Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୨୬୭ ମୃତ
  • ||
  • ଆସୁଛି ବାତ୍ୟା: ପ୍ରଭାବିତ ହେବ ଓଡ଼ିଶା, ୩ ରାତିରୁ ଉପକୂଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିବ ଓ ପବନ ବୋହିବ
  • ||
  • ୨୦୧୭ ହତ୍ୟା ଘଟଣାର ଖୋଳତାଡ କରିବ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ, ୪ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହତ୍ୟା ମାମଲା ରୁଜୁ
  • ||
  • ମିଚିଗାନ ସ୍କୁଲରେ ୧୫ ବର୍ଷର ଛାତ୍ରର ଉନ୍ମତ୍ତକାଣ୍ଡ, ଆଖିବୁଜା ଗୁଳିମାଡ଼ରେ ୩ ମୃତ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ ବରପଦା ନିକଟରେ ଦୁଇ ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ଏନକାଉଣ୍ଟର
  • ||

ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ସୁନ୍ଦର ଓ ଆକର୍ଷଣୀୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳି : ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାରି ବିଷୟରେ..

17/10/2021 at 2:17 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୭।୧୦ : ସାଧାରଣତଃ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ବୁଲି ଯିବା ପାଇଁ ଖୁବ୍‌ ପସନ୍ଦ କରିଥାନ୍ତି । ଦୁନିଆରେ ଏପରି ଅନେକ ସ୍ଥାନ ଅଛି, ଯାହା ସେମାନଙ୍କର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ । ଏଥିପାଇଁ ହଜାର ହଜାର ଏବଂ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ । ଏହି ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ଦେଖିବାକୁ ଏବଂ ଏଠାରେ ସମୟ ଅତିବାହିତ କରିବାକୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଆସନ୍ତି । କରୋନାରୁ କବଳରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପରେ, ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଏକ ସୁନ୍ଦର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳିକୁ ଯିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଦୁନିଆର କିଛି ସୁନ୍ଦର ସ୍ଥାନ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯେଉଁ ଫଟୋ ଗୁଡ଼ିକ ଆପଣ ଦେଖିକି ନିଜକୁ ଅଟକାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ।

ତୁର୍କୀ – ତୁର୍କୀ ଏସିଆ ଏବଂ ୟୁରୋପର ସୀମାରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଏହା ଏକ ଅତି ସୁନ୍ଦର ଦେଶ । ତୁର୍କୀର ଐତିହାସିକ ସ୍ଥାନ, ଆକର୍ଷଣୀୟ ଦୃଶ୍ୟ, ବଂ ନାଇଟ୍ କ୍ଲବ୍ ପାଇଁ ବେଶ ଜଣାଶୁଣା।  ଏଥିପାଇଁ ଦୂର ଦୂରାନ୍ତରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ପ୍ରାକୃତିକ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ, ସମୁଦ୍ର କୂଳକୁ ଉପଭୋଗ କରିବାକୁ ଏଠାକୁ ଆସନ୍ତି । ଏଠାରେ ସୁଲତାନ ଅହମ୍ମଦ ମସଜିଦ ରହିଛି, ଯାହାକୁ ନୀଲି ମସଜିଦ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ କାପାଡୋକିଆକୁ ଯାଇପାରିବେ । ଏହା ତୁର୍କୀର ମଧ୍ୟ ଭାଗରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏକ ସହର । ଏଠାରେ ଅଣ୍ଡରଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ସ୍ଥାନ, ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତର ସୁନ୍ଦର ଦୃଶ୍ୟ, ହଟ୍‌ ଏୟାର ବେଲୁନ୍ ରାଇଡ୍ କରି ପାରିବେ ।

ମେକ୍ସିକୋ – ମେକ୍ସିକୋ ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରର ଉତ୍ତର ସୀମାରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଏହି ଦେଶର କଳା ଏବଂ ସଂସ୍କୃତି ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ । ମେକ୍ସିକୋର ଅନ୍ୟତମ ସୁନ୍ଦର ସ୍ଥାନ ମଧ୍ୟରୁ କପର କାନିୟନ୍ ହେଉଛି ଏକ ଶୃଙ୍ଖଳା ଯାହାକି ସେମାନଙ୍କର ଆକର୍ଷଣୀୟ ସବୁଜ ରଙ୍ଗର କପର ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ । ଏଠାରୁ ଯାଉଥିବା ରାସ୍ତା ୩୭ ପୁଲ୍ ତଥା ସେତୁ ଏବଂ ୮୬ ଟନେଲ ବା ସୁଡଙ୍ଗ ଦେଇ ଗତି କରାଯାଏ । ଗୁଆନାଜୁଆଟୋରେ ବାରୋକ୍ କୋବ୍ଲଷ୍ଟୋନ୍ ଗାଡ଼ି ଏବଂ ଫୁଟ୍‌ପାଥ କାଫେ ଭଳି ସୁନ୍ଦର ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ରହିଛି । ହେଲେ ମେକ୍ସିକୋର ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ ହେଉଛି ୟୁକାଟାନ୍ ଉପଦ୍ୱୀପରେ ଅବସ୍ଥିତ ଚିଚେନ୍ ଇଜ୍ଜାତ୍‌ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳ । ଏହା ରହସ୍ୟମୟ ଅଟ୍ଟାଳିକା ପାଇଁ ବେଶ୍ ଜଣାଶୁଣା ।

