Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନଙ୍କ ପରେ ବିଫଳ ହେଲେ ଆରସିବି ବୋଲର, ‘କର ବା ମର’ ମ୍ୟାଚରେ ୫ ଓ୍ୱିକେଟରେ ଜିତିଲା ହାଇଦ୍ରାବାଦ
  • ||
  • ଗହଣା ଦୋକାନରୁ ଚୋରି, ଛାତ କଣା କରି ଲୁଟିନେଲେ ୨ କିଲୋର ସୁନା ଅଳଙ୍କାର
  • ||
  • ସାରୁଅ ଜମି କେଳେଙ୍କାରୀ : ଓଡିଶା ଇନଫ୍ରାଟେକ୍‌ର ଦୁଇ କର୍ମଚାରୀ ଗିରଫ, ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଧମକ ଅଭିଯୋଗରେ ବାନ୍ଧିଲା ବାଘମାରୀ ପୋଲିସ
  • ||
  • IPL 2020: ବୁମରା ଓ ବୋଲ୍ଟଙ୍କ ଶାଣିତ ବୋଲିଂ ପରେ ଇଶାନଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ, ୯ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ଜିତିଲା ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ, ଦିଲ୍ଲୀର କ୍ରମାଗତ ଚତୁର୍ଥ ପରାଜୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସିଲା ଅନଲକ୍ ୬.୦ ଗାଇଡ଼ଲାଇନ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୧୪୭୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୧୬ତାରିଖରେ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ, ନବମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଯାଏଁ ପିଲା ପଢିବାକୁ ଆସିବେ
  • ||
  • ଝରକା ତାଡ଼ି ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଲୁଟ୍ ! ପୋଲିସର ତଦନ୍ତ ଜାରି
  • ||
  • ଭୟଙ୍କର ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ତୁର୍କୀ ଓ ଗ୍ରୀସ : ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୭କୁ ବୃଦ୍ଧି, ୭ ଶହରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||

ଏବେ ଡ଼େଟିଂ କରିବାକୁ ମହିଳାଙ୍କୁ ମିଳିବ ଛୁଟି , ପୂର୍ବରୁ ବିବାହକରିବା ଓ ପିଲାଜନ୍ମ ଦେବାପାଇଁ ମିଳୁଥିଲା ଛୁଟି

26/01/2019 at 7:46 PM

ଅବିବାହିତ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସିର ଖବର । ଆପଣ ଯଦି କୌଣସି କଂପାନୀରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି, ତା ହେଲେ ଆପଣଙ୍କୁ  ମିଳିବ ବାର୍ଷିକ ଆଉକିଛି ନୂଆ ଛୁଟି । ତା ଆଉ ଅନ୍ୟ କୌଣସି କାମ ପାଇଁ ନୁହେଁ , କେବଳ ଡ଼େଟିଂ କରିବାକୁ । କଂପାନୀମାନେ  ମହିଳା ଅବିବାହିତା କର୍ମଚାରୀଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ବଢ଼ାଇବାକୁ ଚୀନର କିଛି କଂପାନୀ ଏହିଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି ।

ଚୀନରେ ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ପରିବାରର ଝିଅମାନେ କ୍ୟାରିୟର କିମ୍ବା ଅର୍ଥନୈତିକ ଅସୁବିଧା ପାଇଁ ବିବାହ ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ କରି ନଥାନ୍ତି । ବିଶେଷକରି ଝିଅମାନେ ୩୦ ବର୍ଷ ଅତିକ୍ରମ କଲାପରେ ବିବାହ ପାଇଁ ମନ ବଳାଇ ନଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ୩୦ ବର୍ଷ ଅତିକ୍ରମ କରିଥିବା ଅବିବାହିତ ଝିଅମାନେ ମାନସିକଭାବେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ନ ଥାନ୍ତି । ନିଜର ଯୌନଜୀବନର ସୁସ୍ଥତା ଅନୁଭବ କରି ନଥାନ୍ତି । ଫଳରେ କୌଣସି କାମ ପ୍ରତି ସ୍ଵାଭାବିକ କମ୍ ଆଗ୍ରହ ଆସିଥାଏ ।

 ଚୀନରେ ୨୦କୋଟିରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଅବିବାହିତ ବିଭିନ୍ନ ଅଫିସରେ କାମ କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି । ଚୀନର କିଛି କଂପାନୀ ଏହି ପରିସଂଖ୍ୟାନକୁ ଆଖିଆଗରେ ରଖି ଏହି ଲିଭ୍ ପାଇଁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି ।

୩୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଅବିବାହିତା ମହିଳାଂକୁ ଯୋନତୃପ୍ତି ଭଲଭାବରେ ମିଳି ନଥାଏ । ଫଳରେ ଚିଡ଼ଚିଡ଼୍ ଲାଗିବା, ଆଳସ୍ୟତା ଅନୁଭବ କରିବା, କୌଣସି କାମପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ ନ ପାଇବା, ବିଶେଷକରି ମାସିକଧର୍ମର ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ନିଜକୁ ଅସହାୟ ମନେକରି ବିଷାଦଗ୍ରସ୍ତ ହେବା ,ଆତ୍ମହତ୍ୟା ପ୍ରବଣତାହେବା ଆଦି ଲକ୍ଷଣ ଅନେକଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦେଖାଯାଇଥାଏ । ଫଳରେ ଏହିସବୁ ଲକ୍ଷଣ କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ।

ମହିଳାମାନେ ନିଜ କର୍ମସ୍ଥାନରେ ନିଜର ଚାକିରି ବଂଚେଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ଅଣନିଶ୍ଵାସୀ ହୋଇପଡ଼ିଥାନ୍ତି । ପ୍ରତ୍ୟେକଦିନ ଅଫିସଯିବା, କାର୍ଯ୍ୟଭାର ଅଧିକନେବା ଆଦି ଅନେକ ସମୟରେ ନିସଙ୍ଗ ନିସଙ୍ଗ ଲାଗିଥାଏ । ବିଶେଷକରି ଅବିବାହିତ ମହିଳାମାନେ ବେଶୀ ନିସଙ୍ଗତା ଅନୁଭବ କରିଥାନ୍ତି । ଜୀବନର ମଧୁରତାକୁ ଅନୁଭବ କରିପାରି ନଥାନ୍ତି ।

ଏହିସବୁ କଥାକୁ ଆଖିଆଗରେ ଅବିବାହିତା ମହିଳାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ବଢ଼ାଇବାକୁ ଚାଇନାର ଏକ ସ୍କୁଲ  ‘ଡ଼େଟିଂ ଲିଭ’ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ତା ପରେ କିଛି କଂପାନୀ ମଧ୍ୟ ଏହି ଲିଭର ପ୍ରଚଳନ କରିଛନ୍ତି ।

ଏହି ଲିଭ ନେଇ ଅବିବାହିତା ମହିଳାମାନେ ନିଜର ପୁରୁଷବନ୍ଧୁଙ୍କ ସହ ମନଖୋଲା ସମୟ ବିତାଇପାରିବେ । ଏଥିପାଇଁ କାମକରୁଥିବା ସଂସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ଦରମା କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ ଆନୁଷଙ୍ଗିକ ସୁବିଧାରୁ ବଂଚିତ କରିବ ନାହିଁ । ଡ଼େଟିଂ ଲିଭ ସମୟରେ ଶାରୀରିକ ସଂପର୍କ ରଖି ଗର୍ଭବତୀ ହେଲେ ମାର୍ଟିନିଟି ଲିଭ ମଧ୍ୟ ମିଳିପାରିବ ବୋଲି କିଛି କଂପାନୀ ସ୍ଫଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts