Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ: ୪୧ ବର୍ଷ ପରେ କ୍ଵାର୍ଟର ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ହକି ଦଳ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୯୯ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ଡିସଚାର୍ଜ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ଜିଲ୍ଲାରୁ କେତେ ସୁସ୍ଥ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରୁ ଦିନକରେ ୩୫୪ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ୨୩୯ ସୁସ୍ଥ
  • ||
  • ଭାରତ-ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ଥମିବ କି ବିବାଦ ! ୯ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଚାଲିଲା ୧୨ତମ ବୈଠକ, ଗୋଗରା-ହଟ୍ ସ୍ପ୍ରିଙ୍ଗରୁ ସୈନ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଉପରେ ଜୋର
  • ||
  • ଜେଲ୍‌ ଗଲେ କୋଟିପତି ପିଏସ୍‌ ବିରଞ୍ଚି ସାହୁ
  • ||
  • ସେମି ଫାଇନାଲରେ ହାରିଲେ ସିନ୍ଧୁ, ଧୂଳିସାତ ହେଲା ସ୍ଵର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଆଶା, ଏବେ କାଂସ୍ୟ ଉପରେ ନଜର
  • ||
  • ସରକାରୀ-ବେସରକାରୀ ସ୍ବିମିଂ ପୁଲ ଖୋଲିବ
  • ||
  • ମୀନା ବଜାର ଖୋଲାଯାଇପାରିବ
  • ||
  • ଭୋଜିଭାତ ଉପରେ ପୂର୍ବବତ କଟକଣା ରହିବ
  • ||
  • ବିବାହରେ ୨୫, ଶୁଦ୍ଧିକ୍ରିୟାରେ ୨୦ ଜଣଙ୍କୁ ଅନୁମତି
  • ||

ଦୁନିଆର ପ୍ରଥମ ଇଲେକଟ୍ରିଫାଏଡ୍ ରେଳ ସୁଡ଼ଙ୍ଗ ପ୍ରସ୍ତୁତ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ବିଶେଷତ୍ୱ

25/07/2020 at 12:44 PM

ମେବାତ ୨୫/୦୭ : ରେଲୱେର ୱେଷ୍ଟର୍ନ ଫ୍ରେଟ କରିଡୋର (Western Freight Corridor) ର ସବୁଠାରୁ ବଡ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଶେଷ ହୋଇଛି | ଅରାବଲୀ ପାହାଡକୁ ଚିରିବାକୁ ଯେମିତି ବିସ୍ଫୋରଣ କରାଯାଇଥିଲା ଡ଼ିଏଫସି DFC ର ସମସ୍ତ କର୍ମଚାରୀ ଖୁସିରେ ଝୁମି ଉଠିଥିଲେ | ହରିୟାଣା ସୋହନାରେ ମେବାନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଏହି ସୁଡ଼ଙ୍ଗ ୱେଷ୍ଟର୍ନ ଡ଼ିଏଫସିର ବଡ ସୁଡ଼ଙ୍ଗ | ଏହି ସୁଡ଼ଙ୍ଗର ଲମ୍ବ ପାଖାପାଖି ଗୋଟିଏ କିଲୋମିଟର | ଶୁକ୍ରବାର ଦନା ଡାଇନାମାଇଟ ବିସ୍ଫୋରଣ ସହିତ ସୋହନା ଓ ପୃଥଲା ପରସ୍ପର ସହ ମିଶିଗଲା | ଅରାବଲୀର ଏହି ପାହାଡରେ ସୁଡ଼ଙ୍ଗ ତିଆରି କରିବାକୁ ବର୍ଷେ ହେଲା କାମ ଚାଲିଛି | ଏହି ସୁଡ଼ଙ୍ଗର ସବୁଠାରୁ ବଡ ବିଶେଷତ୍ୱ ହେଲା ଏହା ଦୁନିଆର ପ୍ରଥମ ଇଲେକଟ୍ରିଫାଇଡ଼ ରେଳ ସୁଡ଼ଙ୍ଗ ଯେଉଁଥିରେ ଡବଲ ଟ୍ରାକ କଣ୍ଟେନର ଚାଲିପାରିବ | ସୁଡ଼ଙ୍ଗର ଉଚ୍ଚତା ଯେତିକି ରଖାଯାଇଛି ଯେ ଗୋଟେ ଉପରେ ଲଦା ଯାଇଥିବା ଆଉ ଏକ କଣ୍ଟେନର ମଧ୍ୟ ସୁଡ଼ଙ୍ଗ ଦେଇ ଯାଇପାରିବ |

ଏହି ସୁଡ଼ଙ୍ଗ ମାଲଗାଡୀ ପାଇଁ ନିର୍ମାଣ ହେଉଥିବା ରେଳ ଲାଇନକୁ ଦାଦରୀ ଯାଏଁ ନେଇଯିବା | ଜବାହାରଲାଲ ନେହରୁ ପୋର୍ଟ ଦାଦରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହେଉଥିବା ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ସୁଦ୍ଧା ସମ୍ପୂର୍ଣ ହୋଇଯିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି | ଭାରତୀୟ ମାଲଗାଡୀ ଚଲାଇବାକୁ ବିଶେଷ ରେଳଲାଇନ ନିର୍ମାଣ ହେଉଛି | ଏହି ଲାଇନରେ କେବଳ ମାଲଗାଡୀ ଚାଲିବନି ବରଂ ଏହି ଲାଇନରେ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟାରେ ମାଲଗାଡୀ ଡ଼ିଏଫସିରେ ମଧ୍ୟ ଚାଲିବ | ରେଳଲାଇନରେ କମ ଲୋଡ଼ ଯୋଗୁଁ ଟ୍ରେନ ମଧ୍ୟ ଠିକ ସମୟରେ ଚାଲି ପାରିବ |

ଡ଼ିଏଫସିର ଇଷ୍ଟର୍ନ କରିଡୋର ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ କୋଲକାତା ନିକଟରେ ଦାନକୁନିରୁ ପଞ୍ଜାବ ଲୁଧିଆନାକୁ ସଂଯୋଜିତ କରୁଛି | ୧୮୫୬ କିମି ଲମ୍ବ କରିଡୋର ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ଝାରଖଣ୍ଡ, ବିହାର, ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ, ହରିୟାଣା ଓ ପଞ୍ଜାବକୁ ସଂଯୋଗ କରିବ | କିନ୍ତୁ ୱେଷ୍ଟର୍ନ କରିଡୋର ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ଦାଦରୀରୁ ମୁମ୍ବାଇ ଜବାହାରଲାଲ ନେହରୁ ପୋର୍ଟ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଯାଏଁ ଲମ୍ବିଚି | ୧୫୦୬ କିମି ଲମ୍ବ ଏହି ରେଳଲାଇନ ଦ୍ୱାରା ପୁରା ଏନସିଆର, ହରିୟାଣା, ରାଜସ୍ଥାନ, ଗୁଜରାଟ ଓ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରକୁ ବହୁତ ଲାଭ ହେବ | ଏହି ଦୁଇଟି କରିଡୋର କାମ ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ସମ୍ପୂର୍ଣ ହୋଇଯିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି |  

   Related Posts