନିତ ରୋଗୀ  ।  ତେଣୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିବାର ଏନେଇ ସଚେତନ ହେବା ଜରୁରୀ ହୋଇପଡିଛି ।

ତମାଖୁର ଭୟାବହତା ସମାଜରୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ସବୁବର୍ଗର ଲୋକେ ସଚେତନତା ସହ କିପରି ତମାଖୁ ବର୍ଜନ ନେଇ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ସଚେତନତା କରାଯାଇ ପାରିବ ତାହା ଏବେ ପ୍ରମୁଖ ବିଷୟ ହୋଇଛି ।

   Related Posts