Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଓଡ଼ିଶା ମାଗିଲା ଅଗଷ୍ଟ ବର୍ଷା-ବନ୍ୟାର ସହାୟତା, ଦାବି କଲା ୧୫୬୯.୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୩୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଟ୍ରକକୁ ପଛ ପଟୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରଲର, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ଡ଼କାୟତି ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ, ବାଇପାସ କଡ଼ରୁ ୬ ଡକାୟତ ଗିରଫ
  • ||

ମହିଳାଙ୍କୁ ନିଜ ଖାଦ୍ୟରେ ସାମିଲ କରିବା ଉଚିତ୍ ଏହି ୫ଟି ଜିନିଷ : ନାନାବିଧ ରୋଗରୁ ମିଳିବ ମୁକ୍ତି

7/09/2020 at 2:25 PM

ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ଦେଖାଯାଇଥାଏ ଯେ ମହିଳାମାନେ ନିଜ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ପାରନ୍ତି ନାହିଁ। ମହିଳାଙ୍କୁ ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ନିଜର ବିଶେ​‌ଷ ଧ୍ୟାନ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଆଜି ଆମେ ଜାଣିବା ମହିଳାଙ୍କୁ ଡାୟେଟରେ କେଉଁ ଜିନିଷକୁ ସାମିଲ କରିବା ଉଚିତ୍? ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟପେୟ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ।

୧. ଦହି : ମହିଳାଙ୍କୁ ଡାୟେଟରେ ଦହି ସାମିଲ କରିବା ଉଚିତ୍। ଦହିରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ମାତ୍ରାରେ କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ରହିଥାଏ। କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ଅଭାବ ହେବାରୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଥାଏ। ପୁରୁଷଙ୍କ ତୁଳନାରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଅଧିକ କ୍ୟାଲସିୟମର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଥାଏ। ଦହି ସେବନ କରିବା ଦ୍ବାରା ପାଚନ ତନ୍ତ୍ର ମଧ୍ୟ ଠିକ୍ ରହିଥାଏ।

୨. ପାଳଙ୍ଗ: ପାଳଙ୍ଗ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ। ପାଳଙ୍ଗରେ ଆଇରନ,ଫୋଲେଟ ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ। ପୁରୁଷଙ୍କ ତୁଳନାରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଅଧିକ ଆନିମିଆ ସମସ୍ୟା ହୋଇଥାଏ। ଆନିମିଆ ହେଲେ ପାଳଙ୍ଗ ସେବନ କରିବା ଉପଯୋଗୀ ହୋଇଥାଏ। ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ମହିଳାଙ୍କୁ ଡାୟେଟରେ ପାଳଙ୍ଗକୁ ସାମିଲ କରିବା ଉଚିତ୍।

୩. ଅଳସୀ ମଞ୍ଜି : ମହିଳାଙ୍କୁ ଡାୟେଟରେ ଅଳସୀ ମଞ୍ଜିକୁ ସାମିଲ କରିବା ଉଚିତ୍‌। ଅଳସୀ ମଞ୍ଜି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ। ଅଳସୀ ମଞ୍ଜିରେ ଓମେଗା ୩ ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ଥାଏ ଯାହା ମସ୍ତିଷ୍କ ଏବଂ ଆଖିର ବିକାଶରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ। ଅଳସୀ ମଞ୍ଜି ସେବନ କରିବା ଦ୍ବାରା ଅନେକ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ।

୪.ସୋୟାବିନ : ସୋୟାବିନ୍ ସେବନ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ। ସୋୟାବିନରେ ଆଇରନ,ଫୋଲେଟ,କ୍ୟାଲସିୟମ ଏବଂ ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ଥାଏ। ମହିଳାଙ୍କୁ ଡାୟେଟରେ ସୋୟାବିନ୍ ସାମିଲ କରିବା ଉଚିତ୍।

୫. ପିଜୁଳି : ପିଜୁଳିରେ ଭିଟାମିନ୍ ସି ଏବଂ କ୍ୟାଲସିୟମ ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ଥାଏ। ଯାହା ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ। ମହିଳାଙ୍କୁ ଡାୟେଟରେ ପିଜୁଳି ସାମିଲ କରିବା ଉଚିତ୍। ଆନିମିଆ ସମସ୍ୟାରେ ମଧ୍ୟ ପିଜୁଳି ସେବନ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ। ପିଜୁଳିରେ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଗୁଣ ଥାଏ ଯାହା ତ୍ବଚା ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥାଏ।

   Related Posts