ମାଲେସିଆ – ଭ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଭଲ ପାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ମାଲେସିଆ ହେଉଛି ଏକ ବିଶେଷ ସ୍ଥାନ । ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥାନ ପାଇଁ ମାଲେସିଆ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଜଣାଶୁଣା। ଏଠାରେ ଥିବା ସାମୁଦ୍ରିକ ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ପ୍ରସିଦ୍ଧ। ତେବେ ସ୍ୱଳ୍ପ ବଜେଟ୍‌ରେ ଥିବା ଲୋକମାନେ ଏଠାରେ ସହଜରେ ବୁଲାବୁଲି କରିପାରିବେ । କୁଆଲାଲମ୍ପୁର ହେଉଛି ମାଲେସିଆର ରାଜଧାନୀ ଯାହା ସବୁଠାରୁ ସୁନ୍ଦର ସ୍ଥାନ ଅଟେ । ଏହା ସହ, ଦାତାରନ୍‌ ମର୍ଡେକାରେ ଅବସ୍ଥିତ ସୁଲତାନ ଅବଦୁଲ ସମାଦଙ୍କ ପ୍ରାସାଦର ଏକ ଚମତ୍କାର ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିପାରିବେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ ପେନାଙ୍ଗ ହିଲ ମଧ୍ୟ ପରିଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ ଯାହା ମାଲେସିଆର ସବୁଠାରୁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ପାହାଡ ତଥା ହିଲ୍‌ ଷ୍ଟେସନ ଭାବରେ ପରିଚିତ ।

ଋଷ –‘ମେରା ଜୁତା ହେ ଜାପାନୀ, ୟେ ପତଲୁନ୍‌ ଇଂଲିଶତାନୀ ଫିରର୍‌ ଭି ଦିଲ୍‌ ହେ ହିନ୍ଦୁସ୍ଥାନୀ ହେଉଛି ଏହି ଗୀତଟି ରାଜ୍‌ କପୁରଙ୍କ ଗୀତକୁ ଋଷିଆର କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଶୁଣିବାକୁ ପାଇବେ। ଋଷିଆର ଏଭଳି ଏକ ଦେଶ ଯାହା ପ୍ରକୃତି ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ସୁନ୍ଦର। ଏଠାରେ କ୍ରେମଲିନ୍ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ, ରେଡ୍ ସ୍କୋୟାର୍, ସେଣ୍ଟ୍ ବେସିଲ୍ କ୍ୟାଥେଡ୍ରାଲ୍ ପରି ଅନେକ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଟ୍ଟାଳିକା ରହିଛି । ଯାହା ସେମାନଙ୍କ ସ୍ଥାପତ୍ୟ ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ । କଳା ଏବଂ ସଂସ୍କୃତିପ୍ରେମୀଙ୍କ ପାଇଁ ମସ୍କୋ ସର୍ବୋତ୍ତମ ସ୍ଥାନ । ଋଷିଆର ରାଜଧାନୀ ମସ୍କୋରେ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ପାନୀୟ ପାଇଁ ଅନେକ ବିକଳ୍ପ ରହିଛି । ୟୁନେସ୍କୋ ବିଶ୍ୱ ଐତିହ୍ୟ ତାଲିକାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଛି । ଅନ୍ୟ ପଟେ, ଯଦି ଆପଣ ହ୍ରଦକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଋଷିଆ ବେକାଲ୍ ହ୍ରଦକୁ ଦେଖିପାରିବେ ।

ସ୍ବିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡ- ଦୁନିଆର ସୁନ୍ଦର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳ ବିଷୟରେ ଏକ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡର ନାମଟି ଆଗ ଆସିବ । ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ତାଲିକାରେ ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସର୍ବଦା ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୫ ଭିତରେ ରହିଥାଏ । ଏହି ଦେଶକୁ ହ୍ରଦର ଦେଶ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ, କାରଣ ଏଠାରେ ପ୍ରକୃତିର ବିଭିନ୍ନ ରଙ୍ଗ ଦେଖାଏ । ସେଥିପାଇଁ ପ୍ରକୃତି ପ୍ରେମୀମାନେ ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ହେଉଛି ଏକ ବିଶେଷ ସ୍ଥାନ। ରାଇନ୍ ନଦୀ କୂଳରେ ଅବସ୍ଥିତ ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡର ବେସଲ୍ ସହର ପରିଦର୍ଶନ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଆକର୍ଷଣୀୟ ସ୍ଥାନ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ ରାଇନ୍ ଜଳପ୍ରପାତ ମଧ୍ୟ ପରିଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ । ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ଏହା ଏକ ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ସ୍ଥାନ, ଯେଉଁଠାରୁ ତୁଷାର ପର୍ବତଗୁଡିକର ଏକ ଚମତ୍କାର ଦୃଶ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଆପଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ ।

   Related Posts