Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପ୍ରତିରକ୍ଷା ରପ୍ତାନୀ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମାଇଲ ଖୁଣ୍ଟ : ଫିଲିପାଇନ୍ସକୁ ଧୃବ ହେଲିକପ୍ଟର ବିକ୍ରି କରିବ ଭାରତ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୯ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୫୯ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୯୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୯୫୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ବାୟୁସେନା ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍‌ରେ ଓଡିଆ ଯବାନ ମୃତ, ତାଳଚେରରେ ରାଣା ପ୍ରତାପ ଦାସଙ୍କ ଘର
  • ||
  • ମାତିଲେ ମାଓବାଦୀ : ଜାଳିଲେ ଗାଡ଼ି, ସୁପରଭାଇଜରଙ୍କୁ କଲେ ଅପହରଣ
  • ||
  • ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଶାସକ-ବିରୋଧି : ମମିତା ମେହେର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିଧାନସଭା ଘେରିବ ବିଜେପି
  • ||

ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ୩୦ ମିନିଟ୍ ଚଲାନ୍ତୁ ସାଇକେଲ୍: ମିଳିବ ଏହିସବୁ ଫାଇଦା

3/06/2021 at 12:48 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୩/୦୬: ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ଭଲ ଖାଦ୍ୟ ସହିତ ଏକ୍ସରସାଇଜ୍ କରିବା ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଶରୀର ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାମ କରିଥାଏ । ଇମ୍ୟୁନିଟି ଷ୍ଟ୍ରଙ୍ଗ୍ ରହିବା ଦ୍ୱାରା ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମ୍ ହୋଇଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ସାଇକେଲ ଚଲାଇବା ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରତିଦିନ ୩୦ ମିନିଟ୍ ସାଇକେଲ ଚଲାଇବାରେ ଶରୀର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଫିଟ୍ ରହିଥାଏ । ରୋଗକୁ ରୋକିବା ବ୍ୟତୀତ ଏହା ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଆଜିକାଲି ଲୋକମାନେ ସାଇକେଲ ଚଲାଇବା ପ୍ରତି ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ । ତେଣୁ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରେରଣା ଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜୁନ୍ ୩ ଦିନ ‘ବିଶ୍ୱ ସାଇକେଲ ଦିବସ’ ପାଳନ କରାଯାଏ। ତେବେ ଆଜି ଏହି ବିଶେଷ ଦିନରେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସାଇକେଲ୍ ଚଳାଇବାର ଫାଇଦା ବିଷୟରେ…

PunjabKesari

ହୃତପିଣ୍ଡ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ:

ଦୈନିକ ୩୦ ମିନିଟ୍ ସାଇକେଲ ଚଲାଇବା ଦ୍ୱାରା ହୃଦୟ ସ୍ପନ୍ଦନ ଶୀଘ୍ର ହୋଇଥାଏ । ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନରେ ଉନ୍ନତି ହୋଇଥାଏ । ହୃଦୟକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ଦ୍ୱାରା, ଏହା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମ୍ ଥାଏ ।

ମାଂସପେଶୀ ଏବଂ ହାଡ ମଜବୁତ ହୋଇଥାଏ:

ସାଇକେଲ ଚଲାଇବା ଗୋଡ ପାଇଁ ଭଲ ଏକ୍ସରସାଇଜ୍ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ମାଂସପେଶୀ ଏବଂ ହାଡକୁ ମଜବୁତ ରଖିଥାଏ । ତେଣୁ ଶିଶୁଙ୍କ ଠାରୁ ବୟସ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତେ ଉନ୍ନତ ଶାରୀରିକ ବିକାଶ ପାଇଁ ସାଇକେଲ ଚଳାଇବା ଉଚିତ୍ ।

ଓଜନ କମାଇଥାଏ:

ଆଜିର ସମୟରେ, ପ୍ରାୟ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କର ବଢୁଥିବା ଓଜନକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ରହିଥାନ୍ତି । ମେଦବହୁଳତା ରୋଗ ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ବଢିଇଥାଏ । ତେଣୁ ଦୈନିକ ୩୦ ମିନିଟ୍ ସାଇକେଲ ଚଲାଇବା ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ସମଗ୍ର ଶରୀରର ଗତି କରାଇଥାଏ । ଏହା ଶରୀରରେ ଜମା ହୋଇଥିବା ଅତିରିକ୍ତ ଚର୍ବିକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏପରି ତେଣୁ ଓଜନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ସାଇକେଲ ଚଲାଇବା ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ ।

ଇମ୍ୟୁନିଟି ସିଷ୍ଟମ୍ ଷ୍ଟ୍ରଙ୍ଗ୍ କରିଥାଏ:

ସାଇକେଲ ଚଲାଇବା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶରୀରର ବ୍ୟାୟାମ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏହିପରି, ଥଣ୍ଡା, କାଶ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଋତୁ କାଳୀନ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ମିଳିଥାଏ । ଏଥି ସହିତ, ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ବିସ୍ତାରରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଦିନକୁ ୩୦ ମିନିଟ୍ ସାଇକେଲ ଚଳାଇବା ଦ୍ୱାରା ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ୫୦ ପ୍ରତିଶତ କମିଯାଇଥାଏ ।

ଚିନ୍ତା ଦୁର ହୋଇଥାଏ:

ଦୈନିକ ସାଇକେଲ ଚଲାଇବା ଦ୍ୱାରା ମନ ଆରାମଦାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ଚାପ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ମସ୍ତିଷ୍କ ଉତ୍ତମ ଉପାୟରେ କାମ କରିଥାଏ ।

   Related Posts