Monday, July 15, 2019

News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଭାରତ ହାରିବା ପଛରେ ଅମ୍ପାୟାରଙ୍କ ଭୁଲ ନିଷ୍ପତ୍ତି ମଧ୍ୟ ଦାୟୀ, ଧୋନୀଙ୍କ ରନ ଆଉଟ ନେଇ ବିବାଦ

ମାଞ୍ଚେଷ୍ଟର ୧୧|୭: ସେମିଫାଇନାଲରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡଠାରୁ ୧୮ରନ୍ ରେ ହାରିବା ପରେ ଭାରତୀୟ ଟିମ୍ ବିଶ୍ବକପ୍ ୨୦୧୯ରୁ ବାହାରିଯାଇଛି । କମ୍ ସ୍କୋର ହୋଇଥିବା ଏହି ମ୍ୟାଚ୍ ରେ ଭାରତୀୟ ଟିମ୍ ର ପରାଜୟ ପରେ ପୁଣି ଖରାପ ଅମ୍ପାୟରିଂକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି । ପୁରା ବିଶ୍ବକପ୍ ରେ ଖରାପ ଅମ୍ପାୟରିଂକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଭାରତ ଏବଂ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ମ୍ୟାଚ୍ ରେ ଖରାପ ଅମ୍ପାୟରିଂକୁ ଦାୟୀ କରାଯାଉଛି । ଯାହା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ମହଙ୍ଗା ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିଲା । ରବୀନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜାଙ୍କ  ଆକର୍ଷଣୀୟ ସ୍କୋର ସତ୍ତ୍ବେ ଟପ୍ ଅର୍ଡରର ନୈରାଶ୍ୟଜନକ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଯୋଗୁଁ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡଠାରୁ ୧୮ରନ୍ ଭାରତକୁ ପରାସ୍ତ ହେବାକୁ ପଡିଛି । ପରାଜୟ ଯୋଗୁଁ ବିଶ୍ବକପ୍ ରୁ ମଧ୍ୟ ଭାରତରୁ ବିଦାୟ ନେବାକୁ ପଡିଛି ।

ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡଠାରୁ ଭାରତ ହାରିବା ପରେ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀଙ୍କ ରନ୍ ଆଉଟ୍ କୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଭାରତକୁ ଶେଷ ଦୁଇ ଓଭରରେ ୩୧ ରନ ର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଥିଲା । ଫର୍ଗୁସନଙ୍କ ପ୍ରଥମ ବଲ୍ ରେ ଛକା ମାରିବା ପରେ ଦ୍ବିତୀୟ ବଲରୁ ଦୁଇ ରନ୍ ନେବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ କରୁଥିବା ବେଳେ ମାର୍ଟିନ ଗୁପ୍ଟିଲ ତାଙ୍କୁ ରନ୍ ଆଉଟ୍ କରିଥିଲେ ।  ଖୁବ୍ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଦୌଡି ରନ୍ ନେବାରେ ପାରଙ୍ଗମ ଥିବା ଧୋନୀ ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିୟରର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍ ରେ ମଧ୍ୟ ରନ୍ ଆଉଟ୍ ହୋଇଥିଲେ । ଫର୍ଗୁସନଙ୍କ ଯେଉଁ ବଲ୍ ରେ ଧୋନୀ ଆଉଟ୍ ହୋଇଥିଲେ ତା ପୂର୍ବରୁ ଟିଭିରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଫିଲ୍ଡିଂର ଗ୍ରାଫ ଦେଖାଯାଇଥିଲା । ଯେଉଁଥିରେ ୬ଜଣ ଖେଳାଳି ୩୦ ୟାର୍ଡ ସର୍କଲ ବାହାରେ ଛିଡା ହୋଇଥିବା ଦେଖାଦେଇଥିଲା । ଆଇସିସିର ନିୟମ ଅନୁସାରେ ତୃତୀୟ ପାଓ୍ବାର ପ୍ଲେରେ ୫ରୁ ଅଧିକ ଫିଲ୍ଡର ୩୦ୟାର୍ଡ ସର୍କଲରୁ ବାହାରେ ଛିଡା ହେବାକଥା ନୁହେଁ । ମାତ୍ର ଷ୍ଟାର ସ୍ପୋର୍ଟସ୍ ଚ୍ୟାନେଲରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ଲାଇଭ୍ ଗ୍ରାଫ ଅନୁଯାୟୀ ୬ଜଣ ଖେଳାଳି ସର୍କଲ ବାହାରେ ଛିଡା ହୋଇଥିବା ଦେଖାଯାଇଥିଲା । ଏମିତିରେ ଅମ୍ପୟାରଙ୍କୁ ଏହାକୁ ନୋ ବଲ୍ କରିବାର ଥିଲା ।

ନୋ ବଲ୍ ରେ ମଧ୍ୟ ଖେଳାଳି ରନ୍ ଆଉଟ୍ ହୋଇଥାଏ । ମାତ୍ର ଯଦି ମାର୍ଟିନ ଗୁପ୍ଟିଲ ୩୦ ଗଜ ସର୍କଲ ଭିତରେ ଥାଆନ୍ତେ ତେବେ ଧୋନୀ ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ରନ୍ ନେଇଥାନ୍ତେ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଭାରତ ନିକଟରେ ୨୪୦ ରନ୍ ର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଥିଲା । ଟପ୍ ଅର୍ଡର ବ୍ୟାଟିଂ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ କାରଣରୁ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡଠାରୁ ଭାରତ ହାରିଲା । ମାତ୍ର ରବୀନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା ୫୯ ବଲରୁ ୭୭ ରନ୍ ଏବଂ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀ ୭୨ ବଲରୁ ୫୦ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରି ୭ମ ଓ୍ବିକେଟ୍ ପାଇଁ ୧୧୬ ରନ୍ ଯୋଗକରି ମ୍ୟାଚ୍ କୁ ଶେଷ ଓଭର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଞ୍ଚାଇ ରଖିଥିଲେ ।  ଧୋନୀ ଆଉଟ୍ ହେବା ପରେ ମ୍ୟାଚ୍ ର ସ୍ଥିତି ବଦଳି ଯାଇଥିଲା । ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ଚାପରେ ଆସି ମାତ୍ର ୧୩ ରନ୍ ରେ ଶେଷ ୪ଟି ଓ୍ବିକେଟ୍ ହରାଇଥିଲେ । ଫଳରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଫାଇନାଲରେ ନିଜ ସ୍ଥାନ ପକ୍କା କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି ।

846 Views

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର